Да вметна няколко неща, които ги видях вече написани от колегите, други не ги видях, обаче се всичко на едно място:
1. Винаги съм казвал, че човек като учи нещо, трябва да го учи с желание- с фуния не може да се налее знание, насила също не става. Ако детето само иска да учи- тогава може! Също преподавам в НБУ (заедно с рошавия) и съм се нагледал на какво ли не... когато нямат желание да се научат просто не става!
2. Моето лично впечатление от получаваната обща компютърна грамотност от децата в училище (вкл. и от частни уроци и курсове) е, че получават предимно компютърна неграмотност. На пръстите на едната ми ръка се броят хората, които познавам, които не са програмисти и могат да използват текстов процесор или текстообработваща програма- какво остава за електронна таблица? Ми те учили в училище паскал и HTML, обаче малко забравили да им кажат, че запетайките като се набира текст се пишат веднага след думата, а след тях се слага един интервал! Та дълбоко проникновената ми мисъл беше, че преди човек да се занимава с програмиране- първо трябва да може да работи (не да поназнайва) с компютър и в операционна система!
3. Както някой беше написал- да се оправя с математика без да му е зор! Защото след като един "дипломиран" програмист ме попита как се изчислява разстоянието между две точки на екрана, ако не са в една хоризонтала или вертикала (Питагор), а друг "дипломиран" графичен дизайнер ми каза, че не е чувал, че цвета може да има шестнайсетични стойности, аз щях да се метна пред влака!
4. Преди да се учи на програмиране- е добре да познава някои общи принципи на работа на компютрите. Примерно цикли, операции, функции, логически операции. Ако работи с бази данни- да разбира "що е то базата данни- аде ли се, или се пие"... защото има различни бази, и колкото и да са различни идеята им е еднаква.
5. Не съм привърженик на универсалния програмист/developer- хубаво е човек да разбира от повече неща, обаче е по-добре да специализира в определена област и да има самочувствието, че е специалест в една определена област, но е истински специалист!
6. Задължително да знае английски (поне начално), за да може да научи термините. Затова няма добра българска книга по каквато и да било тема свързана с компютрите- докато продължават да превеждат термините (например applet било малка ябълка (ябълчица) за компютър!)! Вие какво очаквате да научи човек от тази книга?
7. Ако детето отговаря на изброените критерии, за да научи каквото и да било- не му е необходим преподавател или дебели книги, а компютър и добра връзка с интернет- там има всичко. Както друг колега по-рано каза: ако проведем една анкета кой в клуба (и изобщо кой програмист) се е учил в училище/курсове/уроци/университет резултатите ще са, че повечето са се учили сами. Освен това имам теория, че тези, които се учат сами са по-добри специалисти от онези, които са завършили курс/училище/университет, защото са го направили по собствено желание, а не защото това са им преподавали!
Това беше... май не бях кратък?
БАба...
Ама баба не е жена, вие не знаете ли?
|