Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:35 28.09.24 
Клубове / Наука / Природни науки / Медицина Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Следи за симптоми [re: Изyмeн]
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано03.06.07 21:00  



През първите десетина дни, последващи ухапването, се наблюдавай много внимателно. Ако почувстваш, че повишаваш температура или някакви други необичайни симптоми, веднага отиди на лекар.

Зараза

И борбата с кърлежите нахлузена на безпаричните общини

Добрата новина - по-голяма заболеваемост от сегашната, причинена от насекомите, е невъзможна. Лошата - почти нищо не се прави, за да намалее

Янина Здравкова

"Кърлежите са общински, те не са на Министерството на здравеопазването", със задоволство обясни още миналата година министър Божидар Финков по повод постоянно увеличаващата се заболеваемост от инфекции, пренасяни от кърлежи. Той имаше предвид, че общините отговарят за дезакаризацията - пръскането на тревните площи срещу кърлежи. Е, за такива зарази често се лежи в болница, има и смъртни случаи, което определено вече е работа на здравното министерство, но Финков традиционно е доволен, когато даден проблем не лежи пряко на неговите плещи.
Той почти грееше от радост и когато се оказа, че АГ-болницата във Варна, в която пак преди година починаха 5 недоносени бебета, е общинска.
Проблемът с кърлежите обаче е факт. От две седмици ХЕИ-тата в страната надават вопли за растяща заболеваемост от инфекции, предавани от кърлежи - лаймска болест, ку-треска, марсилска треска и кримска хеморагична треска. В Пловдив дори вече има и един смъртен случай от кримска треска. В поликлиниките е пълно с хора, ухапани от кърлежи. Тъй като и миналата година ситуацията беше подобна, някой може би вече не си спомня, че допреди няколко години тези инфекции почти не се споменаваха в епидемиологичните справки.
За последните седмици се отчитат по 5-10 случая на ку-треска, толкова на марсилска треска и по 20-ина случая на лаймска болест. Вече сме в началото на сезона на инфекциите, предавани от кърлежи. Разгарът предстои, обяснява шефът на епидемиологичния отдел на здравното министерство д-р Ангел Кунчев.

Тенденцията

Не може да се каже дали заболеваемостта ще стигне миналогодишната, но и това не е толкова важно. "Въпросът е в тенденцията. Не сме в ситуация, при която да наблюдаваме снижение на болестите на базата на взети мерки. Освен това ние нямаме никакви специфични инструменти, с които да влияем на заболеваемостта", оплаква се епидемиологът.

----------
По данни на МЗ за последните 10 години заболеваемостта от ку-треска през 2002 г. бележи абсолютен бум - 275 случая. При по-малко от 50 през 1992 г. Лаймската болест от 1996 г. бележи трайно повишаване. 514-те случая през миналата година също са абсолютен пик. Марсилската треска е леко снижена през миналата година - 1300 случая. Кримската хеморагична треска по принцип има по-малко случаи, но пъкъ там смъртността е голяма - 20-40%, особено ако се потърси късно медицинска помощ. Случаите през 2002 г. са 51 при едва няколко през 1992 г.
-----------

От 1992 г. насам общата тенденция е към трайно повишение на заболеваемостта, сочат данните. Много е вероятно рекордите от миналата година да бъдат достигнати и през тази. В момента няма и някаква закономерност при тези зарази - възрастта, полът и местоживеенето вече почти нямат значение - досег до кърлежи имат почти всички и рискът е почти еднакъв за всички, обяснява Ангел Кунчев.

Защо това е така?

Около 20% от кърлежите са носители на болести. Заразените кърлежи се срещат в т. нар. огнища на марсилска треска, лаймска болест и т. н. По принцип те живеят сред дивата природа, а в градовете се срещат в тревните площи и парковете. Реагират на топлина и се хранят от кръвта на животните и човека. Обикновено се "прикачват" върху диви животни, но е лесно да преминат и в необезпаразитени и неваксинирани домашни животни като кози, овце, крави. Оттам пътят до човека е лесен. Друга любима "среда" за кърлежите са бездомните кучета, особено при кърлежите, които носят марсилска треска.
Увеличената заболеваемост се дължи на няколко фактора, обяснява Ангел Кунчев.
Първо. В градовете се появиха глутници от бездомни кучета - нещо невиждано допреди 10 години.
Второ. Промяната в животновъдството. В ТКЗС-тата едно време задължително добитъкът се обезпаразитяваше по 2-3 пъти годишно. Това беше достатъчно ефективно и унищожаваше кърлежите, казва Кунчев. Сега се правят опити от ветеринарните инспекции да организират пръскане против паразити по частните стопанства, но те обикновено удрят на камък. Не само защото за стопаните това струва пари, но и защото е трудно да се организират хората и да се съберат животните - пръскането става във вани или с душове, обяснява лекарят. Някои стопани сами си чистят добитъка. Но тук се крие риск за самия човек, който може да се зарази при свалянето на кърлежа.
Трето. Различната форма на животновъдство вкара животните в населените места. Преди всичко беше на едно място. А сега не само в селата и малките градове, но и в големите градове има достатъчно добитък, който се отглежда вкъщи. Кой не е виждал кози да пасат в крайните квартали на София? Това дава още по-голяма възможност за пренасяне на инфекции.
Очевидно е, че хората с по 1-2 крави няма да тръгнат сами да ги обезпаразитяват. Но има Министерство на здравеопазването, на земеделието. Не трябва ли те да се погрижат, да централизират отново процедурата, да поемат и обезпечат препаратите, за да се избегнат подобни рискове? В крайна сметка това може да доведе и до смъртни случаи.
"Това е трудна работа. Трябва да има някаква невероятна пропаганда, защото хората нямат интерес и не си водят животните за обезпаразитяване, дори и ние да платим всичко. Опитвали сме - когато обявим подобно нещо, направим вана, не идват и половината стопани", жалва се епидемиологът.
Има и още един проблем -

дезакаризацията на тревните площи

Понастоящем това е задължение на общините. ХЕИ само дава предписания - най-напред да се дезакаризират места, където играят деца - дворове на училища, градини, ясли; обезпаразитяването да става под контрола на ХЕИ или ветеринари, за да се ползват точните препарати в точната концентрация в точния сезон. Процедурата дори трябва да се съобрази с метеорологичната прогноза - ако на следващия ден завали, ефектът от дезакаризацията е нулев.
Това обаче са само предписания, които общините, ако искат, изпълняват. Преди 10 години от ХЕИ бяха отделени секциите по дезакаризация и дератизация, разказва Кунчев. Те станаха общински фирми, а част от тях впоследствие станаха изцяло частни. "За да се напръска, общината обявява конкурс по Закона за обществените поръчки и избира фирма. Това често отнема по 2 месеца, ако се изпълнят всички условия. И е практика пренебрегнатите фирми да обжалват в съда. И то свършил сезонът", обяснява Ангел Кунчев. Имало и случаи при липса на контрол от ХЕИ фирмите да пръскат с чиста вода.
Но в общи линии общините изпълняват предписанията по дезакаризацията, смята Кунчев. Само дето поради хроничната липса на пари не могат да купуват най-добрите препарати, да пръскат достатъчно площи и по достатъчно пъти. А и колкото и да е пръскан един парк например, достатъчно е да дойде едно куче от друг район в града и да достави нови кърлежи.
Тази година към този момент

има малко общини, които вече са пръскали

В София са дезакаризирани малка част от площите, във Варна и Пловдив изобщо не са започнали. "Ама нали разбирате, че ако лекарите в Пловдив от 2 месеца не са вземали заплати, кметът няма как да направи дезакаризация?! Във Варна и Шумен миналата година кърлежите успяха да станат приоритет, но едва след като се събраха по 10 случая на кримска хеморагична треска и 4 души умряха", ядосва се Кунчев.
Не може ли здравното министерство да си върне тази дейност и да поеме централно дезакаризацията чрез ХЕИ-тата? Видно е, че стартът на увеличението на кърлежовите инфекции и раздялата на ХЕИ-тата с дезакаризацията съвпадат по време.
Ние можем да помогнем с програма за борба с трансмисивните инфекции, която ще предложим на Министерския съвет. Идеята е да се гласуват някакви средства, които да предоставим на общините, казва Кунчев.
"Проблемът е в Закона за обществените поръчки. Всяка фирмичка, на която не й пука, може да обжалва в съда и да спре процедурата. Не може този закон да действа за неща като диагностикумите за СПИН и поръчките на ваксини, които са на централна поръчка от МЗ. Явява се някой идиот и ти трябва да спреш имунизациите, защото той не бил доволен от решението на комисията", подвига глас Ангел Кунчев. Според него нормалният механизъм е договорът да си действа, а ако съдът реши, че решението на комисията не е правилно, министерството да плаща неустойки.
Но ако трябва да подредим приоритетите - първо трябва да се реши проблемът с бездомните кучета, смята Кунчев. Все пак дезакаризацията не е безопасна, препаратите са отрови и не убиват само кърлежите. "Ако леем постоянно препарати, ще има проблеми и за пчели, и за птици", обяснява епидемиологът. "Не знам какво пречи на Софиянски да се справи с кучетата?! Ето един светъл пример. Точно за една седмица в Букурещ се реши проблемът с кучетата. А там той беше малко по-тежък, отколкото тук. Но кметът излезе и каза - нищо не ме интересува, няма да спазвам никакъв закон, но няма да оставя столицата така. И ги махна за една седмица. През ноември бях в Букурещ - едно куче не срещнахме", разказва Кунчев.
Единствената утеха е, че вероятно тази година случаите на болести, пренасяни от кърлежи, няма да са много повече от миналата година.
Просто защото това е максимумът - достигнат е биологичният капацитет на разпространение на болестите, пренасяни от кърлежи. А в Европа има само отделни случаи, когато причинителят е излязъл инцидентно от природното си огнище. Където бяха и нашите кърлежи допреди 10 години.

КАРЕ Превенция

На кърлежа са нужни 1-2 часа, за да си намери подходящо място, където да се прилепи и да започне да смуче кръв. След това са нужни от 24 до 48 часа, за да се зарази човекът. Ако и тогава нападнатият не е забелязал, че има кърлеж по тялото си, на кърлежа са нужни 6-7 дни, за да се насмуче с кръв. След това кърлежът увеличава обема си между 10 и 20 пъти и започва да снася яйца в кръвта на жертвата.
Затова просто се огледайте, ако сте били на съмнително място. Ако откриете кърлеж, най-добре идете на лекар. Той ще хване с пинсета главата на кърлежа и ще го извади. Не е нужно мястото да се маже с олио или мазнина или кърлежът да се върти наляво или надясно.
Ако сте сред природата и все пак сами извадите кърлежа, не го размазвайте или убивайте. Размазването и разчленяването на кърлежа в тялото носи по-голям риск от зараза, отколкото самото ухапване. Ако той се е насмукал с кръв, има опасност върху вас да попаднате заразена кръв или части от кърлежа. Не го пипайте с голи ръце.
Ако кърлежът остане в организма, първият симптом на всички болести, причинявани от кърлежи, е високата температура. Инкубационният период е 2 седмици. Специално при марсилската треска се появява и черно петно около ухапаното място, също и обриви по дланите и стъпалата.
По принцип марсилската треска, лаймската болест и ку-треската не са опасни за живота. Могат да причинят по-сериозни вреди на възрастни хора, които по принцип имат увредено здраве. Лечението е с антибиотици. Ако не се лекуват обаче, тези болести могат да доведат до хронични проблеми със сърдечно-съдовата система.
Единствено при кримската треска има по-сериозна опасност за живота. Затова там се препоръчва ваксинация на хора, които са в чест досег с природата - земеделци, скотовъди, лесничеи. Лечението е с гама-глобу


Редактирано от Prof.McGonagull на 03.06.07 21:03.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Ухапа ме кърлеж. И сега? Изyмeн   13.05.07 17:04
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? *jull**   13.05.07 19:20
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? Изyмeн   13.05.07 19:24
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? fataly   13.05.07 23:15
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? Изyмeн   14.05.07 09:15
. * Споко veslav   01.06.07 13:03
. * Re: Споко Изyмeн   02.06.07 21:41
. * Re: Споко Lali   03.06.07 10:45
. * Re: Споко little_rabbit   03.06.07 13:29
. * Re: Споко Lali   03.06.07 15:51
. * Re: Споко Изyмeн   04.06.07 00:30
. * Re: Споко Lali   04.06.07 08:33
. * Следи за симптоми Prof.McGonagull   03.06.07 21:00
. * Re: Следи за симптоми veslav   04.06.07 13:02
. * Нима? Prof.McGonagull   04.06.07 18:44
. * Re: Нима? veslav   05.06.07 12:49
. * Re: Нима? Prof.McGonagull   07.06.07 21:18
. * Re: Следи за симптоми йфpeйrйpeвrx xeйфpeйтop   08.06.07 16:54
. * Re: Следи за симптоми нoви aвтoмoбили нa cтapo!   08.06.07 16:27
. * Re: Следи за симптоми тъx фxйъkйд yxфkцxбцжййъид7тъy   08.06.07 16:49
. * Re: Следи за симптоми little_rabbit   08.06.07 22:17
. * Re: Следи за симптоми fdqtj флkxфдcax   08.06.07 22:46
. * Re: Следи за симптоми little_rabbit   09.06.07 08:04
. * Re: Следи за симптоми hyhj rtdsfg dtyh edfcmhgr tyfh   09.06.07 15:08
. * Re: Следи за симптоми little_rabbit   10.06.07 20:04
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? Orнeдишaщ   04.06.07 22:52
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? little_rabbit   05.06.07 08:14
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? Orнeдишaщ   05.06.07 08:56
. * Re: Ухапа ме кърлеж. И сега? petkova26   05.06.07 08:32
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.