Привет, Търновец!
Искам да внеса някои уточнения.
Никъде не съм заявявал категорично мнение, че този твой екземпляр е фалшификат. Още по-малко смея да твърдя категорично, че е съвременен фалшификат. Но това за много "средновековни монети" не може да се твърди със 100-процентова сигурност! Виждал съм невероятно добре отсечени фалшификати /особено върху автентични сребърни ядра/, които 95% от почитателите на българското средновековно монетосечене биха "гризнали", а да не говорим, че навън те "вече са абсолютно истински"!
Чел съм "научни статии", коментиращи поредния "вариант" на това монетосечене, и съм се хилил, защото познавам добре поне по-ранните и нескопосани опити на нашите "майстори" да правят "редки български монети"! Има ги и по музеите ни/виж "коронационния грош на Шишман" в Шуменския!!!/, и в частни колекции...и това е истината!
Затова в моята практика се базирам на "последната инстанция" - вътрешното ми усещане дали една монета е извадена от земята или не! Колкото и смешно да звучи това на "ерудитите", не вземам такива монети и не ме блазни мисълта да "наредя" някой колега с тях!
Колкото за твоя екземпляр мисля следното:
1. Смущава ме сцепването по равнината на монетата, което е в един голям и в още два малки участъка. Възможните причини са няколко, и потенциалното "слепване" е само една от тях. Отхвърлям изцяло идеята, че се дължи на отсичане при ниска температура или неправилно откаляване, защото чудесно можем да видим до какво е довело това при ранновизантийските сребърни издания - отлюспване на цели участъци, дори пропукване на ядрото, но НИКОГА монетата не се разделя абсолютно симетрично на два равни по дебелина пласта.
2. Очевидно е, че "турската " част на монетката е отсечена СЛЕД "българската". Характерната извивка говори неоспоримо за това.
3.Не зная какъв микроскоп са ползвали търновските колеги, но и с най-немощна лупа се виждат следи от изпиляване по гурта на монетата /което в 99% от случаите е гаранция за ...знаеш за какво!/.
4. За съжаление не мога да махна фотоса от руския сайт, защото не съм го слагал аз там! Понеже не съм специалист по отомански монети, поисках мнението на уважаван от мен турски експерт, който автоматично отхвърли автентичността на монетата, и поиска от мен разрешение да обсъди нещата с негови-колеги - експерти по това монетосечене, и листна фотоса в техен сайт. Отговорът беше единодушен - "най-вероятно фалшификат, и то съвременен". Колкото до арабския надпис - според тях очевидно не е гравиран от грамотен майстор и по-скоро е подражание на Баязидово акче, а дали е правен преди 7 века или преди 7 години - не зная!
5. Вярвам изцяло на думите ти за "намирането" на монетата, но след като до преди 10 години е била у ДРУГ човек - какво ни гарантира, че не е подменена?!? Преди 20 години фалшификаторите са били един-двама, а сега само "школите" са поне 15!!! И преди 10 години бяха почти толкова.
6. Да ме извинят колегите от Търново, уважавам истински знанията им по средновековното ни монетосечене, но познанията им за автентичност.......?!?!? Ако разчитах на тях като консултанти в това отношение - щях да се превърна в "дървояд от национален мащаб!"   
|