Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:13 09.06.24 
Клубове/ dir.bg / Предложения за нови клубове Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Keltite i Bulgaria [re: Alexander]
Автор MANlMAL (spleenchaser)
Публикувано13.09.04 11:44  



Понеже поставяш доста въпроси накуп ще се опитам да ти отговоря последователно. (поне това, което аз знам,чел съм или съм чувал)

Предполагам си чувал, че през 3-4 в. Пр.н.е. келтите мощно нахлуват на Балканите, трепят се известно време с Филип Македонски и си правят тяхно кралство със столица Туле (днешно с. Тулово - сега е разпределителна гара, недалеч от Ст. Загора). Във всяка "История на България" може да прочетеш за това. Царството им просъществува от 279 до 211 пр. н.е. По това време траките са били предвождани от небезизвестния Ситалк. Келтите пък по някои сведения са били с двама царе: Брем и Болг. Вече два пъти планирам да отида до Тулово ,където знам, че има някакви останки и разкопки от крепостта,но така и не съм ходил. Както и да е....
Вече не се сещам дали римляните са разбили келтското царство. Факт е обаче, че келтското население се смесва с тракийските племена.
Има сведения и за келтски селища в Разложката котловина:
"През III век пр. н.е. в Разложко и по-специално в Баня сред траките проникнал и нов етнически елемент - "Келтите". Дали келтите са дошли през Предела по течението на Струма или през Аврамово по течението на Марица, това не е доказано. Но богатите пасбища и бистрите реки привлекли келтите и те заживели съвместно с траките, като запазили своята вяра и бит и по-късно през Римско време." / "Следи от Келти в разложкото поле" - Т. Герасимов - Известия на Археологическия институт т. XXV - 1962 год./.

Туле пък според друидските вярвания е един остров на север от Шотландия, отбелязващ края на света за келтите-твърди се ,че оттам идва друидизма. През 4 в. пр. н.е. Пифей първи говори,че е стигнал до този остров. Дали обаче има конкретна връзка между Туле и Тракийското царство на келтите (освен имената) не ми е никак ясно.

За несъмнените връзки между траки и келти говори и Соня Илиева (страхотен сайт има девойката, между другото):
С оглед на пренасянето и усвояването на концепции, не е изненадваща появата на вярата в бога, който умира и се ражда у келтите. Във времето на най – голямото му териториално разширение през ІІІ в.пр.н.е., светът на келтите заема площ от Ирландия и Шотландия, Средна Европа до Апенинския и част от Балканския полуостров. Тракия е в активни взаимодействия с Мала Азия и Персия, със земите свързани с Черноморския басейн, западните части на Балканския полуостров (илири), тракийската култура – паидейа е във взаимодействие и с Централна Европа (населена с келти), към която Тракия играе ролята на посредник на заемки от Изтока. Прякото влияние и контакт между двете общества са засвидетелствани в писмените извори за и след ІV в.пр.н.е., но със сигурност този контакт е много по – ранен и той трябва да се отнесе далеч преди събитието определено в историческата литература като “келтско нашествие”. За галските набези на Балканите съобщава Тит Ливий (ХХХVІІІ, 16); това което научаваме от извора е, че под водачеството на Брен те (галите) достигнали до Дардания, където бил избухнал бунт, и че двадесет хиляди души начело с вождове Леонарий и Лутарий се отцепили и обърнали пътя си към Тракия. От този момент нататък келтите продължават нашествието си на Балканите, за да разширят и утвърдят териториите си в Централна Европа и Балканите достигайки най – голямата си мощ към 70-те години на ІІІ в.пр.н.е. За периода след ІV – ІІІ в.пр.н.е. е сигурен обмена на идеи и влияния в културата и това не е в противоречие с твърдението, че е възможно паралелното съществуване на сходни представи в общността на траките и келтите далеч преди този период.
Ето тук е цялата статия:

с много интересни връзки между траките и келтите като религия, празници и символика.

Иначе за връзките между Българите и Келтите има също доста доказателства. Сега няма да изпадам в положение да твърдя дали всичко,което се пише е абсолютна истина. Факт е ,че според много източници се говори за Българи на Балканите доста преди Аспарух. Има действително доста аналогии и странни съвпадения. Ето част от статия,където се говори за кимерийския произход на българите. Cimru и досега е келтското име на Уелс.:)

От друга страна обаче ние знаем, че името БОЛГ значи ВЪЛК – на уелски (кимриг) то е записано като ВУЛХ.(19) През VI в. двама български владетели – БОЛГАР и Драгон, навлизат с войската си във Византия. В сръбските летописи техните имена са записани като ВУКИЧ и Драгич, и така са преминали в някои български източници. ВУК на сръбски значи ВЪЛК, и очевидно авторът на летописа е знаел свещения смисъл на Българското име. Вълкът е свещеното животно на арийците – благородният хищник, който унищожава всичко нездраво в природата. Той е живият пример за реда, храбростта и жертвоготовността – най-възвишените арийски добродетели. Ние сме народът на Вълка!



По собствен път Георги Раковски изследва въпроса за българския народностен произход и самоличност. Той е първият български народоизследовател, който застъпва тезата за индоевропейския произход на българите. Изучавайки словесността на съвременния български език, той забелязва, че много думи в него, считани за “славянски” , имат успоредици в самскрита и древноперсийския език, а също и в келтските езици. Според неговите изследвания нашият народ произхожда от два основни народа: келтокимери и индоарии. Раковски също така се досеща, че ние носим името на кимерийския цар БОЛГ, но също и на АРИИТЕ, затова сме БОЛГ-АРИИ. А всъщност ВЪЛК-АРИИ – Ариите на Вълка.



Твърдението на Раковски за произхода на българите има дълбоко историческо основание. В езика на древните българи Петър Добрев също различава думи от келтски и ирански корени. Докато иранските думи се отнасят за обикновени неща от живота, то основните понятия от държавния и духовния живот на древните българи имат успоредици в келтските езици. Смисълът на тези понятия ще изясним в следната таблица :







Древнобългарски понятия
Келтски и други понятия







ТАНГРА – Върховен Бог
THUNDER(англ.от келтски) – “гръм” ;

TINGOR(кимр.) – клетва пред Бога DONNER(герм.) – “гръм”; Бог-

гръмовержец

КОЛЕДА – Празник на Българския Праотец
КОЛЕД (келт.) – “празник”

също HOLIDAY(англ.)





КОЛОБЪР – жрец
КАЛЛ – “мъдри” – обръщение към келтски жрец-друид.

КОЛЛ – свещени знания на друидите





КАНАС ЮВИГИ – свещена титла

на Българския владетел
КЕАН или КАНС – титла на келтски владетели

КАННАС – “Пратеник на Бога” KONIG (герм.) – цар

също KONUNG (сканд.)

КАНАРТИКИН – престолонаследник
КАНАРД (келт.) – престолонаследник, също и ТЕКИН

РИГ – цар; окончание на имената на българските царе ИСПЕРИХ и ТЕЛЕРИГ
РИГ (келт.) – цар

също REX (лат.);РАДЖА (самскр.)

-RICH (герм. и готски) – окончание на царски имена

ДУЛО – името на Свещената Българска Династия
ДУЛА (келт.) – скиптър

ДУАЛ (келт.) – законно наследена власт ; наследствено право

УКИЛ (ВОКИЛ) – име на знатен български род
УКЕЛ (ВОКХИЛ) – високопоставено благородническо съсловие при келтите

БОИЛА – основна българска благородническа титла
БОИЛА – висш държавен функционер



ТАРКАН – управител на област или град, или съдия
ТАРГАД (келт.) – областен управител



БАГАТУР – тежковъоръжен конник; старши боеначалник
БАГАДОР (келт.) – келтски воин

БАГАИН – младши военачалник
БАГАИД (келт.) – войскови отряд



ОНГЪЛ – укрепено място


ONGL (кимр.) – укрепено място

КАМПСИ – учител
КАМПА – школа на друидите



ЯНКУЛ – планетата Юпитер; Господарят на небесните светила
ЯНГУ (кимр.) – “главен”, “голям”


(по книгата на Петър Добрев “Преоткриването на Прабългарския календар”, 20)



Тези ключови думи свидетелствуват за самоличността на народа, положил основите на Българската цивилизация. Изредените по-горе държавни титли са свойствени както за древните българи, така и за келтите от Гойделската група, и по-малко за келтите от Гаелската група. Към Гойделската група спадат уелсците и корнуолците – потомците на кимерите. И днес уелсците носят древното име KYMRO, а езика си наричат KYMRАЕG (кимрийски) . Поначало съвременните европейски учени приемат, че кимерите стоят в основата на келтската народност, образувала се в земите на Горния Дунав през VI в.пр. Хр., по времето на т.нар. “Халдщатска” култура. (21) Интересно е също така, че Зонара, цитиран от Йеромонах Спиридон, извежда от Гомер родословието не само на кимерите, но и на келтите (галатите).(22) Така че древните български звания, общи за българи и келти, са изключително кимерийско наследство.



Така следва да си обясним образуването на българския народ: в основата му стои народът БОЛГ, говорещ келтокимерийски език, а към него се присъединява народът на АРИИТЕ, чиито индоирански език се надстройва над основния келтокимерийски, и така се образува съвременния български език. Точно по същия начин се е развивал и езикът на тохарите – сроден с българите народ, живял в земите на север от Памир. В основата си тохарският език е близък до келтския и латинския, но в последствие се е обогатил с индоирански езикови заемки.(23)



Не само езикът, но и други страни от нашата народностна самоличност могат да бъдат обяснени с кимерийско-иранския произход на българския народ. По пътя на сравненията ние изяснихме не само произхода, но и свещения смисъл на българските народни празници и свързаните с тях обичаи. Основно българските празници са кимерийски по произход, тъй-като повечето от тях имат общо съдържание с келтските празници. Такива са Коледа-Юл, Атанасовден-Имболк, Гергьовден-Белтаин и Илинден-Лугназад. Други обаче определено са от ирански произход. Така Мъжката задушница, отбелязвана на Архангеловден (21-ви ноември) съответствува на келтския празник Самаин, но по своя смисъл е най-близка до иранския празник Хамаспатмедия – “Угощение в чест на душите на праведните.” А зрелищните огнени игри, свързани с подвижния християнски празник Сирни Заговезни, са проявление на най-значимия ирански празник – Арийската Нова година (Ноуруз), чествувана в деня на пролетното равноденствие (21-ви март). Вечерта срещу празника се запалват големи огньове, които се прескачат за здраве. А също така се палят факли от сцепени дървени пръти, натъпкани със слама, и се въртят в кръг. Така се пресъздава Свещената Арийска Свастика – огънят в движение, символът на Слънцето и Космическия ред.(24) С нея се приветствува победата на Слънцето над мрака и злите сили през настъпващия Ноуруз, което значи “Нов Ден”. Описаните огнени игри са традиционни за България, Кюрдистан и Иран. Не бива обаче да забравяме, че много от свързаните с българските празници обичаи са наследство от траките, които също са древен и културен арийски народ.


Цялата (твърде преинтересна) статия е ето тук:. Прочетох я с удоволствие и любопитство, въпреки някои разминавания. :)) Но за някои от хрумванията и приликите и аз съм се замислял.

За въпроса ти за келтските фенове в Бг и реконструирането.... има една група: Общество "Дъбова порта" -аз чух за тях преди около 6 месеца. Та те доколкото знам правят подобни неща. Например миналата година са направили такъв лагер:

Впечетление от Експериментален лагер 3-13 август 2003г.

“Основи на бит и култура от Желязната епоха”
Общество Дъбова Порта
През лятото на изтичащата вече 2003 година се случи едно изключително интересно, а и първо по рода си събитие в България. В рамките на 10 дни и нощи се проведе Експериментален лагер имащ за цел да пресъздаде бита и културата на келтите от Желязната епоха /700г.пр.хр.-50г.сл.хр./. Между другото – лагерът си свърши работата чудесно! Времето в което той бе проведен се случи около августовското пълнолуние. Неслучайно лагерът съвпадаше с честването на един от главните келтски празници – Лунаса или Празникът на жътвата, който се празнува в началото на август или във времето на пълната луна през този месец. Календарно лагерът се проведе между 3-ти и 13-ти август. Мястото на събитието беше т.нар. келтска поляна, намираща се сред планина около София, а участници бяха членове на “Общество Дъбова порта”, доброволци и гости. По-постоянно присъстваха около 9 човека, но идваха гости от съседния летен лагер на Българското общество по индианистика “Орловият Кръг”, който за всеобща радост съвпадна по време с този на “Дъбова Порта”. Подслони ни келтската къща /изградена преди около 2 години по автентичен модел на кръгла келтска къща от британската Желязна епоха/ и поляната, заобиколена от прекрасна букова гора и пазена във всяка от световните посоки от четири величествени, стари бука.

Целта на лагера беше пресъздаването на основните страни от материалния и духовния бит на келтите от Желязната епоха, което изискваше максимално /доколкото е възможно/ придържане към историческа автентичност, реконструирана на базата на писмени и материални извори. За тази цел беше необходима предварителна подготовка в рамките на около 2-3 седмици, която включваше изработка на традиционни келтски костюми от Желязната епоха /за жените - дълги рокли, за мъжете - комплект туника и панталон/ Предпочитаният десен беше традиционното за келтите от тази епоха каре. За гостите изискването беше да се снабдят поне с наметало, което да покрива ежедневните им дрехи. Наметалото всъщност бе препоръчително за всички, тъй като се оказа, че осигурява незаменима топлина в прохладните планински летни вечери. Някои от участниците си бяха измайсторили традиционни обувки от кожа, които се оказаха леки, удобни, но и леко хлъзгащи се по тревната повърхност докато им свикнеш. Също така беше закупен запас от храна, който трябваше да стигне за 10 дни. В предварителната подготовка беше включено и подготвянето на материали, които да бъдат представени в течение на лагеруването. Имахме и план, по който да се движим по време на лагера, но опитът показа, че не винаги бе възможно да го спазваме. И ето как в действителност нещата се оказаха /както обикновенно се случва / по-различни, отколкото си ги представяме.

Всеки един от 10-те дни беше посветен на различна тема според предварителния сценарий. Понякога успявахме да се хармонизираме с него, но всъщност се случи така, че животът на келтска поляна придоби свой собствен ритъм. Една от основните причини за това беше чисто битовата страна на живота - най много време отнемаше приготвянето на храната /тъй като се готвеше в големи количества/, измиването на посудата, а и някои непредвидени дейности. Като например, първият ден в който се качихме на поляната, докато чакахме да пристигне храната, силното слънце ни наведе на мисълта, че трябва да направим навес, който да ни събира под сянката си. Ето как първите 2-3 дни бяха отчасти посветени на рязане на папрат и изграждане на навеса, който се превърна в основно средище на лагера. Там се готвеше и се хапваше, посрещаха се гости и се разказваха истории...и какво ли още не. Всеки от членовете трябваше да подготви материал на различни теми от бита и културата на келтите, които бяха:

1."Животът в келтско селище от Желязната епоха", "Келтска кръгла къща",

2."Келтски забавления и игри от Желязната епоха",

3."Келтите, войната и етиката на келтския воин",

4."Келтските занаяти",

5."Келтското хранене и диета",

6."Келтската хигиена",

7."Празникът Лунаса";

Всички те трябваше да бъдат разказани и по възможност пресъздадени /напр. темата за военния бит, кулинарното изкуство, игрите на келтите и др/. Първият ден-денят на пристигането ни на келтска поляна беше посветен на настаняването и събирането на дърва - много важна дейност, тъй като огънят - разположен винаги в центъра, бе нашата топлина и светлина в студените планински нощи, а през дните, благодарение на него имахме закуска, обед и вечеря. Откриването на лагера отбелязахме в първата вечер с обиколка на полянята с факла, с поздрави отправени към четирите букови пазителя и с вкусна супа...И времето потече - беше си направо друг живот! Сутринта, след като се събудехме, следваше утринният тоалет при импровизираната и много успешна баня, която представляваше тенекия от сирене, закрепена на дървено скеле, от която висеше маркуч с малко парче дърво за запушалка, която дори успяваше да регулира силата на струята. Отгоре водата се нагряваше от слънцето и човек спокойно можеше да се изкъпе сред дискретността на храстите около банята, /като все пак предварително предупреждаваше за намеренията си/. Другата не лоша възможност за къпане беше студената вода на реката, която действаше доста освежаващо.

Закуската ни всеки ден се състоеше от традиционните овесени ядки, /така и не успяха да ни омръзнат/, които забърквахме с току-що набран от поляната билков чай и овкусявахме с плодове, ядки и мед. Основно приготвяхме зърнени храни и супи, които винаги ставаха много вкусни на огъня. Освен обичайните ястия два пъти се проведе традиционен пир, който включваше най-вече приготвянето на пиле по древна келтска рецепта, хапване, споделяне на вино от рог и приказки. С изключение на пировете, с готвенето се занимаваха жените, които се редуваха по двойки през ден. Имаше условно разделение на труда - жените готвеха и миеха съдовете, а мъжете ходеха за дърва и вода. Разбира се често, когато имаше нужда си помагахме едни на други.

Една от задачите по време на пребиваването ни бе да изрисуваме стените на къщатата, като използваме естествени багрила. За мотив използвахме една спираловидна плетеница, чиято форма заехме от гравюрата върху ножницата на старинен келтски меч. За целта ни бяха необходими двата от основните символни цвята - синьото /на водата/ и червеното /на огъня/. В древни времена за приготвянето на тези два цвята, келтите са използвали различни вещества, но често сърпица - за синьо и корени от брош за червено. Намерихме само корените, които сварихме с цвекло за подсилване на цвета, а за синьо използвахме боровинки, които съвсем узрели можеха да бъдат открити по върховете на планината. Планът предвиждаше разходка из месността и така освен, че почетохме духа на мястото, набрахме боровинки, по голямята част от които обаче отидоха за боя. Оказа се, че рисуването на стените ще отнеме повече време, отколкото си представяхме. Бяхме предвидили един ден, но плетеницата беше завършена в навечерието на последната нощ. На експедицията за боровинки не отидохме всички, в лагера остана една от жените, която имаше още малко работа по традиционните си дрехи. Така имаше кой да посрещне първите ни гости от…индианския лагер. Разбрахме се следващото гостуване да е от наша страна. Това се случи съвсем скоро. До края на пребиваването ни си разменихме още няколко гостувания, в които обменихме дарове, опит, съвети и хубави приказки. Една от гостенките на индианския лагер /и на нашия също/ ни показа как най-общо да работим с глината, която бяхме взели. От нея изработихме дъска за игра на нещо като келтски шах, беше направена и женска глинена фигурка - древен символ на плодородието и майчината закрила /мъжка фигурка вече имаше/. Беше измайсторена и една дървена лъжица - за много от предвиденото не остана време, а и част от нещата се оказаха не толкова леки, колкото първоначално изглеждаха. Но нямаше безполезен миг по време на цялото ни пребиваване на експерименталния лагер. Дори си имахме ден за активна почивка и лични занимания. Всеки можеше да се наслаждава на свободното си време, в което не трябваше да върши нещо, а всяко занимание беше по желание. Четяхме си на глас ирландски и шотландски легенди, или просто гледахме облаците. Направихме люлка и водихме битки с мечове /които всъщност бяха дървени пръчки/. Всеки ден времето беше много хубаво – точно каквото си трябваше. Удивителна бе хармонията, която успяхме да постигнем помежду си, със самите себе си и с природата около нас...

Пълнолунието се падаше на 12 август - тогава трябваше да отпразнуваме и Лунаса, но тъй като повечето от нас трябваше да си тръгнат преди края на лагера, празненството беше изтеглено малко преди пълнолунието. По същото време индианците приемаха нови членове в "Орловият кръг" на едно специално място между нашия и техния лагер и ние празнувахме под дивите ритми на индианските тъпани и песни. Беше много забавно! Нашето тържество беше по тихо и съзерцателно, поговорихме за празника, помислихме си какви плодове сме пожънали този път, поблагодарихме и се помолихме за успех в бъдните ни начинания, за здраве...После последва пир, игри с огън, песни и интересни истории. На самото пълнолуние отидохме на гости на индианците, поседяхме в едно от типитата (конусовидни индиански жилища от брезент), поговорихме хубаво и понаучихме повече за тях. На връщане си направихме луннен поход през гората - това беше последната ни нощ.

По време на лагера не се случи нито една неприятна случка. Времето течеше пълноценно и всеки ден беше различен от предишния. Всеки ден и всяка нощ носеха различни изживявания в едно различно време - време на съзвучие с природата. И в това време бяхме по близки до себе си!


Отдавна съм буукмаркнал сайта им:)) :
Препоръчвам на всеки!!!

Поздрави!



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   18.08.04 16:24
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство SMAUG   18.08.04 16:58
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   20.08.04 20:19
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство lizzie   28.08.04 18:21
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство И3XOД   05.10.04 23:58
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   06.10.04 19:06
. * Re: Келти... the_alchemist   18.08.04 17:11
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Strider   18.08.04 19:37
. * за, разбира се=) breathless   19.08.04 00:43
. * Re: за, разбира се=) the_alchemist   19.08.04 11:02
. * Re: за, разбира се=) breathless   19.08.04 15:18
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Umai Maia   20.08.04 20:44
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   03.09.04 16:50
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Umai Maia   17.09.04 23:59
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   18.09.04 00:44
. * Не мога да изчета всичко. Mag   01.07.05 22:34
. * Re: Не мога да изчета всичко. Taлиecин   02.07.05 01:45
. * И още едно желание Mag   02.07.05 13:05
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство dragonfly   20.08.04 21:30
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Eowyn_   20.08.04 22:49
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Cynthia   21.08.04 02:45
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Бeзцeнни   21.08.04 11:39
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Филит   23.08.04 12:59
. * За! DarkWolf   24.08.04 01:00
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Пpeпoдoбният бaoбaб   24.08.04 20:45
. * Хайде де! Cynthia   25.08.04 01:07
. * Re: Хайде де! Taлиecин   25.08.04 14:06
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Nimrodel   25.08.04 01:14
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Trillian   25.08.04 18:16
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Shankly   25.08.04 23:55
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Гaнимa   26.08.04 23:58
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Seaborn   27.08.04 18:09
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Omni   28.08.04 01:58
. * ЗА! Lorien   28.08.04 14:34
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Cмиpeният Пaпpaт   30.08.04 15:14
. * Re: За . 3axapиca   30.08.04 19:27
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Alexander   04.09.04 23:51
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   06.09.04 00:24
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Бъдъмбa   06.09.04 22:15
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   07.09.04 17:29
. * Линкове - предложение Taлиecин   11.09.04 14:11
. * Re: Линкове the_alchemist   27.09.04 16:57
. * Keltite i Bulgaria Alexander   11.09.04 15:24
. * Re: Keltite i Bulgaria MANlMAL   13.09.04 11:44
. * Re: Keltite i Bulgaria Alexander   14.09.04 04:16
. * Re: Keltite i Bulgaria Taлиecин   14.09.04 23:03
. * Re: Keltite i Bulgaria MANlMAL   15.09.04 10:52
. * Re: Keltite i Bulgaria Taлиecин   15.09.04 13:16
. * Re: Keltite i Bulgaria MANlMAL   15.09.04 14:42
. * Re: Keltite i Bulgaria Cтeфaн   13.09.04 21:01
. * Re: Keltite i Bulgaria Taлиecин   14.09.04 23:09
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Forever_Dreamer   12.09.04 13:12
. * Някои линкчета... Taлиecин   15.09.04 13:43
. * Re: ok, за съм . HeCъмAтeиcтka   18.09.04 13:54
. * Re: ok, за съм . Taлиecин   20.09.04 00:05
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Lord Elric   24.09.04 12:59
. * Астерикс и Обеликс? the_alchemist   24.09.04 14:59
. * Re: Астерикс и Обеликс? Taлиecин   25.09.04 12:20
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Angua von Uberwald   30.09.04 21:11
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Xapyн aл Paшид   30.09.04 23:18
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Harиa   01.10.04 10:05
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Umai Maia   02.10.04 00:37
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   02.10.04 00:44
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   02.10.04 01:52
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство the_alchemist   05.10.04 14:42
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   06.10.04 19:08
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   08.10.04 01:00
. * За музиката... the_alchemist   08.10.04 13:22
. * Re: За музиката... Taлиecин   09.10.04 00:17
. * Re: За музиката... the_alchemist   09.10.04 17:45
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Niena   10.10.04 23:32
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   14.10.04 23:47
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   21.10.04 11:42
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Anarwen   16.10.04 15:05
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   17.10.04 12:00
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Anarwen   18.10.04 19:14
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   20.10.04 23:17
. * Също подкрепа Aлkcaндъp   16.10.04 16:49
. * Re: Също подкрепа Taлиecин   17.10.04 11:57
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Salamandar   17.10.04 09:54
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Mell   21.10.04 00:14
. * въпрос Umai Maia   22.10.04 13:46
. * Re: въпрос MANlMAL   22.10.04 18:30
. * Re: въпрос Umai Maia   23.10.04 13:31
. * Re: въпрос Taлиecин   24.10.04 18:12
. * Re: въпрос Umai Maia   25.10.04 11:03
. * Re: въпрос Taлиecин   25.10.04 22:51
. * Re: въпрос Umai Maia   26.10.04 19:43
. * Re: въпрос Taлиecин   27.10.04 12:07
. * Re: въпрос Taлиecин   24.10.04 18:01
. * Re: въпрос MANlMAL   28.10.04 16:47
. * Re: въпрос Taлиecин   28.10.04 22:45
. * Re: въпрос MANlMAL   29.10.04 18:04
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Prof.McGonagol   25.10.04 22:35
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство radiohead   31.10.04 14:12
. * Келтски ритми в Операта the_alchemist   01.11.04 10:54
. * Re: Келтски ритми в Операта Taлиecин   04.11.04 00:24
. * Re: Келтски ритми в Операта the_alchemist   04.11.04 12:12
. * Просто профилактика... Taлиecин   04.11.04 00:23
. * Re: Просто профилактика... the_alchemist   04.11.04 12:27
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Vampyre   14.11.04 13:29
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Vampyre   14.11.04 13:58
. * Re: Lord Of The Dance the_alchemist   15.11.04 12:43
. * Re: Lord Of The Dance DaMnEd   04.12.04 14:08
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   04.12.04 16:15
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство saoirse   28.01.05 17:22
. * ЧЕСТИТ ВИ ИМБОЛК! MANlMAL   01.02.05 10:57
. * Re: ЧЕСТИТ ВИ ИМБОЛК! Taлиecин   02.02.05 23:37
. * Въпрос Taлиecин   05.02.05 00:10
. * Re: Въпрос MANlMAL   07.02.05 14:54
. * Re: Въпрос Taлиecин   16.02.05 23:40
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство necrossumus   07.12.04 20:19
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство WilliamWallace   07.12.04 21:16
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство necrossumus   11.12.04 01:36
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   17.12.04 19:29
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство charlotte   26.12.04 01:42
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Angua_Rudolf   26.12.04 10:45
. * Re: Още ли..... HeCъмAтeиcтka   31.12.04 21:31
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство WilliamWallace   01.01.05 19:13
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Пaтлaджaнчeтo   01.01.05 20:11
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство WilliamWallace   02.01.05 01:03
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   02.01.05 11:39
. * Хммм... the_alchemist   03.01.05 12:24
. * Re: Хммм... Taлиecин   03.01.05 23:55
. * Re: Хммм... the_alchemist   06.01.05 12:09
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   03.01.05 11:04
. * Ааа, не! the_alchemist   03.01.05 12:31
. * Re: Ааа, не! necrossumus   03.01.05 20:50
. * Re: Ааа, не! Taлиecин   03.01.05 23:57
. * Я да се направя на по-глупав... Taлиecин   04.01.05 00:38
. * Ехооо the_alchemist   06.01.05 12:52
. * Re: Ехооо Taлиecин   06.01.05 23:20
. * Знаех си!!! the_alchemist   17.01.05 17:45
. * Re: Знаех си!!! Taлиecин   17.01.05 23:50
. * Re: Знаех си!!! necrossumus   18.01.05 21:35
. * Re: Знаех си!!! Taлиecин   18.01.05 22:21
. * Re: Знаех си!!! necrossumus   19.01.05 00:08
. * Re: Я да се направя на по-глупав... MANlMAL   26.01.05 18:52
. * Re: Я да се направя на по-глупав... Taлиecин   27.01.05 11:08
. * Re: Я да се направя на по-глупав... MANlMAL   27.01.05 19:33
. * Re: Я да се направя на по-глупав... Taлиecин   27.01.05 22:39
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство HeCъмAтeиcтka   05.02.05 17:18
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Nbtj   07.02.05 17:31
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   16.02.05 23:36
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство guest   16.02.05 14:40
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   16.02.05 23:32
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство MANlMAL   14.03.05 14:20
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taлиecин   14.03.05 22:45
. * Наздраве! the_alchemist   15.03.05 13:25
. * Re: Наздраве! Taлиecин   15.03.05 23:52
. * Re: Наздраве! the_alchemist   21.03.05 14:41
. * Re: най-големия ирландски празник the_alchemist   15.03.05 13:21
. * ЗА! Florian   17.03.05 22:29
. * Честит Alban Eiler! the_alchemist   21.03.05 14:37
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство claudia   21.03.05 21:08
. * Определено ЗА! Mag   01.07.05 12:58
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Taйлъp Дъpдън   02.07.05 09:32
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство saoirse   12.07.05 17:04
. * Казва ли ти някой Mag   12.07.05 21:01
. * Re: Казва ли ти някой MANlMAL   13.07.05 11:31
. * ЗА... Mermaid   13.07.05 14:19
. * Ами щом съм "ЗА" Mag   13.07.05 16:10
. * Точно... Mermaid   13.07.05 17:19
. * Re: Точно... MANlMAL   13.07.05 17:42
. * Ирландска поговорка Mag   13.07.05 18:49
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Angua von Uberwald   20.07.05 14:40
. * Вече предложишх клубът да се изтрие Mag   29.07.05 01:13
. * Кирооооооооооооооооооооо! Mag   14.07.05 20:43
. * И към Талиесин Mag   14.07.05 20:48
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство Lord Roxton   17.07.05 16:30
. * Re: Келти - история, обичаи, култура, наследство the_damned_witch   30.07.05 00:32
. * Ти си 57-мият Mag   30.07.05 01:27
. * Ще направим следното: Kиpo   01.08.05 21:11
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.