Идеята ти за къс срок на патентите, и само за важни неща ми се струва единствено правилният начин да се издават патенти.
Между другото, опитах се да я в Програмисти. Определено не срещнах разбиране, вероятно защото не съм оригиналният автор
На въпроса ти кой ще измисля новите технологии имам следните отговори:
- академични институции, финансирани от всички - понеже обществото като цяло има полза от развитието, затова и то плаща с данъци
- големите фирми. Не е задължително да са монополисти, достатъчно е да имат ясна стратегическа идея, която ще им даде възможност да произведат продукт, който ще остане без конкуренция дълго време. Примерно, като създадат технология, която никой друг не знае как работи или отнема адски много време за изчистване от грешки.
Признавам си веднага, без бой, че задачата не е никак проста защото конкуренцията ще има представа поне как се използва продукта, а дори само общият дизайн на интерфейса му вероятно ще е отнел много време и средства на създателите му. Така че за да е печелившо подобно начинание трябва да улучиш наистина сериозно търсене на пазара и да си само ти.
- вариант на горното, но важен, затова го изнасям като отделна точка: понеже никой печеливш бизнес не стреля в тъмното, обикновено в мащабни разработки участват всички силни играчи в областта; погледни създаването на кой да е индустриален стандарт. Разбира се, обикновено се тръгва от полу-готови продукти, всеки дърпа към себе си, но в крайна сметка с общи усилия се създава нещо принципно ново, което е равносилно на откритие.
- още по-обширен вариант - откритието не се прави, а се случва. Може да се случи на всекиго, като почти сигурно е, че съвсем скоро ще се случи и на друг. Представям си го като еволюция на технологията, от която в един момент изкристализира в много глави принципно ново решение.
Линус обича последния начин, според интервютата му. Даже твърдеше, че се плаши от хора с революционни идеи, предпочита нещата да се получават едва ли не случайно.
Понякога седя и си мисля, а понякога само си седя ...
|