Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:42 26.01.20 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Стево Коминтерноски спечели [re: Amateur]
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано06.05.19 20:48  Според Тричко се случи нешто битно, дај боже, ама се сомневам

Нова Македонија

Пишува: Бранко Тричковски

Изборот на Пендаровски е висока фаза во новата конституција на државата. Која ќе заврши со дефинитивното излегување од Југославија и со влегување во НАТО и ЕУ. Не е грешка: излегуваме од саморазбирањето што се темелеше на југословенското наследство, фино и слатко, но, совршено неадекватно за критериумите на независноста и слободниот свет. Излегуваме во Историјата на спротивната врата од вратата на смртта на која вмро-дпмне сакаше да не изнесе од Историјата.
Во една историска ретроспекција може да се каже дека тоа се процеси кои влечат корени уште од самото осамостојување на Република Македонија и нејзинито уставно вообличување, водат преку Рамковниот договор од Охрид, го вклучуваат трагичното искуство со режимот на вмро-дпмне и соборувањето на Груевски, искуството со лудиот претседател, конституирањето на власта на Заев, пучот од 27 април, Законот за јазиците, Договорот со Бугарија, Преспанскиот договор, уставните измени, новото име и, еве, сега, новиот претседтел.
Тоа се длабоки и сложени промени чии домени допрва ќе ги просудуваме, но нема никакви дилеми дека тие процеси се врвно позитивни и всушност, безалтернативни, и се остварени во директна коннфронтација со вмро-домне чија мисија не беше адаптација на Македонија на новите услови туку искористување на новите услови за атентат врз државата и нацијата.
Нема слични искустав во целокупната политичка историја на човештвото.
Тука имаме ослободување од таканаречената македонска Македонија, Македонија која и на Македонците и на сите други им донесе само зло затоа што беше во тотална дисхармонија со своите капацитети и со односите во светот, ги гушеше луѓето со својата невозможност и имаме конституирање на граѓанска држава. Вистина, повеќе како резултат на надворешни и внатрешни притисоци и порази, а помалку како резултат на домашните визии.
Се до Преспа и Договорот со Софија.
Тоа не е пораз, како што сакаат да ја плашат нацијата од круговите кои се сметат за патриотски, а всушност се чисти елементи на катастрофата, туку е епохален успех на една млада држава која со големи
жртви и немири се обидува да се ослободи од старите хипотеки. Од себе како хипотека.
Политичкиот концепт на новата држава е различен, драстично различен од тоа што кај Македонците беше вградено со вистините и легендите за Илинденска или за Асномска Македонија. Темелите остануваат, се разбира, но концептот-не!
Ослободување од баластот на македоноцентричноста и конфронтацијата кон внатре и кон надвор, особено од албанофобичноста, бугарофобичноста, гркофобичноста
и европофобичноста, кај не мали слоеви од населението, бавното, но евидентно пограѓанчување, рехабилитацијата на правото, ограничување на клиентелизмот и сериозно стеснување на корупцијата, тоа се тие резултати и тенденции околу кои ќе мора да се заложиме. Се разбира, заедно со политичката, правна, образовна културна и медиумска денацификацијата преку комплетна деконструкција на темата за вмро односно за вмро-дпмне. Тоа зло мора да се растури.

Редактирано от SashetoBE на 06.05.19 20:52.Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Стево Коминтерноски спечели Amateur   05.05.19 21:45
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   05.05.19 21:53
. * Re: Стево Коминтерноски спечели SashetoBE   05.05.19 22:24
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   05.05.19 23:17
. * Ние сме договорени с тјах, SashetoBE   06.05.19 10:35
. * Re: Ние сме договорени с тјах, torlakov-93629   06.05.19 23:06
. * Свобода(н) или смЌрт SashetoBE   08.05.19 12:29
. * Re: Стево Коминтерноски спечели jingiby   05.05.19 22:26
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Amateur   05.05.19 23:10
. * Re: Стево Коминтерноски спечели croesus   06.05.19 04:59
. * Re: Стево Коминтерноски спечели tuzlija-179435   06.05.19 05:48
. * Re: Стево Коминтерноски спечели cumanich126454   06.05.19 06:28
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   06.05.19 07:06
. * Re: Стево Коминтерноски спечели tuzlija-179435   06.05.19 07:07
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   06.05.19 07:08
. * Re: Стево Коминтерноски спечели tuzlija-179435   06.05.19 07:20
. * Re: Стево Коминтерноски спечели croesus   07.05.19 20:04
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   08.05.19 08:57
. * Re: Стево Коминтерноски спечели ludo-mlado   08.05.19 10:44
. * Re: Стево Коминтерноски спечели torlakov-93629   09.05.19 19:15
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Amateur   06.05.19 10:54
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   06.05.19 13:23
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Amateur   06.05.19 14:42
. * Re: Стево Коминтерноски спечели persone   06.05.19 19:16
. * Re: Стево Коминтерноски спечели Shtrkot   06.05.19 20:01
. * Re: Стево Коминтерноски спечели torlakov-93629   06.05.19 23:21
. * Re: Стево Коминтерноски спечели tormentor   06.05.19 21:23
. * Re: Стево Коминтерноски спечели torlakov-93629   06.05.19 23:18
. * Re: Стево Коминтерноски спечели SashetoBE   06.05.19 20:48
. * Re: Стево Коминтерноски спечели jingiby   07.05.19 07:05
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.