Без да искам да ви отегчавам, ще вмъкна два реда лингвистика:
Българското "(о)беся" идва от старославянското "об-весьти", т.е. провесвам, правя нещо да виси. Т.е. "беся" отначало е било синоним на "веся, провесвам" и едва по-късно придобива значението на "умъртвявам чрез обесване".
Затова и кучетата ги "бесят", т.е. провесват ги на въже.
Забиват два стълба на двата бряга на някоя рекичка, връзват въже между тях, слагат едно куче по средата на въжето и го усукват. Ефектът е, че като пуснат животното да виси, усуканото въже започва да се развърта с голяма сила, върти кучето много бързо и накрая го освобождава, и то пада в реката.
След което, естествено, излиза, изтръсква се и тича да си гледа кучешките работи.
Не зная какво толкова скандално има в това.
Ама писнаха - как можело, такива "ужасни" предавания да се излъчват по Канал 1, трябвало предаването да бъде спряно, на сценаристите да им се търси отговорност, едва ли не хората които бяха снимани на събитието трябвало да се вкарат в затвора.
Били причинявали "страх и болка" на горките кучета, застрашавали живота им и т.н. Всъщност това което кучето преживява не е по-страшно от една обиколка със скоростно влакче в лунапарка.
В крайна сметка това е част от народната ни традиция, обичай, а традициите и обичаите ни са това което ни определя като нация. Ала някои хора се навъдиха големи "граждани", от модерни по-модерни станаха, та забравиха кои са и откъде идват, и се превърнаха във велики защитници на животните.
На мен всичкото това "скандализиране" ми се струва прекалено показно и откровено патетично.
А фолклорното предаване "Ритуал и музика" на Канал 1 засега е единственото от този тип, излъчвано в национален ефир. То представя интересни, обикновено по-непознати черти на българския фолклор със съответния коментар на популярни български фолклористи и любопитни възстановки. Винаги го гледам с удоволствие и научавам доста нови и интересни неща - поверия, легенди, обичаи...
Излъчва се около 10.30, всеки вторник.
Дайте ми пепел, ще ви дам огън!
|