|
Тема |
Re: Нешто сосем гигантно и прекрасно made in Macedonia [re: morskomake] |
|
Автор |
RTM (Australian) |
|
Публикувано | 07.09.11 23:55 |
|
|
Вчера гледах по МТВ 1 церемонията по откриване на новото летище.
Патоса бе уникален. Репортерката повтаряше едно и също на 10 минути, ясно беше че не беше много добре подготвена и разполагаше май само с някакъв пресрелийз на TAV - турската компания концесионер. Та постоянно се повтаряше как това било най-модерното летище в региона (към края реши че това не е достатъчно и стана най-модерното в Европа). Също така било второто по големина на Балканите след . . . Атина. Не можех да повярвам, как така пропуснаха Истанбул и то за сметка на гърците. На няколко пъти бе отбелязано, че летището е по-голямо от тези в София и Белград.
По едно време пристигна галимацията, играха се някакви аранжирани народни танци и започнаха речите. За пръв път можях да слушам Груевски и се оказа доста интересен. Впечатли ме с историята, как дошла кризата и турците нямало откъде да вземат пари за строителството. Бавели се с началото на работите. Опозиционен вестник излязъл със заглавие, в което питали "Груевски, къде са турците, къде е летището". Той извикал турците в кабинета си, показал им вестника, те си поговорили помежду си на турски и му отговорили - за да не ти правим проблеми - ще построим летището с пари от нашия джоб. Последваха аплаузи. Тоя си е лика-прилика с нашия популист, само дето няма такъв неандарталски вид и поведение.
След това официалната делегация и сеирджиите защъкаха из летището и наобиколиха масите с ястия и напитки. А, да, и да се снимат пред паметника на Ацето. През това време репортерката за 20-ти път повтаряше историята за най-модерното летище в Европа.
Сега и за самото летише - на мен ми харесва. Горе-долу от класа на софийското, но интериорът му е по-добър. Също и с магазините и заведения е по-добро. В същото време очаквах, че турците ще предложат още по-добри решения, но явно са решили, че и с тези пари се е получил добър резултат.
И накрая - направих си труда да сравня няколко летища. За Белград не знам, но спрямо София Терминал 2, скопкото летище е с около 20 % по-малко. София - площ - 50 000 кв.м. срещу 40 000 кв.м. в Скопие. 37 гишета за чекиране срещу 23. 8 въздушни моста срещу 6. Заедно с Терминал 1 разликата става осезаема. При пътникопотока - също. За 2010г. през Скопие са минали 750 000 пътника, в София - 3 300 000. Тук е интересно да добавим и летищата в Бургас и Варна - съответно 1 894 000 и 1 224 000 пътници за 2010г.
|
| |
|
|
|