Много е интересна статията на Даниела Гочева. Браво
Аз предлагам още една статия по-въпроса, която също мисля е добра
Червено и черно - обратното летоброене
ЛЮБА МАНОЛОВА
24 март 2008
"В Европа се ражда нещо - бих го нарекъл "нов регионализъм" каза зам.-министърът на външните работи Любомир Кючуков. Колкото по-безумно се изказва даден човек, толкова по-важен и значителен изглежда - казват старите хора.
Сърбия заплаши със съд ООН заради признаването на една фалшива държава. Хашим Тачи, в момента премиер Косово, заяви: "Никога няма да позволим териториалната цялост на Косово, която беше международно призната, да бъде изложена на опасност". Кратко и ясно - едните крадат чужда територия и искат да бъде възприемана тя, като териториална цялост и суверенна държава, другите - заплашиха със съд, тъй като разчитаха на действащото международно законодателство за ненакърнимост на суверенитета и териториалната цялост на суверенните държави. Т. е. на държавите, които не са се самопровъзгласили, откъсвайки чужда територия. Да не забравяме, че всяка истина е нечия и не е трудно човек да види и без очи накъде върви светът. Ръководителят на Центъра за изучаване на съвременната балканска криза, наскоро Елена Гускова предупреди, че самопровъзгласилото се Косово: "... е бомба за европейската интеграция".
В довчерашната провинция Косово, днес самопровъзгласила се държава - 6 милиарда евро от Европейския съюз потънаха без да са видими някакви наченки на икономически просперитет. Очаква се ЕС да даде още един милиард, но дали този милиард евро изобщо ще се усети? Едва ли, тъй като отсега се знае, че половината от тази сума ще бъде разграбена, а останалата ще отиде за заплати на западните консултанти и съветници.
Докато ЕС финансира безумието на американските геополитически стратези, Буш изпрати оръжие на Косово, от което трябва да се подразбира, че САЩ разчитат напрежението в този част от Балканите да оправи летящия към все по-ниски стойности долар. И точно в този момент правителството на България допусна гафа - да обяви, че признава Косово! Разбираемо е, при скандалите в МВР и спрените европейски пари по САПАРД, ИСПА и ФАР да се търси изход за отвличане на вниманието, но това ли беше най-правилния вариант?
Десет дни след самопровъзгласяването на Косово, испанското външно министерство обяви своя официална позиция по парливия балкански проблем. Тук е редно да припомня, че Резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 10 юни 1999 г. потвърди принципа на суверенитета и териториалната цялост на държавите от бившата Съюзна република Югославия, и по време на приемането на тази резолюция Косово беше част от Сърбия, а не отделна държава. Ето защо едностранното провъзгласяване на независимостта на Косово наруши резолюция 1244 и така изпадна в противоречие и нарушение на международното законодателство.
Испания обяви, че не може да признае Косово не само по юридически причини, но и заради това, че създаването на държави на етническа основа противоречи на определени принципи. Основавайки се на тези аргументи, Испания представи своята позиция пред Съвета по обща политика и международните въпроси на ЕС. В резултат от проведената дискусия беше приет документ, съгласно който, правото на признаване на новите държави е прерогатив на всяка отделна страна-членка на ЕС. Така Евросъюзът потвърди, че признаването на държавите не влиза в компетенцията му. Ход мъдър и разумен в навечерието на приемането на Лисабонския договор.
"НАТО и КФОР - ние сме тук, за да може да живеете спокойно и сигурно"- тази реклама се излъчваше по косовската телевизия по няколко пъти на час след самопровъзгласяването съобщи "Российская газета". Миротворците от НАТО и ООН блокираха целия периметър на границата, като по този начин лишиха Сърбия от какъвто и да било контакт със своите граждани също сърби, но останали да живеят в новата "държава".
От своя страна действащата мисия на ООН в Косово не даде разрешение за влизане там даже на сръбския министър по въпросите на Косово и Метохия, Слободан Самарджич. Мотив за отказа беше: "грижа за сигурността и стабилността на Косово". Датският и американският миротворчески контингент съвместно с косовската полиция, състояща се от албанци, бяха приведени в повишена бойна готовност... През това време протестите на сърбите в Косовска Митровица продължаваха, но броят на протестиращите ставаше все по-малък и по-малък, особено след сблъсъците в частите на НАТО и ЮНМИК, които доведоха до жертва и десетки ранени.
"Сърбите са унижени, затова не изключвам конфликт" съобщи за ИТАР-ТАСС неин източник, пожелал анонимност, поради високопоставеното си положение.
Лауреатът на Нобеловата награда за литература Александър Солженицин призова живеещите в Косово сърби да не напускат родината си, съобщи Интерфакс. "През отминалите години вие видяхте унищожаването на православните храмове, подпалването на сръбските училища, нападения и убийства. Дано Бог да ви даде мъжество да останете до гробовете на близките си", бе написано в посланието на руския писател. То бе адресирано до "сърбите, останали в неправомерно отнетата им земя Косово". Посланието е изпратено до сръбския вестник "Вечерне новости".
Припомням това обръщение на Солженицин, по повод коментара на един български политик, Александър Йорданов, който си позволи да определи българските интелектуалци, подписали писмото-протест срещу признаването на Косово от България - средновековна, посредственост, простащина и прочие квалификации. А Солженицин какъв е, бе Йорданов? И той ли ти е посредствен и простак? Демокрацията показа нагледно как набедени политици растат и в един момент не се побират дори в собствените си представи за величие и непреходност!
"Абсолютно откровено говорим със сърбите и абсолютно откровено поставяме интереса на България като съседна страна. Той е да има стабилност и ангажимент на целите Балкани да се придвижват към Европейския съюз и към НАТО. Това ще стабилизира целия регион" - заяви в предаването "Неделя 150" министърът на външните работи и вицепремиер Ивайло Калфин. Да оставим на времето да покаже дали Калфин е бил прав...
"Въпреки обявената независимост, ще трябва да мине дълго време преди Косово да може да стане пълноправен член на международната общност, каза дни след провъзгласяването на Косово за държава, българският премиер Сергей Станишев, цитиран от АФП. - Сърбия и много други страни в Съвета за сигурност на ООН няма да позволят Косово да стане част от ООН, нито да се ползва пълноправно с правата на независима държава", обясни министър-председателят.
"България ще признае Косово, когато бъде гарантиран планът "Ахтисаари". "Няма политически и икономически нужди България да бърза с признаването на независимо Косово, заяви пред Агенция "Фокус" и депутатът от НДСВ и председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Минчо Спасов. - Трябва да се подходи много балансирано при определянето на позицията ни както към Косово, така и към Сърбия. Трябва да се отчита това, че Сърбия е важен икономически партньор на България. Ние имаме специфични интереси да запазим добрите си отношения със Сърбия, доколкото е възможно. Трябва да се има предвид, че ако от 100 българи, които посещават бивша Югославия, трима отиват в Косово, то 97 отиват в Сърбия", посочи Спасов.
"Въпросът не е да има независимо Косово, а да има нормална държавност, посочи в седмичното предаване на БНТ "Панорама", премиерът Сергей Станишев и припомни българската позиция: настояване за сериозен ангажимент за Косово. Изчакване, за да се получат гаранции за прилагане на плана "Ахтисаари", изчакване за да се увери България в стабилността на процесите след признаването на Косово... Така беше обявено.
Нормална дъжавност - същата тема коментира на другия ден след признаването на Косово македонският вестник "Дневник": "Косовските албанци честват историческия ден на раждането на тяхната независима държава. Сърбите пък със сълзи и гняв приеха отцепването на областта, която чувстваха като люлка на нацията... Но всички и особено косовските албанци трябва да знаят, че имат независимост, но нямат държава. Държавността не се получава като подарък, нито пък се отнема насила. Държавността се гради. Заобикалянето на ООН, стълба на международния ред, допринесе за обявяването на независимостта. Но тази маневра ще създаде големи проблеми на косоварите в изграждането на държавата."
Всъщност вместо да има стабилност и спокойствие в този район на Балканите, както очакваха българските политици - на запад от София се настани трайно напрежението, т. е. реално се случи обратното. Съседна Сърбия мина през правителствена криза и тръгна към предсрочни парламентарни избори, заради Косово и разногласията между президента Борис Тадич и премиера Воислав Кощуница. Кризата се разгоря главно за това как да се излезе от ситуацията, в която се оказа Сърбия след самопровъзгласяването на Косово за държава.
В Бившата югославска република Македония - БЮРМ самопровъзгласяването на Косово стана причина македонските управници да осъзнаят, че не България и историческите паметници са злото за тях. Не омразата към България е най-належащата задача на БЮРМ, а далеч по-сериозни проблеми, като изплъзващия се шанс да влязат в НАТО и Европейския съюз заради неразрешимия спор за името на държавата им с Гърция. Или проблемът с демаркацията на границата на БЮРМ с Косово, който проблем опозиционната парламентарна партия на албанците - Демократичен съюз за интеграция настоя да се реши час по-скоро и то в твърде неприемлив вариант: първо Македония да признае Косово, а след това да се договори демаркацията с косовската граница! А това е вариант на избор, в който първата стъпка обезсмисля втората. Да признаеш една държава и след това се консултираш и коментираш границите си с нея е повече от абсурдно занимание!
Твърде интересен коментар публикува и българската Агенция "Фокус. "Косово е бомба със закъснител за Македония - предупреди Никола Вискович, преподавател по право в Университета в Сплит, цитиран от македонския вестник "Вечер"... Югославските войни и разделение няма да приключат с независимо Косово, твърди Никола Вискович. Според учения, след утвърждаването на косовската независимост, албанците ще предизвикат криза, с цел подялба на Македония. Югославският хаос, според Вискович, ще приключи в Македония. Съгласно Резолюция 1244 на ООН Косово е част от Сърбия, а е под управлението на ЮНМИК.
Косово не може да преговаря с ЕС именно заради Резолюция 1244. Така Косово е само бомба със закъснител за избухването на нова война, смята Вискович."
И докато Сърбия и Македония / БЮРМ/ трябваше да решават собствените си проблеми, Вашингтон настоя и притисна Гърция да освободи Македония от бремето с проблема за определяне на името й и час по-скоро да се съгласи с приема й в НАТО и ЕС. Вашингтонското бързане за приема на Македония в НАТО е с една-единствена причина: да се обгради Русия с един балкански натовски щит, за да стане по-сговорчива.
И в тази тежка откъм проблеми обстановка България обяви, че признава Косово! Без да дочака резултати от наблюдението как се изпълнява планът "Ахтисаари" /който всъщност отпадна като вариант за решаване на косовския казус поради липса на съгласие от страна на преговарящите страни -бел. Л. М./, без да се съобрази с действащото международно законодателство - правителството обяви признанието! Т. е. кабинетът не изпълни сам своите собствени изисквания, които си беше поставил.
"Признаването на Косово е много опасен прецедент. Той е почти непознат досега, доколкото едно етническо прочистване и едно насилствено налагане може да получи международно признание - коментира пред репортер на Агенция "Фокус" проф. Андрей Пантев, депутат от "Коалиция за България". "Това, което се случва на един балкански народ, рано или късно се случва и на друг. Тревожа се, че днешното ни неохотно заявление, за едно неохотно признаване може да бъде много сериозен аргумент към нашия собствен двор. Няма за какво да говорим за Южна Осетия, Абхазия, Чечня, Корсика и други, а трябва да имаме впредвид, че ние самите сме доста уязвими в това отношение, ако възприемем подобен подход на сепарация", каза професор Пантев.
По повод искането на ДСБ към ДПС, да даде гаранции, че случилото се с Косово няма да се повтори и в България, историкът проф. Пантев заяви: "Никой не може да даде такава гаранция. Ако се поиска такава гаранция, тя ще е направо смешна".
"Признахме в името на националната сигурност и стабилност на района" повтаряха си урока министри и депутати по повод признаването на Косово като държава. И точно тогава, Големият брат, САЩ стовари оръжие в ново обявената държава... Това е тексаското разбиране за точно подбран момент и начин за изразяване на безпардонност от страна на по-силния пред по-малкия.
Понякога твърдата позиция е резултат на парализа - точно това се случи миналата седмица, когато кабинетът призна Косово за държава, низависимо, че му се иска ние, гражданите да си мислим друго.
„Липсата на мисъл убива. Другите.“
|