Да си поговорим малко за науката. Значи твърдиш, че нямам научно обяснение на случката, и затова я прескачам. Нещата са малко по-сложни. Дай ми кръвното налягане, сърдечния ритъм, храните употребявани преди случката, травмите (защото травми има, дори невидими с просто око) и един опитен лекар ще ти опише състоянието, в което е бил пострадалия, равнището на стреса който е изпитал и възможните усещания, които е изпитал. Повишеното очно налягане ще обясни странната гледна точка на събитията, промяната в кръвното: летенето и промененото темпо на събитията и т.н. Няма проблем да се обяснят научно последиците, но не и от информация тип ЕЖК.
Разбираш ли, науката се отличава от всичките религии, защото тя освен качествено описва и КОЛИЧЕСТВЕНО света. Религиите затова са толкова много, защото описват света само КАЧЕСТВЕНО, и нямат критерии за вярност. В науката от всички теории, които могат да опишат качествено някакъв клас явления се избира тази, която го описва най-точно количествено. Затова когато се говори за научно обяснение, не трябва да се изпуска количествената страна на явлението, което трябва да се обяснява.
В този контекст, описването на УСЕЩАНИЯ не е много информативно. Ти сама знаеш, че "същественото е невидимо за очите". Нещо повече, много неща видими за очите, не са такива в действителност. Защото усещанията се предават до мозъка не непосредствено, а през цял куп рецептори и нерви. Те, както и работата на самия мозък, са подвластни на много външни и вътрешни причини. Прост пример: жените над определена възраст понякога усещат топли вълни без промяна във външната обстановка (климакс). Това е прост пример как усещанията са недостоверни и вътрешно произведени. Единственият начин е независим контрол, с помоща на прибори, за които подобни вътрешни промени могат да бъдат контролирани. Затова учените ползуват прибори, а не се доверяват на очите си и усещанията си - не само, защото те мерят и по-точно.
В тази връзка са и разказите на хората, "напускали" телата си. Физиологията при хората е еднаква, и се отличава от тази на червейте например. Затова сходни въздействия в/у хора ще предизвикат сходни усещания. Натиснете си окчната ябълка отгоре, и ще видите бяла светлина. Няма страшно, светочувствителните клетки реагират и на натиск, който може да се предизвика и от повишено налягане на кръвта в очния нерв. В резултат, вие ще видите бяла светлина. А останалото е работа на мозъка, да я вмъкне в съответния декор. :))
Дали мога да измеря отнощението ти към моите очи? Предполагам, че мога. Това отношение оставя реакции в твоя организъм, като учестен пулс (!), забързано дишане, активиране на определени дялове в мозъка: явления, които могат да се измерят. Е, на този етап може да имам големи проблеми с интерпретацията на резултата (да реша дали очите ми ти харесва или предизвикват друго чувство), но самата реакция за очите ще уловя еднозначно. Полиграфите, известни като "детектор на лъжата" са проста илюстрация на тези възможносто (сега сме 2003 г., а те са създадени началото на седемдесетте години миналия век! науката не стои на едно място...). А по интерпретацията продължава да се работи много яко в световен мащаб :))
|