|
Най-добре от раз и целокупно да приемем, че нищо и никой от онова време на военно обучение и подготовка днес за нищо не става. В това число и командирския състав. Който най-бързо усвои новото (все пак на някаква база от старото да му помогне, може би), ще го бива да води.
Простичък пример - всичкото беше копие на съветското - от системи за подготовка, през въоръжение, до тактики базирани на техните специфики. В чист вид то се провали, рухна още при първите два случая на приложение - Афганистан и Чечня.
Още тогава русите заговориха за нуждата от промяна на устава.
За който не знае, устава е базата. Общо взето всичко, което трябва да знаеш за начина на водене на война в съответната, твоя си армия. Не просто набор от правила, а съвсем конкретно разписани способи за успешно водене на бойни действия съобразно твоите възможности и тези на противника.
Признавам си, новите, по НАТО устави наши не ги знам. Но знам въоръжението, което е същото и нищо кардинално в неговите способности няма как да се е променило.
Тоест, корена му все още си е в съветското и докато е така, принудени от обстоятелствата пак от техните устави трябва да изхождаме.
От както започна украинската криза, руснаците си отчитат недостатъците и по всичко личи са на път тотално да сменят устава, без промени във въоръжението, отчитайки само спецификите на противника.
Такъв явно вече имат. Копия са залавяни, превеждани и вече изучавани. В тях си пише, че специално са разработени за Украйна и на база опита от Афганистан и Чечня, заедно с другите им конфликти. От ветераните им.
С други думи, дали срещу самите руснаци би ни се наложило да воюваме или срещу техни противници, ей-утре още ако се наложи, с армейски системи от съветско свирене, ние пак по техните (руски) модели за водене на война сме принудени да се водим.
Та - служил/неслужил, пагона чист или нашарен, вече няма значение. Пак всичко наново трябва да мине. Ако не задължително на полигон и с тренировки, то поне с четене
Прилагам новия устав (руски). Все пак сме НАТО, написан на английски, за удобство и масовост. Има си я лайняната, пропагандна част, нея можем да изхвърлим или си избършим задника. Тя си е простотия общо взето като всяка пропаганда.
Същественото в новата им доктрина е описано с три израза: "Така преживявам, така се бия, така побеждавам".
До победа явно ще почакат, но са ценни базисните промени - няма ги вече трите ешалона, няма ги смазващите вълни от танкови корпуси и килими от бомби.
Има пречиствай си вода от локвата - описано как и с какво. Смазвай си оръжието и техниката с каквото намериш - даже олио и сапун. Опознай района и видовете хранителни вещества или източници. С две думи - оправяй се сам.
Концепцията е така да не разчиташ на модерна технология. С бойни действия да съсипеш тази на врага и го докараш до твоето положение, където вече е ясно - шик във шик и каквото покаже.
|