Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:39 14.08.22 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Полк. Янков се борил за посебни македонци
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.06.22 00:08  Анастас Јанков (18 март 1857, с. Загоричани, Костурско – 15 април 1906, Влахи) македонски револуционер, деец на Врховниот македонски комитет (ВМК) и офицер од Бугарската армија (полковник). Еден од најголемите идеолошки противници на BMОPO во однос на тоа дали Македонија треба да се ослободи самостојно, или со помош на бугарската армија и на Русија.

Jaнков учел во родното село, а подоцна во егзархиското училиште во Цариград, кое го завршил во 1875 година.

Бил прогонуван од отоманските власти и затворен, но успеал да избeга во Одеса. Учествувал како доброволец во српската армија во Руско-турската војна (1877-1878) и во Српско-турската војна (1876), во која по битката кај Гредетин бил награден со српски орден и унапреден во чин пoмлад унтерофицер. За време на Руско-турската војна (1877-1878) бил доброволец во V-та дружина на Бугарското ополчение, кога го добил чинот унтерофицер. Кај Шипка и Шејново бил ранет. За пројавена храброст добил „Георгиевски крст“. Во 1885 г. учествувал во Српско-бугарската војна (на страна на Бугарите), добил орден „За храброст“ од 4-ти степен.

Неколку години по формирањето на Врховниот македонски комитет (ВМК) станал негов член, па во 1902 година заминал за Македонија. Подоцна заминал во Грција и Србија, со мисија кај тамошните авторитети да добие поддршка за борбата за автономијата на Македонија.

Со самото негово пристигнување во Костурско, почнале несогласувањата со дејците на Внатрешната Организација, co кои Јанков, намерно со умисла, или не, донекаде ја компромитирал Организацијата пред отоманските власти. Неговата преголема доверба и наклонетост кон гркоманот Коте Христов од село Руља исто така ѝ наштетиле на Организацијата. Внатрешната организацијата успеала да го спречи Јанков во намерата за кревање на востание кое сеуште не било подготвено.
Сепак, треба да се истакне неговиот придонес кон афирмирањето на македонското национално дело. Поради неговата агитација дека Македонците се посебна нација, балканската јавност станувала посвесна за националната посебност на Македонците. Тоа може да се види во повиците и прогласите до Македонците. Јанков секаде го истакнува континуитетот во поглед на македонската етничка припадност и потекло на Македонците.

Анастас Јанков бил женет за Марија Атанасова Попгеоргиева Футекова. Негов син е мајорот Коста Јанков (1888–1925).

Jaнков загинал во битка со турска војска во април 1906 година, на пат за Бугарија, при месноста Полјана кај селото Влахи во Пиринскиот дел на Македонија.Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Полк. Янков се борил за посебни македонци komitaO3   01.06.22 00:08
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци MupaM   01.06.22 07:55
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци komitaO3   01.06.22 08:09
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци sofijanec   01.06.22 09:26
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци cumanich126454   01.06.22 12:01
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци komitaO3   11.06.22 17:31
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци komitaO3   12.06.22 15:18
. * Re: Полк. Янков се борил за посебни македонци komitaO3   26.06.22 20:02
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2022 Dir.bg Всички права запазени.