|
|
| Тема |
Re: Радвайте се на литературата, защото отива под ножа [re: begemama] |
|
| Автор |
Лил () |
|
| Публикувано | 01.04.08 19:21 |
|
|
|
Уважаема,
Допитайте се поне до някой учител, който горе-долу да е наясно с нормативната уредба в образованието преди да пишете петиции.
Български език и литература (както се казва предметът) е част от учебното съдържание на общообразователната подготовка. Той е един от многото предмети, изучавани в училище, и като такъв е включен в т.3 на въпросния чл. 16. Държавните образователни изисквания за учебно съдържание по всички предмети и по български включително са определени с . Никой не е отменял изучаването на български език в училище, както и аз вчера чух по новините.
При внимателно прочитане на чл. 16 може да се види, че тям няма държавни образователни изисквания нито за изучаване на математика, нито на физика, нито на история. И това не е защото тези предмети не са били изучавани според сегашния закон, а защото също както българският влизат в учебното съдържание. Пак при внимателно прочитане на чл. 16 може да се прецени, че книжовният българския език е попаднал в една редица с държавни нормативи като заплащане на учителите, качество на учебниците, безопасни условия на труд, здравно обслужване - все неща от различен порядък спрямо един учебен предмет.
Така че слуховете за причиняването на умишлена смърт на българския език от една отменена алинея се оказват твърде преувеличени. Проблемите с родния ни език и изучаването му са много, но са други и с некомпетентност от рода на тази от петицията няма да бъдат разрешени.
| |
| |
|
|
|