Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:01 18.09.20 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ [re: cumanich126454]
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано26.06.20 12:03  То цялото е пълно с такава въпиюща липса на познание, че меко казано е недостойна за един професор, а деменцията и, трябва да е в много напреднал стадии:

„Наспроти нашите браќа од Дунавска Бугарија, кои го прифатија Христијанството, пред нив ние прифативме Ислам и, Алхамдулила, денес сме Муслимани“.

Българите по Волга са станали мусюлмани преди арабите...г.

"Познато е дека оригиналниот јазик на Бугарите, Котан-Сака, е машавина од дијалекти на хуните, монголите, ујгурите и татарите."

Тук направо ни образова (па изглежда и новатор) по отношение на собственият ни оригинален език
"Од тој период се засилуваат агресиите на Бугарските варвари за покорување на Балканот и насилно формирање на тогашната Дунавска Бугарија. Во тек на 13 вековни војни, интриги, предавства и калкулантски бракови со европски кралски лози, бугарските племиња ги убедуваат и средновековните европски кралства, а подоцна и европските новонастанати држави од 19ти век, дека на Бугарите од Мала Азија треба да им се признае Бугарија како европска држава."


Тук оплете още повеке географията: де е Мала Азия, де са Буг, Днестър и Днепър, кои ги бе впрегнала по-нагоре, де е Азийската прататковина (източен Казахстан по-долу), за която бе писала в началото...

"Светската историја знае дека Бугарските племиња потекнуваат од регионот околу Источен Казакстан и дека нивната племенска политика била стапување во пљачкашки сојузи со други племиња во Централна и Мала Азија. Тоа продолжиле да го практикуваат и на Балканот, со терор, палежи, грабежи и окупирање на домородните територии на Македонија и пошироко. Бугарите од Азија се укрепиле во Византиското царство, со тиранија против домородното население и со самопрогласување на Дунавска Бугарија. Нивното запоседнување на Балканот се одвива и низ перфидни манипулирања со црковните и световните власти. После нивните пагански и муслимански верувања во азиска Бугарија од Долна Волга, бугарските племиња се борат да основат и христијанска бугарска патријаршија, со централна позиција во Македонија."


Значи тез диви племиня (Бугарите) са едновременно и перфидни манипулатори по отношение църковната и светската власт и убедителни интриганти, калкулиращи добре браковете си, както с европейски кралски фамилии, така и с новонастанати европски държави от 19-ти век (по-горе)...

"Азиските Бугари биле принудени од Византија да се христијанизираат. Немале избор да не се согласат, биле вазали на територијата на Византиска Македонија. По потпишување на мирот со Византија, 864 г., ханот - кнез Борис I вовел Христијанство со архиепископ од Цариград испратен во Македонскиот образовен центар Охрид, примил христијанско име Михаил и наредил масовно покрстување на Бугарите (најпознато во реката Брегалница)."

Значи на "Византийска Македония", бугарите били васали, на другите места може би не, защото недай Боже да са били господари на земята, каквото в действителност е, тогаш таз земя би следвало да биде Бугарска Македония. А ма нали трябва първо да се знае де е била и коя е Тема-Македония, "професорке"...

"Со примање на Христијанска вера, азиските Бугарите се откажале од своето паганство кое го практикувале се’ до пред 11 века, како последни неверници во Европа. Како резултат на процесот на европеизација, Бугарите го научиле јужно-словенскиот македонски јазик и примиле Христијанска вера од домородната македонска нација - првата европска земја во која Апостолот Павле дошол да го шири христијанското учење…"


Значи Българите били последните неверници в Европа, когато през 865-866 се покръстили!!! Уф тея балтийци, па поляци, па унгарци, па румънци и сърби, па руснаци и украинци! Те са били християни още преди да са се образували като отделни народности.

А иначе разбира се, че от "домородната македонска нация" сме станали християниЦялата тема
ТемаАвторПубликувано
* БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ o_megas   25.06.20 09:58
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ Amateur   25.06.20 10:27
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ludo-mlado   25.06.20 10:46
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ kuduger-96506   25.06.20 11:09
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ leyte   25.06.20 11:33
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ komitaO3   25.06.20 11:46
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ leyte   25.06.20 11:51
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ kuduger-96506   25.06.20 11:57
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ kuduger-96506   25.06.20 11:55
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ cumanich126454   25.06.20 12:13
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ Shtrkot   27.06.20 12:20
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ persone   27.06.20 23:17
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ leyte   25.06.20 11:10
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ Superserb   25.06.20 12:26
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ jingiby   25.06.20 12:47
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ SashetoBE   26.06.20 12:54
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ Amateur   26.06.20 14:50
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ Shtrkot   27.06.20 12:22
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ TheGiverAndTheTaker   25.06.20 17:05
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ mulcho   25.06.20 17:28
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ goga   25.06.20 19:36
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ cumanich126454   26.06.20 06:58
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ cumanich126454   26.06.20 08:17
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ MupaM   26.06.20 09:24
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ kuduger-96506   26.06.20 12:03
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ MupaM   26.06.20 17:10
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ kuduger-96506   26.06.20 18:21
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ cumanich126454   27.06.20 07:16
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ MupaM   29.06.20 15:12
. * Re: БУЛГАРИ ПРИМИ ЈАЗИК И ВЕРА ОД МАКЕДОНЦИТЕ Shtrkot   27.06.20 12:19
. * „Свети Стефан“ во Истанбул изградена од Македонци o_megas   29.06.20 08:17
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.