Кризата с коронавируса показа слабостите на европейската солидарност. Но обвиняването на Брюксел е напразно, тъй като самите страни от ЕС настояха всяка от тях да се занимава със здравеопазване отделно. За да оцелее в трудния период, ЕС ще трябва да направи избор: или да се обедини истински и да изгради реална сила, или да престане да съществува, заяви политическият анализатор Доминик Рание в интервю за Le Figaro.
На фона на особено трудната ситуация, причинена от коронавируса в Италия, липсата на подкрепа от съюзниците от ЕС, така наречената европейска солидарност, особено бие на очи, пише Le Figaro. В интервю за изданието известният френски политолог, професорът от Парижкия институт за политически изследвания (Sciences Po) и ръководител на Фондацията за политически иновации (Fondapol) Доминик Рание отбеляза, че по настояване на европейските държави обществената сфера на здравеопазването е останала в ръцете на всяка отделна държава, а не на Европейския съюз. Следователно настоящата криза е преди всичко проблем за всяка отделна държава в Европа, а не за ЕС.
„Резултатът е впечатляващ: всеки демонстрира своята неподготвеност“, коментира анализаторът.
Междувременно, вместо непосредствените съюзници, на Италия активно помага Китай. Въпреки това, Рание предупреждава: за Пекин това е начин за увеличаване на влиянието му, както и за отклоняване на вниманието от многобройните въпроси относно ролята му в разпространението на пандемията. Според политолога, подкрепата на Италия за китайските власти е продукт на "пропаганда предимно за вътрешно потребление". По държавните канали на Поднебесната хората активно въртят снимки с китайски самолети, пристигащи в Италия със специалисти и лекарства.
„Така те казват: „Ние сме велика сила, нямаме свобода, но вижте как тези демокрации дори не са в състояние да защитят своя народ.“, обясни Рание в интервю за Le Figaro.
|