Мнението ми по отношение на въвеждането на патенти за софтуера е смесено.
От една страна, софтуера вече е защитен от законите за авторско право. Няма друга област, при която даден продукт да е защитен едновременно от законите за авторско и патентно право. Ако законодателите (и фирмите работещи в областта) сметнат, че патентния закон е по-подходящ, правилния начин е, да се премахне защитата на закона за авторското право.
Целта на патентите е да даде възможност за възвращаемост на инвестициите направени за разработката на изобретение. Ясно е, че (почти, за изключението ще говоря по-долу) никой няма да изхарчи пари за разработка на нещо ако няма гаранция, че ще спечели нещо от това. В такъв смисъл патентите са много полезни, включително и при разработката на софтуер. В патентния закон има много параметри, които могат (макар и да не са в момента) да са различни за различните индустрии, и да се използват за постигане на целта на закона -- поощряване на разработката на нови идеи. Аз например смятам, че времето на валидност на софтуерните патенти трябва драстично да се намали (на 2 години например).
Противниците на софтуерните патенти редовно дават примери за абсурдни патенти, опитващи се да докажат, че приложението на патентите при софтуера е абсурдно. Според мен тези примери не доказват нищо друго, освен че критериите за даване на софтуерни патенти са грешни.
Друг аргумент на противниците е, че програмите са математически формули, и като такива не би трябвало да могат да се патентова. Но по тази логика лекарствата са химически формули, и също не би трябвало да се патентоват. Нали никой не си въобразява, че фармацевтичните компании ще харчат стотици милиони долари (а разработката на лекарство заедно с тестването му наистина струва толкова) ако нямат гаранция, че Acme Pharmaceuticals от с. Горно Нанадолнище няма да започне да произвежда лекарството 3 дни след като е пуснато на пазара?
Следващ аргумент -- патентния закон облагодетелства големите фирми притежаващи стотици хиляди патенти. Вярно, но пък и използването на пари, също ги облагодетелства :). Ако няма патенти, ако малката фирма АБВ създаде добър продукт, някоя от големите, имаща много повече ресурси може да го копира много бързо и да измести малката фирма от пазара.
Малко по-горе споменах, че никой няма да изхарчи пари за изследвания ако няма гаранция за възвращаемостта им. Изключенията са две -- университетите, и любимите на всички поддръжници на свободния софтуер монополисти :). Много хора забравят, че голяма част от важните открития при софтуера са направени от монополисти, които поради монополното си положение имат пари в излишък за изследвания. Юникс е създаден от AT&T, по времето когато са пълен монополист на пазара за телекомуникация, голяма част от идеите за потребителския интерфейс са измислени от работници на Зиръкс когато са били монополист в тяхната област, няма да споменавам колко открития са направени от правителствени лаборатории (на монополиста в държавния бизнес), IBM, DEC и т.н...
Извън университетите, разработчиците на свободен софтуер не са направили _никакви_ значителни открития. С малки изключения, успешните свободни проекти имитират или имплементират решения, вече създадени от комерсиални обекти.
Та значи, поддръжниците на свободния софтуер:
1. Са против патентите.
2. Са против монополистите.
3. Не могат сами да правят фундаментални открития.
Кой ще прави тези открития тогава?
|