Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:22 26.05.24 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Барокот е автентична македонска архитектура
Автор Qantas (Australian)
Публикувано09.02.10 00:18  Архитектот Вангел Божиновски смета дека е добро што владата прва се нафати да го гради плоштадот и што единствена досега покажала дека има пари. За него не е чудно ни што ќе се гради во барок стил.

Во традицијата на Македонската архитектура лежи длабоко вкоренет барокот. плоштадот во барокен израз пред најголемата католичка катедрала „св.Петар“ во Рим е копија на плоштадот во Џараш изграден од македонски архитекти при походот на Александар Трети Македонци“, изјави Вангел Божиновски, архитект.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=119616

Импресивна идеја, грандиозно градителско дело, историски невидена визија. Ова се само дел од епитетите што апологетите на проектот „Скопје 2014“ ги изрекоа денеска на трибината под покривителство на вмровскиот институт „Павел Шатев’. Еден од најактивните автори во последните неколку години, творецот на спомен куќата на Мајка Тереза ги повика професорите на архитектонскиот факултет да мрднеле од катедрите и да читале за да не ги доведуваат студентите во заблуда. Според неговите анализи, барокот не е хеленистичка туку автентична македонска архитектура, оти архитектите на Александар го создале овој стил. Светските автори само ги копирале.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=18043

Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Барокот е автентична македонска архитектура Qantas   09.02.10 00:18
. * BAN ZA SOS !!!! SOS.CA   09.02.10 04:18
. * Re: Барокот е автентична македонска архитектура Tom   09.02.10 08:12
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.