|
Абсолютно е така!
Имал съм една среща с пущун - в Дубай, возеше ме в такси. Направиха ми впечатление две неща:
Първо, пазарихме се за цената още преди да се кача в колата, по традиция. Оказа се, че заради английският му, дори не е разбрал добре адреса и се уточнявахме по пътя, звъня телефони, пита разни други по стоянките. Във всеки случай мина път поне двойно на предвиденото. Въпреки всичко, платих в долари и върна ресто точно до колкото се бяхме разбрали предварително, което от опит си бе много добра цена за такси за мен, за тази дестинация. Не се цигани.
Докато караше, за да излезе от неудобството сигурно, все ме заговаряше. Сам каза, че е пущун от Афганистан. Съвсем на такъв си приличаше, с шапката, брадата задължителна, потурите, пояса, елечето, ризата.
Второто беше как произнесе "България". Уникално! Не Б(у)лгария, не Б(о)лгЕрия и ала-бала, а точно и мо-та-мо както си я произнасяме ние самите - БЪлгариЯ. Питах, бил ли е у нас, познава ли българи, вика - не, нито знам, нито съм бил, но я знам коя е и къде е.
.....
Всичко почна с руснаците - нямаха работа там, при тези видимо кротки на вид планинци на края на света. САЩ помагаха на местните толкова, колкото и Куба на Ангола в конфликта с ЮАР и безброй подобни в онова време. Беше си глобално разделение.
След Бин Ладен и ударите на 11 септември бе повече от логична реакцията с американската намеса. Талибаните си признаха, всеки така би реагирал.
Сега, изтеглянето и оставянето властта обратно в ръцете на местните, изваждането на Алкайда и тероризма от фокуса, оставянето на местните там сами да се оправят е повече от правилно и логично. Това си е естественото състояние на нещата. Така е било вечно там.
От друга страна се сипеха с години упреци към САЩ, че го играе вселенски стражар. Ами, добре! Ако някой напада Америка и американците, ще си носи сам последствията от тях. Обаче, ако предизвика Китай или Русия, Индия, Европа, те също сами ще трябва да се оправят с дразнителите. За останалото си има ООН.
Кое не е правилно!?
|