Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:09 01.12.22 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Е па еве нај после напишав [re: SashetoBE]
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано15.12.20 20:59  Саше, санким ти обеќав да напишам нешто по темата па нај-после најдов време да напишам неколку реда.Инаку доколку можам ја следам проблематиката и можам да кажам дека од страна сликата е доста поинаку од она што се покажува во медиите. Уште повекје и во Бугарија но уште повеке и подраматично е во Македонија е едно дефокусирање од вистинскиот проблем - т.е наративот и барање на виновниците за сегашната слепа улица во која што Македонија се најде. Во врска со тоа сакам да обрнам внимание на две предавања кои само маргинално (погледнато во ретроспектива) се тема во македонските медии - а по мое мислење се во сржта на проблемот.

Едното е интервјуто на еден австријски соросоид , но тоа не го прави по малку значаен како мајнд мејкер во ЕУ политиката. Еве ти линк за видеото:

https://www.youtube.com/watch?v=haf13cFFiwc


Човекот ти кажа кратко и јасно и малце на шега, бидејки овој нашиот журналист беше како паднат од небо:
Сменето го наративот. Земја која е што е горда на своето комунистичко минато нема место во ЕУ. Да не мислиш дека Захариева сама од себе се досети за Титовизмот и празниците ? Сосема поинаку. Бугарија е изкористена како
лошиот џандар да ви укаже што се треба да се промени за да стане земјата ЕУ конформна. и така тука стана збор и за улогата на новинарите кои пред се имаат за цел да ја подготват јавноста за новите промени а наместо тоа читам секојдневно само ламентации како малата и обезправена Македонија за сетен пат е набедена од лошата кобајаги пријател Бугарија, чунким единствената животна цел на Бугарија е да пречи во славната македонска ЕУ иднина. Ништо слично. Европа не сака проширување, барем засега и тоа го кажа не еднаш, германците се од крај време за проширување, но проширување без секупен консензус нема и нема да има. Тука е немалку дволична и германската политика која крокодилски солзи рони за бугарското вето над Македонија а во исто време и на крај памет не им паѓа да го решат Шенген прашањето со Бугарија и Романија, иако и двете држави се веке со години спремни за Шенгенот. Но како и да е Не е тоа тема, гермаците си се бивши поразени национал социјалисти да бидеме политички коректни инаку по народно кажано бивши фашисти. Тие беа промотор за влегувањето на Хрватска во ЕУ, но yво не ги боли за Македонија, уште повеќе кога имате сличен проблем со бугарите како што и тие го имаа со балтијските земји и Полска - Литванија исто го избриша денот на победата над германскиот фашизам кога требаше да влезе во ЕУ па што останува за Македонија - уште повеке што користењето на име било бугарски било италијански во негативен смисол на зборот е "но гоy" за европските стандарти.
така да почнувајте да работите врз наративот. Не си го губете времето дека некој сака да чепне и негира македонски јазик и слично. Еве и јас пишувам на македонски, но не ми пречи да признаам дека оваа азбука во овој вид постои од 1945 година. Тоа се приказни за мали деца како Бугарија сакала да ја бугаризира Македонија. Та во Бугарија не можат да го решат проблемот со турцизацијата и циганизацијата на државата, исто како што и Македонија не може да го реши проблемот со албанизацијата, па сега некој ке се разправа со ребугаризација на Македонија. Сосем европски ќе е да се признаат и премолчани делови на историјата и фолклорот дека се заеднички бугарски и македонски. Ако тоа се изврши на денешен модерен македонски јазик само уште повеке ке го затврди идентитетот, дека македонците се нешто ново : северномакедонци и слично, бидејки антички не сте како што се разбра по договорот од Преспа. Во тој дух треба да биде и современиот наратив: нов, македонски со проспекција во иднината, па макар било тоа и врз бугарски корени. Со тоа нема да се изедначите со бугарите, но може навистина да ги придобиете како пријатели, но сигурно не со првата парзизанска пушка од 11. Октомври, 13 Ноември , АСНОМ и слични лакрдии. Тоа време е минато. Партизаните изумреа. Сега треба да се гледа напред. Тоа е она што и австриецот се обиде да ви го каже. и дека нема шанса некој да свитка кичма на бугарите од ЕУ..."можеби од Америка" ако му го разбра вицот. Времето досега за жал го потврди австриецот, а секој ден со кој македонската јавност не се занимава со овие теми е изгубен ден за евроинтеграцијата на Македонија.
Заев и компанија наместо да се прават јунаци пред домашните медии, треба сериозно да се замислат како да го направат тоа.
Саше, пред некој ден имаше една анкета во весникот Нова Mакедонија : од каде сметате дека потекнува денешната македонска државна традиција: од Александар, од Гоце од Глигоров или Тито....53 % беа одговориле од Тито. Тоа е тоа...И сега Европа бара трансформација - по малце, но сигурно. Античка Македонија сигурно не беше нај-добриот наратив. Не е современ европски и АСНОМ. Ова не е е Русија да се одржуваат паради секоја година за победата над германскиот фашизам - но Русија и никој не ја вика во ЕУ, таа може и смее да си чува тој наратив. Македонија не!

Денешна Македонија е веке држава на македонците и албанците...тоа не е државата во која си се родил. А сега станува збор за иднината...ако сакаме европска иднина џабе е да драпаме за АСНОМ, мора да се користи неутрален наратив. Тоа е тоа, можам да пишувам и многу повеке но овдека малкумина ме разбираат. Во Македонија нема да ме разберат бидејки сум македонски бугарин, во Бугарија не ме разбираат дека не сум бил комунист. Ако ги видиш некој сега да ми наскока, тоа се бившите комунисти, не ме трпат бидејки не сум нивен, јас сум југоносталгичар, србоман русофил и се такви глупости.

Но како што велат србите: баш ме брига што бyдале мисле о мени, јас ги познавам и двете страни и не дека сега како бугарин ја оправдувам за се Бугарија, напротив можеби е и нај заслужна за денешнава каша, но со мавање по бугарите - татари не едно а сто вета се малку. Нели не сме мали деца а сакаме да бидеме европејци, тогаш мораме да ја сфатиме и последната порака на господинот Ферлингер: Македонија е мала држав,а нема пријатели кои на секоја цена да ја турнат во ЕУ, споредбите кои оној бедник од новинар се обиде да ги направи... како може Германија со Русија а зошто да не може Македонија со Србија, не одат. Присуството на србски советници во владата на Заев не остана незабележано за австриецот. И сега бугарите се криви што ставиле вето ? Напротив ова сега им дојде шестка, а вие ке треба да си ја научите лекцијата. Ако не сакате, утре албанците ке ја повелаат оваа земја. Србија е рускиот тројански коњ во Европа а не Бугарија. И тоа Европа го знае многу добро, и ке ги изкористи бугyрите да ја завршат прљавата работа, да ви ги отворат очите. А вие ако сте наивни, продолжувајте да плукате против бугарите.

Вториот линк е кон едно предавање во кое на некои почнува да им текнува дека сте заглавени до преку гуша и дека некој треба да одговара за овие лаги пред македонското општество - но се уште се нема смелост, нема алтернатива.... жална ви мајка.

https://www.youtube.com/watch?v=qP9FeyCLj_EDa bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Редактирано от JovanDamaskin на 15.12.20 21:01.Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Го молам Дамаскин да напише нешто SashetoBE   03.12.20 18:15
. * Re: Го молам Дамаскин да напише нешто jingiby   03.12.20 19:40
. * Re: Го молам Дамаскин да напише нешто MupaM   04.12.20 10:55
. * Re: Го молам Дамаскин да напише нешто goga   04.12.20 11:06
. * Тои е единствениот SashetoBE   04.12.20 12:07
. * Re: Тои е единствениот MupaM   04.12.20 12:12
. * Re: Тои е единствениот kuduger-96506   04.12.20 12:14
. * Re: Тои е единствениот Tyзлиja   04.12.20 12:30
. * Re: Го молам Дамаскин да напише нешто JovanDamaskin   06.12.20 21:34
. * Предаваме фронта казваш ? SashetoBE   07.12.20 10:33
. * Re: Предаваме фронта казваш ? JovanDamaskin   07.12.20 10:57
. * Е па еве нај после напишав JovanDamaskin   15.12.20 20:59
. * Re: Е па еве нај после напишав cumanich126454   15.12.20 21:10
. * Re: Е па еве нај после напишав goga   15.12.20 22:21
. * Re: Е па еве нај после напишав DannyDeVito   16.12.20 01:49
. * Re: Е па еве нај после напишав Buyer   16.12.20 06:11
. * Re: Е па еве нај после напишав rimskia   17.12.20 00:02
. * Re: Е па еве нај после напишав kuduger-96506   16.12.20 09:16
. * Re: Е па еве нај после напишав SashetoBE   16.12.20 11:58
. * Re: Го молам Дамаскин да напише нешто Amateur   07.12.20 11:12
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2022 Dir.bg Всички права запазени.