Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:47 23.06.24 
Клубове/ Култура и изкуство / Литература Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Издатели: ВАЦ газят българските закони
Автор Бъpни Kълвaчa (извън закона)
Публикувано28.03.05 17:39  




14 МЛН. ЛВ. ПЕЧАЛБА ЗАЛОЖЕНА В ПРОЕКТА “КНИГИТЕ СА ВИНАГИ НА МОДА”

Издатели: ВАЦ газят българските закони

Вестниците “24 часа” и “Труд” превърнати от издателите си в опаковка на книги

НИКОЛАЙ КРЪСТЕВ

Продават тайно “Името на розата” по сергиите по 2 лв


Проектът на ВАЦ и испанската група "Медиасат" за разпространение на книги заедно с вестниците "24 часа" и "Труд" погазва законите в България, алармираха с отворено писмо членовете на Асоциация "Българска книга".
С него те сезираха Министерството на финансите, Главна данъчна дирекция, Министерството на културата и Комисията за защита на конкуренцията, които трябва да се произнесат по казуса.Това е тест за властта дали може да действа адекватно и национално отговорно и дали ще посмее да се конфронтира с германските вестници преди изборите, коментира шефът на асоциацията Раймонд Вагенщайн.
Писмото бе подписано от всички участници в провелата се в Пловдив Националната среща книгоиздатели, разпространители, литературни агенти и библиотеки.
Германците от ВАЦ и организаторите на промоции "Медиасат" нарушават поне три закона на страната - за корпоративното подоходно облагане, за данък добавена стойност и за защита на конкуренцията, смятат издатели и разпространители. Продажбата на книги по вестникарски будки и кръстовища също е забранено от българското законодателство. Наредба 4 за отчитане на продажбите в търговски обекти задължава местата за пласиране на книги да имат касови апарати.
Идеята за промоцията е на шефовете на ВАЦ, които са предложили на испанците вестниците си у нас като носител за книгите им, обясниха участници в пловдивската среща. Продажбата на книги с опаковка от вестници ще предизвика сериозна криза в издателския бранш и ще съсипе пазара, смятат те и са категорични, че зад филантропския проект стоят кормерсиални цели. Според книгоразпространители, заложената печалба от проекта "Книгите са винаги на мода" е 14 милиона лева.
Първата поредица от 30 книги, която сега ВАЦ-овите издания рекламират, всъщност е част от програма за издаване на 60 книги, която след това ще бъде разширена. Заради отказа на няколко български издателства да им дадат правата си върху книги като "Къщата на духовете", "Майсторът и Маргарита", за книги на Кафка и купуването след шантажи на правата за "Името на розата" стартът на проекта се е забавил с шест месеца.
Това не е търговска инициатива, а чиста далавера, реагираха остро членовете на асоциацията. Според тях, ако министерството на финансите и Главна данъчна дирекция си затворят очите за продажбата на книги по реповете, трябва да освободят и книжарниците от касови апарати.
Дъмпинговите цени, липсата на контрол върху тиража и заобикаляне плащането на ДДС създават неравностойно положение в пазара на книги у нас. Очакванията са германо-испанската поредица да захрани за дълго вторичния пазар. Поне две години след това книгоразпространителите у нас ще хълцат, без да могат да поемат глътка въздух, заяви един от участниците в срещата.
От реализацията на проекта на ВАЦ нито стотинка няма да остане в България. Книгите са отпечатани във Франция, а с огромните тиражи те ще отклонят голяма част от финансовия ресурс, който българският читател традиционно отделя от бюджета си за художествена литература. Натрупаната печалба след това ще бъде изнесена от България.

Още преди да е започнала промоцията, тя вече се нарушава, съобщи на срещата в Пловдив Йордан Табаков. Негови служители още вчера получили книгата на Умберто Еко от павилиони за вестници в района на паметника на "Патриарх Евтимий" в столицата. Платили са между 70 стотинки и 2 лева за книгата, обясни пред "Монитор" той.
[image]http://www.zone168.com/media/mget2?sid=&mid=28399[/image]
В неделя луксозното издание на “Името на розата”, което ще бъде раздавано безплатно във вторник, се продаваше по 2 лв. на бутки в района на бул. “П. Евтимий” в столицата.

Йордан Панайотов, управител на книжарници “Хеликон”: Проектът изнася финансов ресурс от държавата
- Защо срещу проекта на ВАЦ реагират по-остро издателите, след като той засяга повече пазара на книги?
- Не е така. Ние сме в една асоциация с книгоиздателите, защото плуваме в една лодка. Ако тя се пробие, загубите са за всички от гилдията. Ние споделяме общия възглед, че програмата на ВАЦ и на испанската групировка влияе на целия пазар. Българинът има определен ресурс в личния си бюджет, който отделя за купуване на книги. От този ресурс на нацията те откъсват една част и я изнасят в чужбина. В голяма степен финансовият ресурс, който българският читател годишно отделя за книги, се покрива с цената на поредицата. Просто много хора няма да купят през годината друга художествена литература.
- Колко е общият седмичен пазар на книгите в България?
- Пазарът само на книгите, без учебниците, е между 30 и 35 милиона лева годишно, което прави около 650 000 на седмица. Това е ресурсът, който нацията отделя за книги. В момента тиражът на една книга, която нормално се продава, е между хиляда и две хиляди бройки. Само хитови заглавия стигат до трийсетина хиляди и то за няколко години. Тиражите на книгите във вестниците на ВАЦ ще бъдат с пъти по-малки от това, което те сега рекламират. В Сърбия, например, където има подобна промоция, най-големият постигнат тираж е 120 000.
- Когато подаряваш на някого книги за 2 милиона лева, идеята едва ли е чисто филантропска. Нещата са комерсиални...
- От колеги разбирам, че очакваната печалба от продажбата на останалите 29 книги за ВАЦ и "Медиасат" е 14 милиона лева. Това показват сметките. В други страни, където подобни промоции са правени, цените на книгите са били по-ниски. В Сърбия, от където дадох пример, цената на една книга е 3.5 евро, което е под седем лева. Във всяка книга, която вестниците на ВАЦ ще разпространяват, има заложени поне по 2 лева печалба. И, забележете, нито лев от тези пари няма да бъдат върнати обратно в българските печатници и българските книжарници. Проектът на ВАЦ не само изнася финансовият ресурс извън държавата, но и разгражда пазара.
- Опасенията са, че пласирането на книги заедно с германските вестници у нас ще порази и вторичния пазар на книги у нас, защото част от тях ще отидат там.
- Ако има контрол върху непродадения тираж, той вероятно ще бъде само вътрешноведомствен във ВАЦ. Не вярвам той да бъде бариера. Очакванията са половината от книгите да се появят на вторичния пазар. Но в проекта на ВАЦ и "Медиасат" този пазар няма да е вторичен, а ще си е направо черен.

Стойо Вартоломеев, собственик на издателство “Хермес”: ВАЦ и “Медиасат” влизат през задния двор на българското книгоиздаване
- Г-н Вартоломеев, защо нарекохте проекта на "Медиасат" и ВАЦ "озъбеното лице на Европа"?
- Влиза се грубо в една държава с дъмпинг, с подаръци на книги, за да се ударят не по-малко от 500 издатели и търговци на книги, които работят почтено. Това поставя в неравностойно положение българските печатници, издатели и разпространители. Доброто все пак е, че медиите най-после забелязаха книгата. Но в тази реклама и самореклама на вестниците на ВАЦ виждаме и нещо крайно неприятно - тиражиране на твърдения, че у нас няма истински издатели, че книгите са с лошо полиграфическо качество и се разпадат при четене, че преводите са отвратителни. Забравя се, че в страната петнайсет години вече има частно книгоиздаване, че има издателства, които по дейност и поведение са надскочили националните рамки. В идеята на ВАЦ и "Медиасат" България не присъства от гледна точка на производство на книгата. Печата се някъде в Европа - от нея български печатари хляб няма да ядат. Български издател също няма да храни екипа си от тази поредица. Книгите не се разпространяват в българските книжарници, а в системата на реповете при доста неизгодни условия. Смятам, че това е един опит да се влезе през задния двор на книгоиздаването у нас и да се превземе пазарът. Освен това как става така, че всички български книжарници имат касови апарати, които маркират всяка продадена книга, а разпространяваните от ВАЦ книги в хилядни тиражи ще заобикалят тази финансова отчетност и плащането на ДДС?
- Финансова далавера ли е издаването и разпространението на книги по този начин?
- Твърди, се че зад тази програма стои европейски фонд, който налива парите. И се питам, ако има действително такава програма, защото парите не се дават на съответната държава и там да се обявят конкурси за отпечатване и разпространение? Истината е, че един голям левов ресурс ще бъде изтеглен от джоба на българите и ще бъде изнесен в чужбина. За това е нашият протест. Може тази далавера да е облечена в правила, но тя не е законна от гледна точка на практиката - в нашите книжарници се удря касова бележка, а тук книгата се продава анблок с опаковка. Трябва ли големите български издателства да си направим вестници и да продаваме в тях книги като в амбалажна хартия, но да заобикаляме данъчните схеми? Български издатели също могат да играят на това хоро. Ние също можем да правим книги, които да предлагаме като вложки към вестници. Дори няма да са по 8.30, а по 4.99 лева, например. След като няма да има касови апарати и не се плаща ДДС, защо да не го направим.




Тия убиха българската преса, сега посягат и на българската книга.

NEVER SAY NEVER!

Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Издатели: ВАЦ газят българските закони Бъpни Kълвaчa   28.03.05 17:39
. * Офф: Okaян яcтpeб   29.03.05 00:57
. * далаверата е малко по- у лево ЛУД ПPЪЧ   29.03.05 01:27
. * Re: далаверата е малко по- у лево Okaян яcтpeб   29.03.05 09:25
. * Монитор, 168 часа... Maлkaтa Mю   29.03.05 10:18
. * Re: Издатели: ВАЦ газят българските закони :))   29.03.05 11:44
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.