мда, със сигурност го има тоя европоцентричен момент все още. разбира се, не толкова по нашите балкански ширини /дето си имаме некои наши комплекси/, а повече в западната половина на континента. но както казваш глобалната европейска сила наистина свършва с втората световна война /след това при нас вече няма велики сили/, а идеята за някакво икономическо превъзходство също в скоро време ще остане в миналото, в края сметка много други региони ще ни бият с най-простото средство - демографията. ние сме малко над 500 милиона /ако броим и англията - малко повече/ - т.е. 6-7% от световното население. айде да кажем, че като процент от световния бвп сме към два пъти повече - да кажем към 15%. и толкоз. в бъдеще съотношението ще става все по-близко до демографския ни процент.
ако прескочим индия и китай, дето са по около милиард и половина, като ги гледам държавите в индокитайския регион - тайланд са 65 милиона /колкото англия или франция/, виетнам /поне номинално будисти/ са към към 120 милиона /англия и франция заедно/. филипините /там пък са основно католици/ - и те са към 120 млн. в ислямския сектор - индонезия са към 300 млн, малайзия са сравнително малки - към 35 /там местните китайци са движещия бизнес фактор/.
ако мръднем малко по на запад - пакистан е към 250млн /половин европа/, бангладеш - към 170млн - там си е пълна мизерия, явно комбинацията от ислям и липса на природни ресурси е доста кофти работа, но и там няма да са вечно бедни, нищо чудно и те да обърнат нещата в близките десетилетия.
така че, да, имаме всички основания да позиционираме глобалния си мироглед с реално отчитане на ситуацията на "терен", предимно в демографско отношение, без излишно задиряне към надценената ни политическа тежест /предвид положението ни от преди стотина години/, и без излишно изтъкване на икономическата ни тежест, която с времето също ще има все по-малък дял в световния пейзаж.
кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш
|