Ако гледаме търсачките на информация тип Google като критерий, прави ми впечатление, че от въпросните социални мрежи като Фейсбук и Инстаграм излиза много малко полезна информация при търсене. В момента на български сигурно най-често се поява обща полезна информация от … БГ мама.
Началото на дигиталната Акаша са дигиталните следи, които човек оставя още сега. За повечето хора още сега има информация из разни цифрови регистри къде са учили и работели. Какво точно са работели и от какво са се интересували. Какво са писали из социални мрежи, купували от онлайн магазини, какви сайтове посещават, какви филми гледат… Ако човек създава нещо ново, най-често това е снимано или описвано от него или други и също се качва в интернет. За разните служби за сигурност още сега тази информация може да бъде свързана. От 1-2 г. при влизане в Щатите трябва да укажеш профила, с който пишеш в социалните мрежи. В Русия и Китай пък интернет анонимността е потчи невъзможна. Като прибавиш лицевото разпознаване и 5G мрежите, които ще събира информация за какво ли не, виждаш колко много информация ще се акумулира. Въпросът е само как и кой ще я организира и използва. И с какви цели.
Най-полезното на интернет е, че когато един човек направи нещо и го сподели там, всички други могат да се възползват от него без да губят време и усилия в лутане за "откриване на топлата вода". Като знам колко много неща съм измайсторил, поправил, сготвил, засадил, създал, развил, променил само, защото съм видял някъде описани методи и споделяния. Даже се чудя как баща ми е правил аналогични неща без цялата тази помощна информация . Същото важи и за духовната сфера, където имаш всички учения и може да си избираш кое и как да следваш. А до преди няколко десетки години основните усиля са отивали за да намериш първо нужната информация.
Вярно е, че има разлика да посетиш Петра на живо, но забелязвам, че тази разлика не е фундаментална, защото в документалните филми всичко е толкова добре филмирано и подробно описано. Да не говорим за минусите на туристическите тълпи и комерсиалността около такива места. Оказа се, че в крайна сметка интересното за мен беше да УСЕТЯ новите за ме страни (Израел и Йордания в случая), разните дребни детайли при пътуването из тях, да наблюдавам хората и техния бит (примерно преминаването пеша на израелско-йорданската граница и процедурите по това)… Докато тълпите около туристическите обекти са ми все по-досадни.
Не знам дали гледа филма "Wild wild country" на Netflix за Ошо, според мен има смисъл от такива филми. Не че чрез тях ще разбереш учението на Ошо, но това е част от въпросната дигитална Акаша и има смисъл винаги да се видят различните гледни точки и как стават реално нещата.
Стушко сигурно е наоколо и предполагам, че ще се появи в един момент. Клубът сега е латентно почти замръзнало състояние. Включително е и като машина на времето... Няколко пъти попадах случайно на линкове към теми от различни клубове на ДИРа, където имаше интересни писания от времето, когато и аз четях и пишех активно тук, но не съм ги виждал. И ето 10 г по-късно ги откривам. Друго полезно е човек да види какво е писал през годините и да си направи Рекапитулация.
А като насока на развитие, не е далеч деня когато такива клубове ще имат и видео аспект. Представи си, че зад всяко писание от темите имаше някакво изразително видео.
Но всичко това е говорено от материално и ментално ниво за духовни същности, които и при общуване на живо трудно се предават. Но пък ако човек има съответните сетива може да ги улавя и даже без думи.
|