Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект
З А К О Н
за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
(Обн., ДВ. бр. 133 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 85 от 2000 г., бр. 99 от 2002 г.,
бр. 71 от 2003 г. и бр. 102 и 105 от 2005 г.)
§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
“(1) Взривни вещества по смисъла на този закон са химични съединения или смес от съединения, които при определени условия са способни на бързо саморазпространяващо се химично превръщане с отделяне на голямо количество топлина и с високо налягане на газообразни продукти с разрушително или метателно действие, както и изделията, които ги съдържат.”
2. Алинея 2 се отменя.
§ 2. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 4 - 7:
“(4) По искане на лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие, се издава европейски паспорт на огнестрелното оръжие по ред, определен в правилника за прилагане на този закон.
(5) При издаването на европейски паспорт по ал. 4 за оръжията за самоотбрана се изисква разрешение за внасяне или транзитно преминаване на оръжието от съответната държава - членка на Европейския съюз.
(6) В Европейския паспорт на оръжията за самоотбрана се вписват данни от разрешенията по ал. 5.
(7) При издаването на европейски паспорт по ал. 4 за оръжията за ловни, спортни и културни цели не се изисква разрешението по ал. 5.”
2. Досегашните ал. 4 и 5 стават съответно ал. 8 и 9.
§ 3. В чл. 7а, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 4:
“4. данни за издадените европейски паспорти по чл. 7, ал. 4.”
2. Досегашната т. 4 става т. 5.
§ 4. В чл. 11, ал. 1 след думата “боеприпаси” се добавя “на територията на Република България, както и от и до териториите на държави -членки на Европейския съюз”.
§ 5. В чл. 19 след думата “боеприпаси” се поставя запетая и се добавя “с изключение на взривни вещества за граждански цели”.
§ 6. В чл. 20 думите “използвани за” се заличават, а думата “промишлени” се заменя с “граждански”.
§ 7. В § 1 от Допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови т. 1 и 2:
“1. “Европейски паспорт на огнестрелното оръжие” е официален удостоверителен документ, който се издава на лице, получило разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие при преминаването му от територията на една държава - членка на Европейския съюз, в друга и съдържа номер, срок на валидност, лични данни на лицето, вид, модел, категория, калибър и сериен номер на огнестрелното оръжие, както и информация за забрани или разрешителен режим в съответните държави членки за посоченото в паспорта оръжие.
2. “Взривни вещества за граждански цели” са взривните вещества, попадащи в Клас І от Препоръките на ООН за превоз на опасни товари.”
2. Досегашните т. 1 и 2 стават съответно т. 3 и 4.
Заключителна разпоредба
§ 8. Законът влиза в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
Законът е приет от XL Народно събрание на ………… …………… 2006 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
(Георги Пирински)
М О Т И В И
към проекта на закон за изменение и допълнение на закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
Измененията и допълненията в Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите са продиктувани от необходимостта от постигане на пълно съответствие с изискванията на европейското законодателство в областта на огнестрелните оръжия. Ангажиментът за приемането на проекта на закон за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите е заложен като мярка по Плана за действие за 2005 г. към Стратегията за ускоряване на преговорите за присъединяване на Република България към Европейския съюз по глава I “Свободно движение на стоки”.
С цел завършване процеса на транспониране на изискванията на Директива 93/15/ЕС и отразяване на критиките и препоръките от проведеното през ноември 2005 г. посещение за оценка в областта на взривните вещества законопроектът въвежда нова дефиниция на понятието “взривни вещества”.
Предлаганите изменения и допълнения се отнасят и до въвеждането на Европейски паспорт за огнестрелните оръжия съгласно изискванията на Директива 91/477/EИО относно контрола по придобиването и притежаването на оръжия от 18 юни 1991 г.
Предвижда се по искане на лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие, да бъде създадена възможност за издаване на Европейски паспорт на огнестрелното оръжие по ред, определен в правилника за прилагане на този закон. При издаването на Европейски паспорт за оръжията за самоотбрана по смисъла на чл. 5, ал. 3 от действащия закон ще се изисква разрешение за внасяне или транзитно преминаване на оръжието от съответната държава - членка на Европейския съюз, и в него ще се вписват данни от получените разрешения за внос или транзитен превоз. Изискването за получаване на разрешение за внос или транзитен превоз няма да важи при издаването на Европейски паспорт за оръжията за ловни, спортни и културни цели по смисъла на чл. 5, ал. 3 от действащия закон.
В съответствие със законопроекта в единния автоматизиран регистър, който се поддържа от Министерството на вътрешните работи съгласно чл. 7а от действащия закон, ще постъпват данни за издадените европейски паспорти на огнестрелното оръжие.
Предлаганото изменение на чл. 11, ал. 1 е продиктувано от факта, че от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз търговията и преносът на стоки между Република България и държавите - членки на Европейския съюз, включително на взривни вещества и боеприпаси, няма да се считат за внос и износ и следва да бъдат съответно регламентирани.
В Допълнителните разпоредби се въвежда легална дефиниция за Европейски паспорт на огнестрелното оръжие, посочваща неговите реквизити, както и за взривни вещества за граждански цели.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Сергей Станишев)
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
|