ОБЩЕСТВЕНИ НАГЛАСИ ПРЕДИ МЕСТНИЯ ВОТ И НАЦИОНАЛНИЯ РЕФЕРЕНДУМ
Реализация на изследването Алфа Рисърч ООД
Период на провеждане 1 – 5 октомври 2015г.
Представителност За пълнолетното население на страната
Обем на извадката 1026 ефективни интервюта
[...]
ОБЩЕСТВЕНИ НАГЛАСИ КЪМ НАЦИОНАЛНИЯ РЕФЕРЕНДУМ
НАЦИОНАЛНИЯТ РЕФЕРЕНДУМ – ШАНС ЗА ОСУЕТЯВАНЕ ПРЕВРАТА НА КОНТРОЛИРАНИЯ ВОТ
* Ако кампанията за местните избори е приглушена, то тази за Националния референдум е почти заглушена. Над една трета от избирателите не знаят за него, като в малките селища, сред хората с ниско образование и младежите от провинцията този дял нараства до над 50%. 74% от избирателите на ДПС също не са чували за него.
* Независимо от слабата информираност, 71% от българите смятат, че е важно гражданите да изразят мнението си по въпроса „за“ или „против“ електронното гласуване.
* Основните достойнства на електронното дистанционно гласуване се виждат във: по-голяма достъпност на гласуването, особено за българите в чужбина и хората с увреждания (48%), намаляване силата на купения вот (47%). 43% от българите са убедени, че партиите, които НЕ купуват гласове искат електронно гласуване, срещу само 8%, които смятат, че печеливши ще бъдат онези политически сили, които купуват гласове.
* Като цяло, всички аргументи „в полза“ на дистанционното електронно гласуване срещат много по-висока подкрепа, от аргументите „против“. За 40% от хората слабата ангажираност на партиите с каузата за електронното дистанционно гласуване е израз на стремежа им за запазване на статуквото. Затова те гледат на този референдум като на шанс да заставят политиците да се съобразяват с мнението на гражданите. Шанс, който ако бъде пропилян, ще заглуши енергията и за други всенародни допитвания.
* Към момента на провеждане на проучването 49,3% заявяват, че ще гласуват на Националния референдум. Този дял е изчислен на база реално живущите в страната българи, а не въз основа на твърде раздутите избирателни списъци.
* Негласуващите са основно неинформирани избиратели, а не такива, които съзнателно се отказват от участие. Възможно е в този отговор да има известно самопредставяне, тъй като участието в референдума се смята за важно и престижно. Показателно е, че едва 2% твърдят, че референдумът трябва да се бойкотира.
* Мобилизацията сред потенциалните участници на референдума е обратно пропорционална на тези на местния вот – най-слабо мотивирани са възрастните, жителите на селата, ромите и симпатизантите на ДПС, а най-голяма е готовността за участие сред висшистите, средното поколение, симпатизантите на ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт и на Движение 21.
* Сред сигурните, че ще пуснат своята бюлетина на Националния референдум, вотът „ДА“, категорично доминира над „НЕ“, в съотношение 77% на 13%.
ОСНОВНИ ИЗВОДИ
* Общият извод, който се налага от националното представително проучване на Алфа Рисърч е, че най-важната за политическите партии кампания, тази за местния вот, е структурирана така, че да предизвика минимално гражданско участие. Състезанието се ограничава до твърдите ядра и групите, над които местните играчи имат гарантирано влияние.
* Поради това, и кампанията за Националния референдум, която по същността си е гражданска и при успех ще създаде условия за по-високо участие на хора, които не биха продали гласа си, е сериозно неглижирана от партиите. Независимо от това, ако се реализират заявените към момента намерения за гласуване и при съществуващия категоричен превес на отговора „да“, за първи път в най-новата ни история може да бъде постигната значим резултат с пряко народно волеизявление. Което само по себе си би било победа над стила за печелене на избори, налаган от партиите на настоящия местен вот.
Запознатост с предстоящите избори за местна власт и Национален референдум (%)
Да, информирам са за двата избора 61
Знам само за изборите за местна власт, не знам за референдум 25
Знам само за референдума, не знам за изборите за местна власт 2
Не знам нито за едните, нито за другите, не се интересувам 12
Без отговор 1
ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАЦИОНАЛНИЯ РЕФЕРЕНДУМ (%)
В медиите 80
От познати, близки в България 20
От политически партии, лица 7
В интернет 7
От познати, близки в чужбина 3
Не съм чувал 34
„ЗА“ И „ПРОТИВ“ ИЗРАЗЯВАНЕ НА МНЕНИЕ ОТНОСНО ЕЛЕКТРОННОТО ГЛАСУВАНЕ (%)
По-добре е гражданите да изразят мнението си 71
Не е особено важно, не виждам смисъл 27
Най-добре е да се бойкотира референдумът 2
Без отговор 0.4
http://prikachi.com/images/265/8404265N.jpg
http://prikachi.com/images/263/8404263z.jpg
НАМЕРЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ И РЕФЕРЕНДУМА (%)
НАМЕРЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ
Със сигурност ще гласувам 58.5%
Няма да гласувам 23.4%
Колебая се 18.1%
НАМЕРЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ РЕФЕРЕНДУМ
Със сигурност ще гласувам 49.3%
Няма да гласувам 26.9%
Колебая се 23.8%
ВОТ НА РЕФЕРЕНДУМА СРЕД ТВЪРДО РЕШИЛИТЕ ДА ГЛАСУВАТ (%)
Ще гласувам ЗА дистанционното гласуване 77.5
Ще гласувам ПРОТИВ дистанционното гласуване 13
Без отговор 9.5
http://alpharesearch.bg/bg/socialni_izsledvania/socialni_publikacii/obshtestveno-politicheski-naglasi-predi-mestniya-vot-i-nacionalniya-referendum.845
|