Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:32 18.02.20 
Клубове/ Политика, Свят / Македония Всички теми Следваща тема Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Кичево и Струга отидоа курбан
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано08.06.04 11:48  

Новата територијална карта на државата ќе има 77 општини, од кои девет во Скопје. Тоа се шест општини повеќе од првично предложените 71. Границите на Струга и Кичево ќе се променат во корист на албанското население. Ќе опстанат Вевчани, Градско, Подареш, Василево, Стар Дојран и Центар Жупа, дознава „Време“. Пакетот-закони за децентрализација утре ќе биде на седница на Владата. Од задутре за законите ќе расправа парламентот.

СДСМ, ЛДП и ДУИ на завчерашната седница го договориле и финансирањето на општините и ингеренциите на скопските градоначалници. Границите на Скопје требаше да ги договорат вчера попладне.

Нашите извори велат дека на Кичево ќе му се припојат Зајас, Осломеј, Другово и Вранештица, како што првично предложи владата. Освен Вевчани, која ќе остане општина, кон Струга ќе се припојат Луково, Лабуништа, Делгожди и Велешта. Со припојувањата на руралните општини албанското население станува мнозинско во Струга и во Кичево.

Во еден случај владата ќе отстапи и од предлогот за седиште на општината. Тоа е Неготино-Полошко, чиј центар се префрлува во Врапчиште.

ДУИ ќе инсистира да добие урбана општина во Скопје со доминантно албанско население. Според нашите извори, можно е тоа да биде Чаир, чии граници ќе се протегаат до брегот на Вардар.

Ромео Деребан, градоначалник на Струга, вели дека нема да го прифати конечното решение за границите на општината.

- Ќе покренам постапка за оценување на уставноста на законот. Ако правдата не ја најдеме во Уставниот суд, ќе одиме до Стразбур - рече Деребан.

Владо Коруновски, градоначалник на Кичево, вели дека ќе го чека предлогот на владата.

- Сам не можам ништо да одлучам. Ќе се консултирам со граѓаните што ќе преземеме ако предлогот не е поволен за општината - вели Коруновски.
Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Кичево и Струга отидоа курбан »№*ы{|}lЏ3©®™   08.06.04 11:48
. * Re: И не само Zaples   08.06.04 11:54
. * Охрид обаче нема да го дадеме! BGman   08.06.04 12:38
. * Re: Охрид обаче нема да го дадеме! komitaO3   08.06.04 12:56
. * Re: Илюзии. Zaples   08.06.04 12:59
. * Re: Илюзии. komitaO3   08.06.04 13:21
. * Re: Мче, дай да си поискаме и Zaples   08.06.04 13:26
. * Re: Мче, дай да си поискаме и komitaO3   08.06.04 13:33
. * Re: Човече, остави глобалните проблеми Zaples   08.06.04 13:38
. * ne mozem da zabranim prodazbi komunist   08.06.04 13:44
. * Re: Не може, разбира се. Zaples   08.06.04 13:48
. * Re: Човече, остави глобалните проблеми komitaO3   08.06.04 15:00
. * Re: Илюзии. Жиpo   08.06.04 14:09
. * Re: ! albanec   08.06.04 15:20
. * Re: ! komitaO3   08.06.04 17:14
. * Re: ! albanec   08.06.04 18:11
. * Re: ! komitaO3   08.06.04 20:45
. * тц »№*ы{|}lЏ3©®™   08.06.04 21:23
. * Re: Охрид обаче нема да го дадеме! albanec   08.06.04 15:17
. * Значи требе да седнеме на една маса с албенците и BGman   08.06.04 17:41
. * Re: Значи требе да седнеме на една маса с албенците и komitaO3   08.06.04 20:48
. * Даааааааааа, така ще cтaнe мaй   10.06.04 10:34
. * Zas kurba, be - sojuznicite pecele Aleksandar Makedon   08.06.04 13:14
. * Re: Zas kurba, be - sojuznicite pecele komitaO3   08.06.04 13:18
. * Re: Zas kurban, be - sojuznicite pecele he he   08.06.04 13:28
. * Re: Zas kurban, be - sojuznicite pecele komitaO3   08.06.04 13:33
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан albanec   08.06.04 15:13
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан »№*ы{|}lЏ3©®™   08.06.04 15:38
. * tocno taka sos   08.06.04 15:48
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан komitaO3   09.06.04 10:13
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан El Bulgaro   08.06.04 20:37
. * какво казват самите албанци: бaш бyrapaш   08.06.04 22:07
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан he he   09.06.04 01:07
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан VANMlH   09.06.04 08:04
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан Skopje na dva dela   10.06.04 16:38
. * Re: Кичево и Струга отидоа курбан dilmar   10.06.04 19:32
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.