Точно така. Общо взето преселническите вълни са двупосочни. Това означава, че в нашите граници живеят наследници на родове, дошли от територията на днешна Сърбия. Съвсем разбираемо най-много ги има в пограничните области. Що се отнася до времето им на заселване, в някои от примерите по-долу (намерени бабешката през Гугъл) се посочва, че това става по различно време. Генерално обаче изборът на подходящо място за нов дом не трябва задължително да бъде национално мотивиран. В някои случаи дори Сърбия все още не съществува като чат-пат някаква държава.
В отговор на:
По предания и събрани сведения селото е заселено преди около 330-350 години. Преселниците са били от Пиротска околия- селата Черни Връх, Равно-Бучие, Червена Ябълка, Шигрин, Алдена-Река, Габровница. Първите заселници дошли от Черни Връх. Местноста на заселване била много пуста и затова я назовали Пустишко Загоре. През есента когато прекъсвала пашата на стадата им те се прибирали в собствените си села в съседна Сърбия и през пролета пак се връщали. Някои от тях решили че местността е добра за живеене и така създали първата махала, която и до ден днешен се нарича Първинска махала. Скалите които го заобикалят се наричат "репове" и оттам идва и името на селото Репляна.
В отговор на:
Другото предание е, че заселниците на махалата са дошли от Западна България - Пиротско и били наричани сърби. Първият заселнк на махалата е дядо Чомпол (по предание от стари хора), който си направил колиба в местността "Дядов Станчов егрек" на брега там, където сега се намира моста над река Тополница, след което се преместил по-нагоре и основал махалата. [2] За далечното минало на село Поибрене и прилежащите към него махали (в това число и с.Сребриново) регистър от 1576 г. не ни дава сведение за съществуването на селото,като са посочени околните села около него: Белица,Мечка (Оборище),Петрѝч и Панагюрище.Най-вероятно този пропуск се дължи на това ,че селото заедно с махалите били отдалечени и затънтени в непроходими гори.Защото има и такова предание,че турците не са знаели за неговото съществуване 200 години след завоеванието на България.За първи път с.Поибрене се съобщава в турски документ от 1635 год.Данните показват за наличие на чисто българско население.
В отговор на:
За сега най-старите сведения, открити от автора на този материал датират по сведения в турските регистри от 1576 г. Името е било Пиривела. Наброявало е около 50 къщи (колиби). Според някои предания първите му заселници са дошли на днешното му място от с. Велика Луканя, Пиротско. Има две предания за наименованието му, но това е друга тема. Един от първите заселници е бил дядо Ильо, дошъл от с. Църни връх, Пиротско, който се е заселил в горния край на селото, на мястото на днешния квартал (махала) “Илинци”, носеща неговото име. След това го населяват фамилиите Ситнинци, Кьосинци, Каракуцанови и Генини.
В отговор на:
Стари заселници са били: Бауринците – от село Баурене, община Криводол, Врачанско; Янкови и Джаджови – от село Славиня, Пиротско в Сърбия;
В отговор на:
Първите заселници на с. Черешовица по данни от стари хора датират преди около 300 години. [...] В резултат на това и неговите първи последователи са преселници от балканските села, фамилиите на Стаменовци, Миленковци, Киринците и Тодоровци, са от Пиротско, Царибродско и други.
В отговор на:
Разположено от двете страни на река Арчар. Заселването му се извършва през втората половина на ХVІІІ век. Първите заселници са от Западните покрайнини – Пиротско.
В отговор на:
с.ОШАНЕ - Селото е заселено около 1840г. от преселници от различни крайща на страната и от Сърбия. Пръв заселник е дядо Новак – фамилията Новаковци; от Лопушна – фамилията Берковски; от с.Чифлик – Чифлиджански и от Пирот – Раденкови.
В отговор на:
с.ПРОЛАЗНИЦА
Възниква към края на 17 век и в началото на 18 век. Първите заселници са от Западните покрайнини. Името идва от пътя, който го свързва с Белоградчик – тесен и стръмен (тесен път). Населението е от няколко рода – Джоринци, Торлаковци, Евичинци, Мацини, Ранкини.
Сигурно има и други примери де. А патронимите със суфикс -ин явно са доста разпространени в ареала на торлаците.
|