Остави ги Божо, Добрев и пр. Колкото до Херодот, разликата във времето е огромна. А за прабългарската многобройност има достатъчно сведения и те ми правеха впечатление още в детството. Във всички каменни надписи се говори за "многото българи" и това очевидно не е някаква мантра за повдигане самочувствието. Столицата на България става Плиска, която е в равнинно място и то зад най-леснодостъпнара част на Стара планина. Само с десетина хиляди души няма да си толкова спокоен там срещу безбройните ромейски железни легиони... Изразът на хазарския хаган Йосиф за броя на българите като "пясъка в морето" също знаем. За числеността на Куберовите прабългари пък разбираме от “Чудесата на Св. Димитър Солунски”. Там за сремските ромеи (“сермесианците”) е казано, че за 60 години броят им нарастнал много и заедно с прабългарите станали “безброен и грамаден народ”. Каква част от този народ е била от ромейски произход и каква от български, ние не знаем, но можем да се досетим от описаните в същите “Чудеса...” планове на Кубер (без участието на сермесианците), които Мавър трябвало да реализира, а именно:
“да въведе в града (Солун) много народ... и по тоя начин да превземе Солун чрез междуособна война. След превземането на града, Кубер трябвало да се настани в него заедно със своята покъщнина и с останалите воеводи; после, като се закрепи, да нападне околните славянски племена и да ги покори; да воюва (против) островите и Азия, и дори против оня, който държеше царската (императорската) власт.”
Очевидно е, че “варваринът” Кубер не би могъл да се закрепи в голям град като Солун, ако зад него не стои и достатъчно “много” български народ. Същият този народ трябвало да покори, забележете, и околните славяни, за които същият византийски източник твърди, че са били многобройни! Ние не знаем дали наистина Кубер е смятал да воюва със славяните, но факт е, че те му плащали данък и че ромеите са виждали в неговите прабългари много по-значителна от славяните сила, която не само е в състояние да ги покори, но дори да се прехвърли след това по егейските острови и Азия (което, впрочем, може да стане само с кораби или поне с големи лодки), и ... да застраши самата столица на империята, заедно с трона на императора! Дори да допуснем хипотетично, че последното е щяло да се извърши с помощта на недоволни от управлението на императора знатни ромеи, няма никакво съмнение, че не тяхната съпричастност, а мощта на кан Кубер е щяла да бъде решаващият фактор. В противен случай същите тези знатни ромеи сами биха си свършили работата.
Ясно е, че по въпроса застъпваме различни тези. Затова нека да се обединим около конкретната тематика на клуба, където очевидно мненията ни са близки или съвпадат.
|