.. за онзи сайт
---
Не се знае колко време ще просъществува, понеже е пиратски, и ще го утрепат някой ден. Както и да е, ето какво намерих на него:
(o) Това което прелиствам в момента е една нмого приятна и лесна за четене книга по алгебрична топология от авторa Kosnyovski Ch., руски превод. Tя е въведение в предмета, т.е. най-елементарните неща, обаче обяснени много добре, като за начинаещи в областта. Трябва да може да се чете спокойно от студентите по математика в СУ дето са в по-горни курсове; сигурно могат да я четат студентите от по-горни курсове в специалности физика, или някои студенти от ТУ.
(o) Друга хубава книга дето може да се намери от горния сайт са известните лекции на Фейнман (Feynman) по физика; има ги на руски и английски. Тази книга не се нуждае от реклама, понеже физиците много добре знаят за тези лекции.
(o) Да спомена още две книги, които случайно притежавам в печатен вид и много ценя, но ги намерих на горния сайт. Те са по логика. Имам в предвид книгата на Cutland N. по теория на рекурсията, и на Goldbatt R. по топоси и теория на категориите.
(o) Има стари книги с историческа (колекционерска) стойност, и който желае може да си ги тегли поради каквито и да е съображения. Аз лично предпочитам по-новите книги: поне от 20-ти век, и да са след основнополагащите публикациите на Гьодел, Тюринг и Чърч през 1930-1940 в раздела логика. Понеже математическата логиката засяга и останалите раздели, със сигурност! Ами в по-старите книги преди Кантор (даже и след него) не са знаели за понятието <множество>; или ако са чували за множества, не са били на ясно как да ги употребяват коректно и с полза; така че освен поради исторически интерес, или подобни подбуди, няма смисъл да четем стари книги, .. да речем по-стари от преди 1900г., ОК?
(o) Някои копия на книги са скапани: например много исках да имам една книга на Дедьоне по въведение в анаилиза, обаче само половината от текста го има, а по-нататък е празно! Случва се някои файлове от шибания сайт да са скапани!
---
Ако на някой му е интересно, да погледне сам.
Книгите там са на английски, руски, немски или френски .. така, че за да се ползва, трябва да се знаe някой езици --- главно ангийски и руски.
После, литературата там е сериозна, та по-малките ученици от гимназиите по-добре да не си правят труда да теглят книги дето не разбират .. а да слушат какво им казва учителката! Ще им дойде и на малките времето :-)
/Шeгувам се, естествено :)/
|