Досега мисля как да структурирам някакъв по-точен въпрос към теб ама още не съм го измислил :)
Днес открих че в библиотеката има десет места, от които се вижда долният етаж с всичките му рафтове и четящи хора и е много готино, защото може докато четеш да си отместваш погледа нагоре и да гледаш известно време помещението без да отнема много време :0 Но има само десет места и почти винаги са заети... но пък към пет следобяда вече имах личното си място точно там :) след което трябваше да си избода очите на един монитор ама както и да е :)
Значи, аз до момента никога през живота си не съм имал забележими проблеми със зрението, освен веднъж като ме бяха ударили много лошо в окото за няколко дни. Но от родителите и бабите и дядовците ми няма нито един без очила, и този който най-много е чел най-дебели очила носеше.
Но сега как точно да чета в крайна сметка? Рецептата, която съм открил е да се чете възможно най-бързо - мърдаш очите с максимална скорост отляво надясно, важното е да се хващаш всички думи и да разбираш за какво става дума в написаното, и където има нещо интересно забавяш и четеш така че да си сигурен че всичко си разбрал. Абе сложно е. И после наново и така. Друг вариант е да изпадна в транс от неадекватност над книгата и да се взирам в някой ред в продължение на минути, повтаряйки си го на ум без нищо да разбера от него. Има много начини!
Но това едва ли има много общо с проблемите с очите. Значи бирата вика 30 сантиметра, аз днес май по едно време се замислих, и стигнах до извода че масите са проектирани така че като си напълно изправен и облегнат на върха на гърба си - добра стойка - разстоянието като че ли е по-малко, примерно двадесет сантиметра. Ама не съм сигурен. Когато обаче са дебели книгите е по-кофти - примерно ако книгата е десетсантиметрова става още по-малко, аз днес четох една педнадесетсантиметрова.
Съществените въпроси - на колко време колко почивки, това със затварянето на очите има ли някакъв шанс да свърши някаква работа? Трябва ли примерно на 30 минути да се почива 15 или може на половин час две минути както правя аз, какво точно трябва да се гледа в това време - в затъмнената стая на библиотеката да се гледат хората достатъчно ли е;
Забравих да опиша библиотеката. Значи тя е с много приглушена жълта светлина вътре, и на всяка маса си има по една високотехнологична лампа, която свети някакъв вид жълта светлина в книгите и е неприятно когато са на гланцова хартия. Който има по-добра гледка може да гледа етажерки, останалите седнали хора. Аз досега обичах като си почивам от четенето да се разхождам из етажерките и да разглеждам книгите; което днес се замислих че пак си е четене; ако чета само заглавията може ли?
Ок май само на догатки го докарвам; лошото е че няма нищо като тераса, да се излиза от библиотеката е сложно, трябва да се взима асансьор и да се минава през охраната и машината, която търси оръжия; абе то е нещо като подземна лаборатория.
Изглежда не успях да задам въпрос. Ако ми препоръчаш някоя статия примерно на английски или френски, до която мога да се добера, на тема как да четем без да си развалим очите, много ще съм ти благодарен :-)
Аа, имам нещо като въпрос. Има една друга библиотека, по-некомфортна, но с добри книги. Там осветлението е по-лошо - дневна светлина + някакъв вид лампи, и с прозорци. Доста по-некомфортно е за четене, но кое е по-добре за очите - това или добре проектираната жълга светлина от лампите в голямата библиотека, но без неща за гледане между четенето? То не че по това си избирам библиотеката де ама.
|