Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:40 25.09.24 
Клубове/ Политика, Свят / Политика Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Ек.Михайлова пред форума на в.Сега
Автор Cиньoтo лъвчe (Аз съм Българче)
Публикувано01.05.04 07:35  



Екатерина Михайлова: Ние заставаме срещу политическото статукво от последните 15 години

По време на правителството на Филип Димитров България се беше изравнила по темпове на развитие със страни като Полша, Унгария и Чехия. Ако този процес не беше спрян от БСП и ДПС, България сега щеше да бъде в много по-добър етап на своето развитие, казва депутатката от ОДС в разговор с форумците на "Сега"

Не минавам оттук:
Уважаема г-жо Михайлова, как оценявате сегашното правителство и лидера му?
С уважение.

Катя Михайлова до Не минавам оттук:
Оценката на сегашното правителство според мен е, че е хаотично като поведение, социално-либерално като действие и виждане и неспособно да се справи с истинските проблеми на гражданите на България. Министър-председателят Симеон Сакскобургготски не бих могла да нарека лидер, по-скоро е човек, който отказва да посочи визия за България и да носи отговорност. Много пъти съм заявявала, че това управление трябва да си отиде час по-бързо.

Miranda:
Най-напред - поздравления към Катя Михайлова! Умна, интелигентна, изградена като човек и политик. Един от стълбовете на СДС, а сега на новата дясна партия. Искам да я помоля да посочи няколко имена на честни и достойни политици, според нея, в годините на несвършващия преход.

Катя Михайлова до Miranda:
Бих посочила двама души, които вече не са между нас, но които са образци за политици и парламентаристи за поколенията и напред - това са Стефан Савов и Светослав Лучников. Преценката за всеки е възоснова на това, което прави и доказването му във времето. Много пъти се излъгахме през тези години в различни хора. Преходът обаче приключва и това предполага много повече обективност в преценката на политиците. Днес и в бъдеще.

Pesh0:
Защо ви е да правите партия, така или иначе няма да управлявате, пари имате достатъчно. Борите се за депутатска заплата?
Единствено страхът да не ви осъдят за кражби ли ви кара да се стараете толкова да влезете в следващия парламент?
А нали знаете, че, ако ще влизаме в Европа, трябва да падне депутатският имунитет, или може да ни се размине и Европата заради вас?

Катя Михайлова до Pesho:
Аз съм за това да нямат имунитет народните представители и не го твърдя само, а съм се подписала в миналия парламент под такова искане за промяна на конституцията на България. Няма от какво да се плаша, а и това трябва да важи за всички български политици.

Асол:
Добър ден, госпожо Михайлова!
Ето и моите въпроси към Вас:
1. Как оценявате продажбата на "Балкан" и "Химко"? Дайте пример за успешна приватизационна сделка, извършена от правителството на г-н Иван Костов.
2. Как оценявате реакцията на Външно министерство по време на ареста на българските медици в Либия?
3. Госпожо Михайлова, Вие гласувате ли "с отвращение"?

Катя Михайлова до Асол:
Успешна приватизационна сделка е "Нефтохим"-Бургас. Тук обаче искам да отговоря въобще за приватизационния процес. Това, че беше извършен по време на нашето управление, доведе до създаването на частна собственост, в резултат на което България впоследствие бе призната за функционираща пазарна икономика. За съжаление, това стана твърде късно поради забавянето на реформите в страната от правителствата на Беров и Жан Виденов. По време на първото демократично правителство на Филип Димитров България се беше изравнила по темпове на развитие със страни като Полша, Унгария и Чехия. Ако този процес не беше спрян от БСП и ДПС, България сега щеше да бъде в много по-добър етап на своето развитие.
Считам, че нашето правителство постъпи правилно, като оцени процеса в Либия като политически. Настоящето управление на Сакскобургготски свали тази защита и превърна процеса само в криминално обвинение към нашите сънародници. Сега виждаме политическа реакция срещу процеса в Либия единствено от Европейския съюз.

geo19:
1. Г-це Михайлова, не се ли страхувате, че заради едната политическа кариера ще останете аутсайдер в професионалната си област - юрист. Политиката не е вечно нещо - тя не е професия поне в България. А професията трябва да се упражнява поне дорде човек се пенсионира.
2. Не ви ли омръзна да сте вечно втора - и в старото СДС, и в новото ОДС. Имам чувство, че Костов ще ви изплюе като черешова костилка, веднага щом му станете непотребна. Щото той прави партия за себе си.
3. Наистина ли нищо не знаете за съдбата на чорните 200 000 долара? Все пак бяхте член на УС на фондация "Демокрация". Верна ли е версията, че тези пари са изпрани посредством фиктивна покупка на някаква разбита почивна станция на Юндола, собственост на сегашния кмет на Велинград?

Катя Михайлова до geo19:
Никога не съм гледала на себе си като човек, който прави политическа кариера. Да си народен представител е ангажимент към българските граждани. За мен е важно не на какво място съм в политическата стълбица - била съм и председател, и зам.-председател, и главен секретар, и редови член на партия, а как си върша работата и да запазя собственото си достойнство. Професионални политици в началото бяха само комунистите, а демократите се учихме. Днес това, което правя, е да предавам и опита си на другите - за това и чета лекции на студенти в НБУ и Пловдивския университет.
Новата партия започна да се прави не от Иван Костов, а от хиляди български граждани, които пожелаха да намерят своето политическо представителство.
Половината от 200 000 долара, преведени от кипърската фирма, отидоха за погасяване на дълговете на вестник "Демокрация". Няма доказателства и досега за това, че тези пари са на Майкъл Чорни. Виждате, че замълчаха от два месеца.


Суперстар:
Госпожо Михайлова,
Искам да изкажа уважението си към Вас като един от малцината български политици на прехода, които по един убедителен начин са доказали своята принципност, последователност и морал.
Бих искал да изкажа подкрепата си за създаването на новата партия и да запазя мнението си, че тя би имала шанс да успее, само ако ключовите фигури на партията - и в централното ръководство, и по места - са безспорно качествени и некомпрометирани личности.
Във връзка с това бих искал да Ви попитам какви стъпки се предприемат от създателите на партията, за да привлекат подобни качествени хора и също да ограничат достъпа до партията на недостойни хора, които биха я използвали само и единствено за осъществяване на собствените си интереси?

Катя Михайлова до Суперстар:
Благодаря за думите и за подкрепата за създаването на новата партия. Въпросът за това как на централно и на общинско ниво да застанат качествени и некомпрометирани личности е съществен и в новия устав, който подготвяме, се опитваме да създадем предпоставките такива хора да участват. За първи път освен партийни членове и симпатизантите ще могат да участват във вземането на решения кои да са хората, заставащи начело на новата партия, както и кандидатите ни за избори. Това че не са голословни думите ми, личи от състава на националния инициативен форум, където могат да се срещнат имената на хора като Светослав Малинов, д-р Николай Михайлов, проф. Цочо Бояджиев, проф. Георги Фотев, Александрина Пендачанска, Калин Янакиев, Йосиф Сърчаджиев и др.

GreenHawk:
Здравейте и от мен, г-жо Михайлова!
Какво важно не знаем за управлението на СДС? Бихте ли осъдили морално колегите си, които се облагодетелстваха материално от присъствието си във властта, или смятате, че това е "детската болест" на българската демокрация? Имате ли информация за нерегламентирани връзки на Иван Костов или други ваши колеги с представители на организираната престъпност по време на управлението на СДС? Смятате ли, че г-н Костов и неговото семейство не са злоупотребявали със своето положение в годините 1997-2001? Защо България не беше прочистена от влиянието на слугите на бившата ДС и защо не бяха отворени безусловно всички досиета на агенти и служители на комунистическите тайни служби? Успех на Вас и приятен ден!


Катя Михайлова до GreenHawk:
Правила съм го. "Осъждала съм" лица, които са злоупотребили с политическите си позиции и съм го правила публично. Дори изключих Евгений Бакърджиев от СДС. С тези хора ние се разделихме. Една от причините да напусна СДС е и това, че повече не можех да прикривам с лицето си определени личности, които злоупотребяват. Относно влиянието на бившата ДС и отварянето на досиетата - в 38-ия парламент, когато бяхме мнозинство приехме два закона за разсекретяването на досиетата. Първият - от 1997 г., беше забавен от президента Стоянов, а след това частично отменен от Конституционния съд, поради което не излезнаха имената на хората с "картончета". За това приехме и втори закон, по силата на който се разсекретиха досиетата на всички кандидати за народни представители. Този закон бе отменен от настоящите управляващи. Сега внесохме нов проект за закон в този парламент и настояваме всяка седмица да влезе в дневния ред на парламента.
Реагирахме много остро на факта, че правителството на Сакскобургготски и президентът Първанов са назначили за посланик в НАТО Емил Вълев - бивш служител на ДС, чийто достъп до класифицирана информация е спрян от пакта.

Бела Дона:
Госпожо Михайлова, тези имена в инициативния комитет нищо не означават. Всички тези хора под една или друга форма бяха свързани и със СДС. Това обаче не предотврати унижението на симпатизантите, които бяха принудени да слушат нечленоразделните и нагли изявления на Йордан Цонев и Евгений Бакърджиев. И на всичкото отгоре им беше натяквано: "Вие гласувахте за такива!".

Катя Михайлова до Бела Дона:
До сега тези хора просто са симпатизирали и са гласували за СДС. Днес те имат възможността пряко да участват в изграждането на новата партия, което е гаранция, че принципите на почтеността ще бъдат водещи в нея.

Тъмно син:
Г-жо Михайлова, много ви харесвам като политик и се радвам, че отново подкрепяте Иван Костов. Смятам, че той е успешен политик от най-новата ни история. Искам да задам следните въпроси:
1. Ако се върнете на власт, с кои партии ще се коалирате?
2. Ще отворите досиетата?
3. Ще изчистите ли управляващи в държавната администрация от хора, които са работили за ДС?
4. Каква ще е икономическата политика, както и външната политика?

Катя Михайлова до Тъмно син:
1. Ще се коалираме с българските граждани, ще търсим тяхното доверие. Коалиране, което цели само делене на баница, не е в принципите на новата политика, и партия, която правим. За мен е невъзможна коалицията с комунистите, но и с мафиотските образувания, които са завзели политически територии.
2. Не успяхме да отворим докрай досиетата при наш президент, така че ще е трудно при настоящия. Но ще настояваме и ще действаме в посока на отваряне на досиетата.
3. Да. Не би трябвало хора, които са зависими, да бъдат държавни служители.
4. Икономическа политика на базата на продуктивна дейност, конкурентност, ниски данъци, премахване на монополите. Външната политика, разбира се - членството в НАТО и ЕС, но в центъра на която ще е защитата на националните интереси на България. И нещо, което правихме по време на нашето управление - България фактор за стабилност и лидер в Югоизточна Европа.

Ай сиктир:
Уважаема г-це Михайлова, защо на Вас и съмишлениците Ви трябваха 15 г., за да минете през либералния модел, през християндемокрацията и да стигнете най-накрая до модерния консерватизъм?

Катя Михайлова до Ай сиктир:
В началото СДС бе сбор от много партии - коалиция, в която съжителстваха различни идеологии. След това стана партия, която търсеше баланса между тези хора. Затова естествено СДС прие християндемокрацията. Това, което сега търсим и искаме да предложим, е политика на естественото, което е признак на модерния консерватизъм. Аз се чувствам на мястото си в момента, защото винаги съм се чувствала консерватор.

emoto:
Г-це Михайлова,
- Реформирана ли е БСП?
- Може ли новата Ви партия да се коалира (макар и само по някои въпроси) с БСП?
- Кои от парламентарно представените партии или коалиции са евентуални партньори ?
- Какво пречеше по време на силното обединение, което бяхте направили на дясното пространство и имахте парламентарно мнозинство, да проведете реформите, за които ще се борите сега?


Катя Михайлова до emoto:
Никога няма да се коалираме с БСП. Реформирана или не, тя ще бъде наш основен опонент. Да гласуваме по един и същ начин, можем само по въпроси, които засягат националните интереси. Така всички гласувахме за НАТО и Европейския съюз. Дали са искрени или не - хубаво е, че БСП гласува за НАТО. На среща със симпатизанти един учител ми каза: "Деля учениците на можещи и преписващи". 15 години ние задавахме дневния ред на България, сега по ирония на съдбата Първанов и Сакскобургготски подписаха договора за присъединяване към пакта.

X-wing:
Г-жо Михайлова, докога "политик" в България ще е мръсна дума? Кога ще престане да бъде синоним на крадец, лъжец и тям подобни? Мислите ли, чувствате ли подкрепа от хората, не специално Вие и новата партия, а всички "политици" в България? Ако ли не, защо сте депутати, ако да - защо все по-малка част от населението използва правото си на глас? Защо стремейки се към благоденствие на народа, благоденствието първо се разпространява към класата на политиците, а не към народа, и си остава едно красиво обещание? И така винаги преди избори. Докога? Имате ли какво ново да предложите, можете ли да го постигнете за 4 години? Мислите ли, че ще Ви повярвам?
Благодаря.


Катя Михайлова до X-wing:
Да, за съжаление, думата "политик" в България се превърна в мръсна. Много от политиците и политическите партии изпаднаха в зависимост от пари, от бивши ченгета, от организирана престъпност, от собствения си ограничен мироглед, от факта, че попаднаха случайно в политиката. Започнахме да правим демокрация, но не знаехме как се прави демокрация след комунизъм. Тези, които правим новата партия, всъщност заставаме срещу статуквото, което произведе политическия живот през тези 15 години. Сакскобургготски изпълни едно от обещанията си - да промени политическата система, като я обезличи. Сега предлагаме нещо ново. Това ново е, както самата организация на партията да стъпи на базата на доверието към гражданите, а не на членската си маса, така и да предложи нова политика. Тя се съдържа в посланието "За силна България в обединена Европа". В това послание ние влагаме новия дневен ред за България. Перспективата ни като членове на ЕС и НАТО - силни институции, отговорни политици, сигурни граждани, просперираща икономика на основата на конкуренция, продуктивен труд, солидарност сред гражданите.

Бела Дона:
Госпожо Михайлова! Присъствието на определени хора в политическа партия не е гаранция за никакви принципи на почтеност, защото политиката е сфера на легалното, а не на моралното, както каза преди години Ани Илков.
Гаранция за почтено отношение между симпатизантите и ръководството на партията е устав, който предполага и ръководството на всички нива, и депутатите да бъдат избирани с ясна процедура от симпатизантите, а не нагласявани по кръчми и кабинети.

Катя Михайлова до Бела Дона:
Уставът, който подготвяме, предвижда участие и на симпатизантите при вземане на решенията, в това число и при излъчването на кандидати за избираеми длъжности. Права сте, че уставът е изключително важен, за да гарантира легалните отношения, както вътре в организацията, така и с нашите съмишленици. Предвиждаме на базата на изборните резултати да бъде представителството и в партията. Ако един регион има повече гласове на избори, той ще има и повече представители, когато се взимат решения на национално ниво. Уставът ще бъде представен публично в следващите дни и всеки, който желае, ще може да се включи в дебата.

Капитан Немо:
Aз имам един единствен въпрос към г-жа Михайлова:
След като повече от 1 милион млади и кадърни българи (нека аз и моето семейство нескромно да се включим в това число) се изнесоха перманентно от милата ни родина - какво може г-жа Михайлова да противопостави на нашата (засега неопровержима) логика, че единствената "задача" на куцото и сакатото, дошло на власт, е да си уреди "далаверката", без да се замисля за задачите, за които е избран/поставен да изпълнява?

Катя Михайлова до Капитан Немо:
Единственият начин младите хора да виждат перспектива в България и да остават тук е, ако направим Европа в страната си и по този начин те могат да се реализират на място. Прави сте, че политиците разочароваха с поведението си гражданите. Това, което предлагаме с новата формация, е противопоставяне на статуквото. Поставяме нова цел, която смятаме, че е достижима.

Иванов:
Госпожа Михайлова, бих искал да отговорите на няколко въпроса. Има ли у нас някакви шансове за успех при такова яростно и жестоко противопоставяне между политическите "цветове", което досега в никакъв случай не е било градивно. Наличието на толкова много партии не е ли най-сигурното доказателство за тотална политическа обърканост и безпомощност. Какво мислите за етническата партия на Доган, има ли такива прецеденти в нашите съседки - Турция, Гърция или в някоя страна в Европа? Смятате ли, че има някое правителство, което може да води политика в интересите на България, без да държи сметка за волята на Вашингтон. Смятате ли, че у нас има реална демокрация, след изказването на Доган по въпроса за референдумите и не мислите ли, че всички политически решения се вземат, без да се държи въобще сметка за волята на електората. И накрая смятате ли, че някой е в състояние да сложи край на планираното обезлюдяване на България. Благодаря предварително.

Катя Михайлова до Иванов
В България съществува фасадна демокрация. Провеждат се избори, но политиците забравиха, че трябва да изпълняват ангажиментите си, а не само да се сговарят помежду си. Точно затова решихме да създадем нова организация, която да е близо до българските граждани, която да се вслушва в техните виждания, да отстоява ясни позиции, да казва за какво е и срещу какво е. Членството ни в НАТО и предстоящото членство в ЕС не трябва да превръщат политиците в хора, които да не отстояват националните интереси на страната ни. Това е голямото предизвикателство в момента. В тези международни общности България да бъде силна, със силни институции, с хора, които на основаната на продуктивен труд да създават блага. По този начин може да бъде повишен стандартът на българските граждани.

Палада:
Г-це Михайлова, да ви задам няколко извънполитически въпроса, за да разбера що за човек сте. Ако позволите:
1. Коя книга четете в момента?
2. А коя е любимата ви книга?
3. Сама ли плащате сметките си за битови разходи всеки месец?
4. Стига ли ви заплатата за нормален живот през месеца?
5. Къде е любимото ви място за почивка?
Благодаря ви много, разбира се, ако решите да ми отговорите.

Катя Михайлова до Палада:
В момента чета втория том на "Бивалици"-те на проф. Вера Мутафчиева. Любима книга - "Малкият принц". Сметките ми за битови разходи ги удържат от заплатата ми. Стига ли ми заплатата? Стига. Любимото ми място за почивка е Велинград.

66:
Говорите, че правителството (настоящото) било "социално-либерално". Дайте ми един пример. И не ми давайте, ако обичате, Шулевата програма, дето циганите получават 100 лева заплата вместо помощ. Защото първо 100 лева не са заплата и второ..... Айде стига толкова.... Та едно примерче моля
И още един въпрос - конкретен.
Ще подкрепите ли законопроекта за политическите партии.
Този с автор Бойко Радоев. За да може поне малко да се нормализира сегашният батак с над 300 партии.

Катя Михайлова до 66:
Вие сами давате пример за социално-либерална политика с Шулевата програма за временната заетост. Дясната политика е да предлага възможности за трайна заетост.
Подкрепихме законопроектите за политическите партии и сега се подготвя общият законопроект за второто четене. Подкрепихме и избирателния кодекс, който предвижда засилен мажоритарен елемент. Трябва да се спре практиката на анонимните политици. Няма политическа воля от страна на настоящето мнозинство да приеме нов избирателен закон. Ще настояваме да влезе в дневния ред. Нужна е промяна и в статута на политическите партии и в начина на избор на народни представители. Привърженици сме и на намаляване на броя на народните представители наполовина.


Катя Михайлова:
Време е за гласуване в пленарна зала. Благодаря ви за въпросите, удоволствие и предизвикателство беше за мен да застана срещу форума на "Сега". До нови срещи.




Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Ек.Михайлова пред форума на в.Сега Cиньoтo лъвчe   01.05.04 07:35
. * Смех, смех, смех! Xитъp 5ъp   01.05.04 14:57
. * Браво Кате! spock   01.05.04 19:53
. * Re: Ек.Михайлова пред форума на в.Сега Бял Бpoдниk   02.05.04 17:47
. * Re: Белият drug   02.05.04 17:52
. * ... зАеби... Бял Бpoдниk   02.05.04 18:21
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.