" Свети Кириле, днес в твоя и нашия Солун, всичко, което сътвори..."
----------------------------------------------
Ами много добре. Значи можем да отговорим на Фактора какви са били Кирил и Методий - НЕ СА БИЛИ МАКЕДОНЦИ. Защо?
Не бива да забравяме, че в най-ранния достигнал до нас препис (от 1437г.) на Краткото житие на Св.Константин-Кирил Философ за самия Кирил е написано дословно:
“Той беше родом българин. Роди се от благоверни и благочестиви родители. Баща му се казваше Лъв, а майка му - Мария...”
Днес в Р.М. кой знае защо избягват да цитират първата част от това изречение, но като папагали приемат втората - за името на майка му Мария. А В НИКОЙ ДРУГ ПАМЕТНИК НЕ СЕ СПОМЕНАВА ТОВА ИМЕ! Значи за едното може, а другото - не.
Но без да сме изчерпателни, нека продължим нататък с цитатите:
“ Когато стана на 20г., поставиха го княз на славяните. И като прекара там 10г., научи славянския език.”
“Кирил помоли своя брат Методий да отиде с него, понеже не знаеше славянския език.”
Но да покажем и "перлата в короната" от времето на хазарската мисия на Кирил, от срещата му с хазарския хаган. Какво му казва Кирил?
“Имах дядо много велик и богат (славен), който стоеше близо до царя. Но когато доброволно отхвърли дадената му голяма чест, той бе изгонен и отиде в ЧУЖДА ЗЕМЯ, обедня и ТАМ МЕ РОДИ. Аз потърсих предишната си прадядовска чест, но не можах да я постигна, защото съм Адамов внук (т.е. грешник).
Както добре знаем от ВСИЧКИ източници, Кирил е бил роден в Солун, а това и по признание на самите фироми, е "столицата" на Македония.
Следователно, Македония е ЧУЖДА земя за семейството на братята.
Тъжна картина...
Редактирано от Coлyнянин на 26.05.08 11:41.
|