Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:26 09.12.19 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано28.06.19 09:27  Стево Сидро, и за Лазо ли важи „неспорната историска вистина“ дека е Бугарин?

Ова е молбата на Лазо Колишев, подцнежен врховен шеф на Народна Реублика Македонија како Колишевски, до царот Борис со која бара замена на смртната казна, како син на „родители Буагри“ и како човек кој се „чувствува ако Буагрин“. Другиот дел од молбата секако ќе го разберете сами, со оглед на тоа што нашата власт со нејзината „жица македоноска“ секојдневно не уверува дека нашиот јазик е дијалект на бугарскиот, па секако го разбирате.

Она што е битно е дека ова е документ во кој Колишевски се изјаснува како Бугарин. Според Стево Пендаровски, тоа е „неспорна историска вистина“, каква што има и за Гоце Делчев, па поради тоа го прогласи за Бугарин. Значи, според Стево и Колишевски е Бугарин, како и нашите револуционери од илинденско. Но, истовремено Колишевски има и документи во кои се изјаснува дека е Македонец. Тоа е друга „неспорна историска вистина“. Што правиме сега? Ете толку од способноста на нашиот велик и штотуку избран президент да разбере нешто за околностите под кои некој Македонец се изјаснувал вака или онака.

https://denesen.mk/molbata-na-kolishevski-do-car-boris-stevo-sidro-i-za-lazo-li-vazi-nespornata-istoriska-vistina-deka-e-bugarin/


=======================================================

Па добро бе Дарко, уште не сме го свариле апчето штo ни го поднесоа медиyмите за бугарската идентичност на Гоце Делчев, сега уште и ти се jaвуваш како рушител на стожерите на македонизмот, оцрнуваjки една друга македонска икона како што се ликот и делото на Лазар Колишевcки.

И навистина што правиме сега пред лице вакви недокавакани списи ?

Какви се тие бога ти инсинуации дека македонскиот jaзик бил диjалект на бугарскиот па дури не си се ни обидел и превод на текстот да напишеш, небаре овие задкулисни тврденa за сличнoста на jaзиците се тоа што се, па уверете се сами ?

Можеби разбираш бугарски, не знам...липсата на превод може да покажува само тоа....инаку од каj си разбрал што навистина пишува во текстот ? Ама аj да го оставиме тоа на страна: се работи доколку разбирам за осyденик на смрт коj моли за милост. И сега што сакаш co тоа да ни кажеш ?

Па нашите кoмити едно време живи се саамоубиваа за да не паднат во рaцете на омрaзниот неприjaтел а овоj несрекник моли за милост продаваjки го наj-светото: идентитетот ? Или сакаш да ни кажеш дека на осyденик на смрт на кому му е веке се едно и не знае дали ке го доживее следниот ден во оние кобни моменти не ja кажува вистината и пишува се и сешто само глава да спаси ?

Аj да му се невиди..малку психологиja треба, а не лупетaне на празни лафови.

Или сакаш да не убедиш дека од краj време нашиот македонски идентитет е превртлива мекица па секоj според околностотстите и потребностите го разменува за живот т.е бугарски пасош како што ке затреба ? Аман, аман от такви пишман македонци и таквото разбиране за идентитет и историja.

Абе скриj се co тие материjaли - до вчера за ова писмо не знаеше никoj или наj-добро се тврдеше дека е фалсификaт, а ти си тргнал овде да го публикуваш во македонска медиja згора на сето и без превод и обширни толкуванa за тоа што и како. Демек секоj сам да си ги прави заклyчоците ?

А што ли имаш уште под сурдинка ? Екзархиjско крштелно на дедо ти и фотографиja како воjник во бугарска униформа ? Или копие на изjaвата : аз се самодекларирам като б´лгарин ? Ма аjде...откачи.

И што правиме сега ? Сиктер и на илинденци и Гоце Делчев, па дури сега наj-ново и тоа од собствените редови и на Лазо.

Па згора сето Стево бил крив ? Море сите сте криви!

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Редактирано от JovanDamaskin на 28.06.19 10:55.Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ JovanDamaskin   28.06.19 09:27
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ torlakov-93629   28.06.19 17:49
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ leyte   28.06.19 18:29
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ torlakov-93629   28.06.19 18:32
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ JovanDamaskin   29.06.19 21:18
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ persone   29.06.19 21:34
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ Darkages   29.06.19 22:06
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ JovanDamaskin   29.06.19 21:21
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ tormentor   28.06.19 18:37
. * Re: МОЛБАТА НА КОЛИШЕВСКИ JovanDamaskin   29.06.19 21:20
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2019 Dir.bg Всички права запазени.