Само един от тези въпроси има обективен отговор.
Богатството на езика идва от броя думи, разнообразието от граматични и синтактични средства, възможностите за предаване на нюанси с помощта на синоними, перифрази и др. А броят думи идва от използването на повече пластове в езика: заемки, архаизми, диалектизми и др. В това отношение българският език, макар и доста по-зле описан от английския или руския, е сравнително богат език поради достатъчно големия набор близки по значение думи, определяни обикновено като некнижовни: архаизми, диалектизми, турцизми, русизми, а напоследък и англицизми. Така че криворазбраната цивилизация, чуждопоклоничеството, 500-те години - все явления, дълбоко отхвърляни от всеки истински патриот, всъщност са обогатили езика ни. Само един пример: съвсем наскоро ми направи впечатление, че по времето на Вазов думите "свеж" и "свежест" ги е нямало в езика, навлезли са като русизми, но в момента никой не ги усеща като чуждо тяло и определено са обогатили българския.
Да обобщя: няма основание да се смята, че българският е по-беден от руския, от английския или от който и да е от европейските езици. Нито пък по-богат.
Второто обективно мерено нещо е мелодичността на един език. Прието е, че мелодичността на езика се определя от относително по-големия дял на гласните, особено на предните (Е и И) и лабиалните (окръглени - О), дължината на произношението на гласните (т.н. дълги гласни) и на сонорните съгласни М, Н и Р; също така и от относително ниския дял на шушкави и съскави съгласни като Ш, Ж, Щ, Ч, З, Ц, С и на задните гласни като Ъ. В това отношение българският трудно може да мине за много мелодичен в сравнение например с френския с неговата вокалност и сонорност или например руския с многото му предни гласни, съответно меки съгласни и по-дългото произношение на гласните. Но пък е по-мелодичен от немския например.
Всичко останало за Слави и Атака няма отношение към езика. Можеш да включиш въпроси от типа Моцарт или Панчо Владигеров, Шакира или Ивана, Джон льо Каре или Христо Калчев и т.н., ама какъв е смисълът? ;)
|