Емил Кало: Публикацията във вестник “Вечер”, според която македонските евреи искат извинение от България, е част от антибългарската пропаганда
16 март 2007 | 10:29 | Агенция "Фокус"
София. Публикацията във вестник “Вечер” е елемент от антибългарската пропаганда в Македония. Това може да се разбира като извинение. Това заяви за Агенция “Фокус” Емил Кало, председател на организацията на евреите “Шалом”. Той бе помолен да коментира публикация в днешния брой на македонския вестник “Вечер”, в която се настоява България да се извини на Македония, че по време на Втората световна война оттам са депортирани 7 200 евреи, които загиват по-късно в нацисткия лагер “Треблинка” в Полша.
“Президентът Георги Първанов е изразявал няколкократно съжалението си за депортирането на македонските евреи”, коментира Кало. Според него българският държавен глава се извинява от името на тогавашната “фашистка българска държава”. “Всяка година българското посолство полага цветя пред мемориалната плоча на загиналите в тютюневите складове в Скопие – това се е случвало и пред очите ми. На мемориалния концерт присъства и посланикът ни Михо Михов”, допълни Кало.
“Несъмнено българската фашистка държава носи огромна вина за смъртта на евреите от Вардарска Македония и Беломорска Тракия. Важното тук е, че това е една невероятна битка между българското общество и българската държава, която е в ситуация на война и със силно заглушени демократични процедури. Въпреки това българското общество успява да спечели тази война и прекратява процеса на депортирането – не благодарение на това, както казва моят приятел Виктор Мизрахи на един двама интелектуалци, а на едно нещо, което днес се артикулира като гражданско общества, а тогава – за токова не е ставало дума. Тогава е ставало дума за морал и обществено съзнание”, каза още Емил Кало.
Той коментира и твърдението на македонската еврейска общност, че България й дължи 16.5 млн. долара, които са “заграбени” след депортирането на евреите по време на Втората световна война. “Първо, по време на война винаги една държава заграбва нещо от друга държава и ако, не дай си Боже, тя е победена, както е победена България, бидейки член на фашисткия блок, плаща жестоки репарации след това. България плати жестока цена за присъствието си във фашисткия блок – загубихме земи като Македония, Северна Добруджа и Беломорска Тракия и още. Еврейското имущество, заграбено от Македония, е въпрос на спор между България и Македония, въпреки че тогава Македония не е била държава и не е сънувала, че може да бъде”, заяви Кало. По думите му претенциите между двете държави са взаимни и това е въпрос, който трябва да се решава между двете правителства. “Отделянето на една група собственост на една етническа група – смятам за неправилно”, допълни Кало.
“Навсякъде евреите защитават преди всичко интересите на държавата, в която са”, посочи още Кало.
Марта МЛАДЕНОВА
“Вечер”: София да се извини за депортирането на 7 200 евреи в лагера “Треблинка”, иска Македонската еврейска общност
16 март 2007 | 08:09 | Агенция "Фокус"
Скопие. Македонската еврейска общност призовава и настоява официалните български власти в София да съберат сили и най-накрая публично да се извинят за депортирането на 7 200 евреи, които на 11 март 1943 г. с три влакови композиции от Македония са прехвърлени в нацисткия лагер “Треблинка” в Полша, пише днес македонският вестник “Вечер”. Изданието посочва, че 7 200-те евреи, от които никой не е оцелял в нацисткия лагер, са 98% от еврейския народ в Македония и заедно с това най-високият процент убити евреи от една държава по време на Втората световна война. “Ако един Вили Бранд отиде от името на Германия и клекна във варшавското гето, нормално и е ние да очакваме, че представител на днешната власт в България ще дойде и ще положи цветя на паметника на жертвите на Холокоста. Това го казвам не защото искаме някакъв реваншизъм, а го казвам, защото сме сигурни, че самото полагане на цветя е едно генерално извинение не пред еврейския народ в Македония, а пред гражданите на Република Македония”, е заявил Виктор Мизрахи, бивш председател на Еврейската общност в Македония.
“Вечер” посочва също, че втората стъпка, която Еврейската общност в Македония очаква от официална София, е връщането на цялото богатство, което по различни начини и канали било изнесено от Македония по време на Втората световна война, особено след депортирането на евреите. Мизрахи твърди, че притежават цялата документация за стойността на това имущество, което според изчисления на банкови експерти днес възлизало на около 16,5 млн. долара. “Това богатство не принадлежи само на евреите, но и на цялата македонска нация. Еврейската общност като наследник на това богатство още от 1996 г. е твърдо решена, че тези средства ще бъдат използвани за изграждането на болница, за инвестиции в системата на образованието...и грубо да го наречем, това е подарък от мъртвите евреи за своите съграждани македонци”, обяснил Мизрахи идеята си за връщане на ограбеното еврейско богатство от Македония, пише “Вечер”. Документацията, която той притежавал, показвала, че по-голямата част от това богатство било изнесено под формата на пари, които българските фашистки власти събрали от продажбата на имотите на евреите след тяхното депортиране. Но имало и специален данък, който със закона за защита на българската нация от 1941 г. бил наложен на всички евреи от окупираните територии. Те трябвало да плащат този данък по специална сметка, обозначена като фонд на еврейския въпрос. Мизрахи посочил, че почти никой от евреите не получавал обратно тези средства.
Макар българските власти да са отложили депортирането на евреите от България, Еврейската общност в Македония била на мнение, че това не означава, че не са искали да извършат геноцид над тях. Евреите от Старозагорско, около 7 000 души, не са депортирани само поради острата реакция на определени български интелектуалци и на Българската православна църква, които се противопоставили на депортирането, пише “Вечер”.
По думите на Мизрахи главни виновници за депортирането на евреите от Македония били тогавашните официални власти на фашистка България – царят Борис, след това премиерът Филов и министърът на здравеопазването и вътрешните работи Габровски. По тези причини, според Мизрахи, сегашните български власти са длъжни да се извинят на Македония, пише вестникът.
Чуждото не искаме, но и своето не даваме!
|