На практика всяка социална икономика я дотиква работата до още повече социални разслоения и неравенства. Дори Германия (преди малко четох в Дневник материал по темата от днес) го отчита при традиции в тази политика от 59те на 20ти век.
Номера все опира не до системата и количеството, а до личния принос на индивида. Не да му създаваш условия, да очакваш да се бие в гърдите колко е загрижен или патриотар е, а само да му дадеш възможност да допринася. Тоест, да работи и печели.
В този смисъл, колкото полезни биха могли да бъдат желаещи или мотивирани да се включат в живота и икономиката, толкова и "заварените". Даже последните са в по-голяма тежест. Поне така се оказа в Германия. Колкото новите спомагат за развитието, толкова и са в тежест за социалните системи. Колкото заварените са със степен на висока включеност в социалните системи, толкова са и в тежест за тях или отказват да се възползват от предоставените възможности.
Например, забогателите предпочитат да изнасят производства и инвестират в чужбина. Условията на труд в Германия, макар и традиционно добри, си остават на средно европейско ниво и не се подобряват с темпа на икономически растеж през годините. Дори само и като заплати погледнато.
В БГ тенденцията е притеснителна. Заплатите рязко растат. Стигайки средно европейските ще загубим предимства. Стоките ни ще са на стойност равна или по-,голяма на европейските. Техните пък тук по-евтини от нашите. Производствата наши ще спрат. Дори наплив външен на работна ръка няма да реши уравнението. Нито пари, нито хора ще имат интерес да идват.
Успешно се справя Полша. Последните няколко години се отварят високотехнологични производства, с минимална човешка намеса. Тоест, машините и технологиите заместват хората.
Дава се евтина земя, евтин ток и енергия, улеснена логистика и развита инфраструктура. Там се инвестира повече, а не в соцсистемата.Точно така Полша полага най-много усилия. Разбира се, има и своите предимства с гео-рсзположение.
Колкото до отношение към свои и приходящи, даже са обратни на търсените и не случайно е критикувана от ЕС.
Холандците пък и белгийци, те са във възхита от работниците идващи от изтока, особено мюсюлманските.
По същия начин за българите има много добро мнение в Испания, специално. Всякакви условия им се предоставят.
Всичко опира до условията за работа да са по-добри и заплати. Условията на живот да си ги решава всеки сам според прихода. Но той трябва да расте. Даже по-работещо за мен е, с колкото си може по-малко заети, повече производства с високи печалби. А не просто соц уредени, но ниско платени, голямо число заети и обществено включени.
Редактирано от leyte на 18.06.23 09:45.
|