Каракачанов, и Кънчев, и Ватев се оказват удобни брънки от веригата за разграбване на чуждо имущество и за използването на обществени постове за частни цели.
Всичко започва, когато като юридическо лице с нестопанска цел е
възстановено сдружението “ВМРО”.
То е собственик на имотите на македонските бежанци. Възстановителите му са предимно възрастни хора, репресирани от БКП.
През 1995 Кр. Каракачанов става председател на ВМРО, което има гарантирани приходи от около 1 млн. лв. годишно. В края на 2001 Каракачанов предлага ВМРО да бъде пререгистрирано “в частна полза”. Всички, които се противопоставят на циничната идея, са изхвърлени или принудени да напуснат партията. През ноември 2003 между двата тура на местните избори имотите на македонските бежанци са прехвърлени под тезгяха на новосъздадената фондация “ВМРО”. Тя е регистрирана със седалище в Пазарджик (!) и също в “частна полза”.
Нейни пълновластни господари стават Красимир Каракачанов и … доверените му заместници Николай Кънчев, Райна Дрангова, Бойко Ватев и др.
Според чл.14 на Учредителния акт Управителният съвет на тази фондация е натоварен със сериозни правомощия. Той приема нейния бюджет и следи за изразходването му; разрешава разпореждания с недвижими имоти на фондацията и вещни права върху тях, обезпечения и гаранции, банкови заеми и участия на други юридически лица.
Сред “запазените” права на учредителя (Каракачанов) (вж. чл.18, ал.2) е уточнението, че “освобождаването и избирането на членове на УС на фондацията не може да се упражнява от ликвидатор или синдик”.
Защо е било необходимо учредителите на фондацията да се презастраховат с подобни клаузи става разбираемо от списъка с прилапаните имоти. Сред тях са:
-> Поземленият имот на ул. “Пиротска” №5 в София с площ 1,364 кв.м, върху който е построена масивната 4-етажна сграда. През 2003 имотът е оценен от данъчните на 2,950,339 лева.
-> Залата за дегустации на бул. “Цар Борис” ІІІ със застроена площ от 68,70 кв.м и данъчна оценка - 41,087 лева.
-> Недвижимият имот в Благоевград на ул. “Васил Мечкуевски” №2, оценен на стойност 17,970 лева.
-> Недвижимият имот в Разлог, представляващ партерно помещение на ул.”Гоце Делчев” №, оценен на 8,878 лева.
-> Недвижимият имот в Петрич, представляващ регулиран парцел с площ от 300 кв.м, оценен на 24,880 лева.
-> Недвижимият имот в Банско, който е регулиран поземлен имот от 5,755 кв.м, намиращ се в стопански двор “Рупчовец” - оценен на 19,393 лева.
-> Недвижимият имот в землището на Банско в местността “Елиови мостове” – Пирин планина. Той е почивен дом с дворно място от 3,000 кв.м, оценен на 7,803 лева … Още имоти в Гоце Делчев и Дупница.
и други
Фактите показват, че имотите на македонските бежанци не се използват за благородните цели, за които са били създадени и че създаването на частната фондация “ВМРО” е само път към “законната” им приватизация.
|