Здравей и от мен. (Радвам се на още един ЛИНУКС фен :)
Да те предупредя най-напред, че в клуба има някои хора плюещи наред новобранците (а и не само), които по едната идея на модератора биват толерирани. Само да ти кажа да не им обръщаш внимание :) Питай смело, пробвай смело - така се учи човек :)
(А за троловете, за които казвам - ще ги разбереш сам кои са. Съветвам те да не ги четеш въобще - ще си спестиш време и нерви :)
Относно дистротата - всеки ще ти препоръча дистрото, което най-много на него му харесва :)
Типичен въпрос за начинаещите е: 'кое дистро е най-добро?'. Типични отговор от неначинаещите е: 'ако имаше най-добро, щеше ли да има и други?' или 'с което можеш да работиш най-добре' :)
Аз лично предпочитам Дебиан базираните дистрибуции. Такива са Кнопикс и Убунту. Преди време ползвах Кнопикс, сега ползвам Убунту - за мен е доста по-добро. Съветвам те да започнеш с него. Иди на ubuntu.com или ubuntu.org
и си изтегли 5.04 (Hedgehog) версията, която по настощем е последна.
Някои дистрибуции предлагат 2 вида CD-та - LiveCD и инсталационно. LiveCD-то НЕ се инсталира. Само го слагаш в CDROM-а, рестартираш и системата ти бива стартирана от CD-то, без да имаш промени по харда. Това е много удобен вариант за начинаещите, да се ориентират кое дистро как изглежда и да преценят на пръв поглед с кое ще се справят по-лесно.
Пак да кажа, свали си Убунту LiveCD или други LiveCD-та: Кнопикс, SuseLive, MandrakeMove, Slax, а от българските: VSLive, Tilix.
Ако ти хареса Убунту - свали InstallCD-то. (Или ако си в/близо до Пловдив дай мейл - ще ти дам оригинално Ubuntu :) (Можеш да си го поръчаш по интернет - безплатно и с безплатна доставка.)
С Убунту ще имаш лесна за работа и настройка графична среда (ГНОМ), както и изцяло (най-вероятно) разпознат и работещ хардуер. Също така погледни ръководството за Убунту:
ubuntuguide.org
или същото на български:
ubuntuguide.hit.bg
Основното ти средство за инсталиране/деинсталиране на програми (пакети) е Synaptic - графична програма, в която си избираш какво да махаш/слагаш, той си ги намира в нета, слага/маха каквото е нужно още и толкова. Лесно, бързо и удобно.
Единствения проблем, който ще имаш най-вероятно е монтирането на дяловете на харда, понеже по подразбиране не са монтирани. Но и това бързо ще научиш, ако имаш желание :)
В случай, че имаш вече инсталиран ЛИНУКС на харда - не го махай. Поработи малко с него, виж му предимствата и недостатъците, за да може като вземеш следваща дистрибуция да имаш база за сравнение - кое ти харесва и кое не.
Веднага своята дистрибуция няма да намериш, обикновено след смяна на 2-3 дистрота определяш кое е най-добра за теб.
...
Основни насоки в случай, че решиш да инсталираш (какъвто и да е) ЛИНУКС:
1. Трябват ти 2 дяла на харда - един за основната система - ext3 (ReiserFS) и един дял за swap. Основния дял да е поне 2.5GB, за предпочитане повече (4-5GB), а swap дяла да е два пъти размера на RAM-а (но не повече от 512МБ; това ориентировъчно).
2. Като инсталираш Убунту по някое време ще те пита къде да ти сложи boot loader-а. Това е програма, която при старт на компютъра пита коя OS да заредиш, ако имаш няколко, примерно Уиндоуз и ЛИНУКС.
Слециално с Убунту аз му давам MBR - това са първите сектори от хардиска ти.
Буут мениджърите са LILO и GRUB като по-известни. В Убунту е GRUB. При инсталацията на Убунту като се стигне до GRUB харда ти бива претърсен и ти изважда съобщение за системите, които имаш на него. Ако имаш само Уиндоуз ще ти каже, че го е намерил и ще го добави в GRUB. При такива условия е напълно безопасно да си сложиш GRUB на MBR.
Другия вариант е да сложиш GRUB на самия дял на Убунту, но после по-трудно ще го подкараш да буутва.
3. Самата инсталация е на български (посочи български език в началото) и едва ли ще имаш някакви затруднения, рядко пита за нещо.
Успех :)
|