Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:28 23.01.20 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Всички теми Следваща тема Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема „Шампионите од Шутка“
Автор пoп Пъpвaн (поназнайващ)
Публикувано03.02.06 12:12  Понеже сме в клуб Македония на дир.бг, мисля че някой би се заинтересувал. Все пак не сме тук само да се псуваме, нали? Всичко, свързано с миналото, настоящето и бъдещето на Македония(без значение, как се казва в определен моментот съществуването си) ни интересува! Та атова и малко откултурния афиш на столицата на БЮРМ!

Филмот „Шампионите од Шутка“ во Македонија
Александра Бубевска
01.02.2006
Документарниот филм „Шампионите од Шутка“], српско-чешка продукција во режија на Александар Маниќ, е магична колекција на надреални ликови од Шуто Оризари, најголемото гето на Ромите во Европа.

Таму сите имаат ист сон - да бидат светски шампиони, па така некои се најдобри во собирање пиратски касети со турска музика, некои во борба со вампири, некои во секс, гардероба и култура.


„Овој филм ја говори вистината на едни луѓе, кои се несекојдневни, а тука се во близина“, рече Сафет Камбер, асистент на режија.

Низ приказната долга, урнебесно весели, но и тажни 80 минути не води доктор Кољо Шампионот.

„Главната работа во овој филм е што постои една позитивна енергија кај нас Ромите и необични шампиони се појавуваат во овој филм. Препорачувам да се погледне филмот, оти не знам и јас сам што да кажам“, вели Северџин Бајрам, актер.

Филмот во Скопје ќе се прикажува од утре во киното „Култура“ и во Домот на културата во Битола.

„Ова е еден исклучителен наслов, кој јас го сфаќам за ремек-дело и кој доколку не се нафатевме на дистрибуција, ќе завршеше на некоја локална телевизија во некој неатрактивен термин, а вака ќе има можност да го види цела Македонија. Мислам дека вреди“, изјави Дарко Митревски, „Партизанс“, дистрибутер за Македонија.

Шампионите од Шутка досега е прикажан на повеќе престижни филмски фестивали, ги има освоено наградите Фипресци и наградата на Амнести интернешнл.


Наздраве на всички, които имат сон сонуван, сон сонуван-UNITED MACEDONIA
Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* „Шампионите од Шутка“ пoп Пъpвaн   03.02.06 12:12
. * I jas sum SHAMPION ......... Dunek_Lozar   03.02.06 19:42
. * Не се бели, Маре мори, не се църви Zaples   03.02.06 19:47
. * Re: Не се бели, Маре мори, не се църви Dunek_Lozar   03.02.06 19:52
. * Wagner Zaples   03.02.06 19:59
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.