|
Именно за това става въпрос.
Смешни са обвиненията, че циганите крадяли. Първо, най-големите кражби се извършват не от цигани (един крадец от ромски произход ще ти задигне портфейла, или ще открадне кабела на селото), но частни монополи ти крадат хиляди, а корумпирани представители на институции крадат щастие, сигурност, спокойствие и бъдеще. (И ако цигани са откраднали кабела, нима тези, които са го изкупили, са пак цигани - доколкото ми е известно кабелът е откраднът за да бъде претопен и продаден на вторични суровини) Не смятам, че ако човек е ограбен от циганин е по-лошо, отколкото, ако е ограбен от не-циганин.
Лудо-младо безспорно е прав, че ситуацията днес е следствие от наложения материализъм по време на социализма, но социализмът си отиде, а хората не станаха по-съзнателни.
Друга странност е оправданието, че българите нямали деца, защото били бедни. Точно бедните имат повече деца, защото при тях децата са ценност - и като работна ръка, и като полагане на грижи впоследствие за родителите.
Не се чувствам заплашен от хора, които имат много деца и са с различен от моя произход, а от политиките на възпроизвеждане на краденето като ценност, независимо от етническия произход (традиция на 1-2 от ромските групи и на значителна част от възпитаните в "социализъм" българи)
|