Колега, честно казано много сериозно недооценяваш британския принос във ВСВ.
Не знам какво точно ти влияе за подобно подценяване ролята на Короната в този най-зловещ военен сблъсък в историята на човечеството: днешните реалности, през които пречупваш ролята на Кралството или не дотам добър общ поглед върху геополитиката и стратегическите реалности в онези времена в навечерието на ВСВ?
Ще отбележа три фактора, които определят решителната роля на Британската империя в разгрома силите на Оста!
На първо време, трябва да отбележа, че в ролята на старши и младши брат в тандема и със САЩ, се разменят едва в края на 1942, началото на 1943г. След битката при Мидуей и края на операция "Факел", става ясно, че водещите вече са американците, но не и преди това. Това е много важно, защото има отношение към влиянието на британците в света и разположението на силите в различните места по земното кълбо, където тежестта на Короната все още е твърде голяма и превъзхожда тази на която и да била друга сила.
Второто и то има непосредствена връзка с първото е, че Чърчил прави и невъзможното да привлече Рузвелт и Щатите, като съюзник на страната на съюзниците, при това, след като се е доказал като непоколебим защитник на свободата, дори тогава, когато е останал сам, срещу съюз, като този между Райха и Съветите. Или с други думи, имаме министър-председател, поел кормилото на най-голямата световна империя в момент, когато нейното съществуване е заложено на карта, а с това и на останалият свободен свят. Малко е вероятно, друг в подобна ситуация, дали би се справил толкова блестящо!
Отиваме на третия фактор, който може да го слагам последен, но по тежест е равен, а може би и с известно предимство пред горепосочените.
Това са стратегическите места по света, които са в ръцете на народа под флага на "Юнион Джак" и които ако не бяха в нейни ръце, почти сигурно оста би спечелила ВСВ. Не, не преувеличавам, сам претегли нещата: Гибралтар, Суец, Африканския рог, изхода и входа към северния Атлантик, южния Пацифик, близкия Изток, средна Азия и разбира се индийския океан, чрез пристанищата на Индия, както и оспорвания о. Мадагаскар (естествено поради близостта на ЮАР, британците печелят битката за острова).
Имайки предвид и ролята на нейните доминиони, вече споменати имплицитно, и в логистиката и във военните усилия по различните ТВД и финансово-икономически, няма как да не се признае ролята на Великобритания в разгрома на Оста, не само наравно с тази на САЩ и СССР, но бих казал че в общия принос от 100%, на вторите две ссе пада по 33%, а 34% са именно на Обединеното Кралство.
Редактирано от kuduger965O6 на 16.03.25 00:16.
|