blue orche, много се радвам, че поставяйки темата, обръщаш внимание на това, да се прави разлика между „ограниченост на йога” и „ограниченост на йогите”. С второто понятие съм съгласна – в определени случаи (познавам хора, които наистина са навлезли дълбоко в това учение и заслужават уважение).
Причината обаче според мен е не толкова привнасянето на чужди елементи, колкото както казваш изкривяване и неразбиране на учението. И затова толкова често виждаме йога да се превръща или в модно позиране, или във физкултура за здраве – което няма нищо общо със същността на учението. Под непознаване и неразбиране имам предвид това, че йога се свежда само до хата йога – онази част от йога, която се занимава с тялото и която е ЧАСТ от ЕДИН от основните пътища в йога – и за съжаление за много йоги в това се заключава цялата йога.
„йога е отлична като средство за постигане на независимост, но тя не се занимава със световете - материята, съзнанието, енергията, секса, космоса”
С това не съм съгласна. Йога има много дълбока и сложна философия и на практика няма нищо, което да не задълбочено обяснено и обосновано. Философската основа на йога са самхя и веданта - две от шестте основни философски школи на Индия. Повлияна е в известна степен и от тантра. Световете, космоса, енергията ... – всъщност космологията на йога е доста сложна.
Мисля, че потвърждение на това, че йога е комплексна, цялостна и не толкова проста система е фактът, че в Индия има Университет по йога, официално признат от индийското правителство наравно с другите ВУЗ-ове.
Дали йога цели независимост... Думата „йога” означава „единение”. Единение с Абсолюта (или както и да го наречем), недвойнственост, единност на собствената същност и единност с всичко и всички. И мисля, че това е крайната цел на всички духовни учения, каквото е и йога. В този смисъл се постига независимост – независимост от всичко останало, защото няма друго, а всичко е едно.
|