Ето как посрещат в Лондон, човек "трета категория":
Дрезден е трагедия (много убити хора, разрушени паметници на културата, изгорен сграден фонд), но София е друга бира.
Символично обявената война на САЩ и Британия от българското правителство, ще се превърне в действителна. Тя заедно с Румъния, просто трябва да отпадне от съюза с райха. Двете операции на 8-ми въздушен американски флот, които сме коментирали тук, изиграват своята роля и двете балкански страни сменят лагера, макар това да става, когато ЧА е на Дунав.
За битката при Сталинград, началото на 1943г: нищо не решава, освен че германците достигат своя лимит на изток.
Битката при Курск: тук е доста по-интересно да се анализира, без да се правят категорични изводи.
Манщайн води инициативата до отказа на Хитлер да му даде резерви и дори да му вземе от силите. Дори да не борим началото на масовите съюзнически стратегически бомбардоровки за оказващи пряко влияние върху операция "Цитадела", то няма как да не споменем, огромното количество германска авиация, съсредоточена за защита на метрополията, което ще рече, че дори само 50% от същата да бе на източният фронт, Съветите губеха битката при всички случай и то по начин, не възможен да се съвземат дълго време. Същото се отнася, ако германската авиация от южния фронт (да беха оставили италианците сами да се оправят) в Италия, бе прехвърлена на изток. През 1944г. германската индустрия достига своя пик в производството на всякакво най-модерно тежко и леко въоръжение и бойни машини, при все масираните бомбардировки над индустриалните райони, язовири и електроцентрали. Това пратено на изток, е означавало отново германски войски в Москва, но този път не в покрайнините!
За данните на ИИ: рано му е да прави достатъчно точни и достоверни оценки, въпреки наличната информация. На този етап, този интелект взи9ма под внимание предимно сухите цифри на разположение на силите, загуби на личен състав и бойна техника, икономически потенциал и помощ от сорта на ленд-лийз.
Не може обаче да калкулира, позитивите или негативите от притежанието (или липсата на такова) на стратегическите места по планетата, които са в британски ръце, както и географията, която на моменти е решаваща за падането или удържането на даден фронт/град/рубеж. Така че, трети твой пример, може да се различава коренно от двата, които си дал, а четвърти па хептен да нема общо...
Или с други думи: на този етап човешкият анализ, взимайки абсолютно всички познати фактори, особено тези без цифрови изражения (да речем разузнаването), може да направи по достоверна картина на съотношението на силите в проценти, довели до победата на съюзниците във ВСВ.
Редактирано от kuduger965O6 на 17.03.25 14:48.
|