Щом е Линукс => значи е GPL => значи не можеш да нарушиш авторските права, ПОЛЗВАЙКИ го. Не всичкия софтуер в дистрибуциите е GPL, но и другите лицензи обикновено позволяват неограничено ползване.
(Уловка - някои дистрибуции съдържат и софтуер с несвободни лицензи, но тези дистрибуции са малко и изрично обозначени като такива. Debian и всичките му производни (Knoppix например), RedHat/Fedora, Slackware, Mandrake със сигурност са "само свободен софтуер", който знае други да допълни)
Да, ако не си си го купил, производителят/разпространителят ще ти откаже поддръжка, защото няма търговски отношения с тебе, но за нищо на света няма да ти прати данъчни/полиция/НСБОП. Ако изобщо научи че го ползваш, само ще ти каже "браво пич, кажи мерси ако си на кеф и предай нататък".
Сега следва неприятната част:
Контролът върху правата за ползване на интелектуален продукт в България е нещо, което натрапливо напомня на DDoS атака - с този контрол съвсем официално се занимават както авторите/разпространителите на продукти, така и техни съсловни организации (BSA), също данъчните, криминалните подразделения на полицията и НСБОП (дотук са само "установяващите пиратството" структури), следват прокуратура и съд (при установено или заподозряно пиратство). Силовите структури на държавата, въвлечени в процеса (вж. горе), са силно поддатливи на доноси и корупция (= средство за борба с конкуренти в най-разнообразни бизнеси), а като допълнение са технически неграмотни. Съсловните организации им сътрудничат селективно и ги подкрепят психологически, хубавото е че не се интересуват от свободния софтуер.
Установяването на нарушение на авторски права става с експертиза, като за целта се изземват веществени доказателства от заподозряните. Това според закона са "носителите на информация", а според практиката - компютрите (без монитори и клавиатури), дискетите и CD-тата.
Забележете - прибирането на компютрите в чували е само "събиране на доказателства", а не наказание. При обиските най-често (но не винаги) се използва дискетка/диск с краткото софтуерче на Microsoft, което преслушва машината за всичко Microsoft и направо печата приложение на протокола за обиск.
Това, както и факта че прибирането на тези (освен веществени доказателства) материални ценности и средства за производство трябва да се обоснове при един евентуален съдебен процес, кара хората провеждащи тези мероприятия напоследък да бягат от линукса като от тамян. Регистрирани са случаи на спечелени дела срещу такъв род обиски.
Куриозните случаи на данъчни, настояващи за фактури за свободен софтуер и холограмни дискове, спазвайки съвсем точно (според мен умишлено неграмотната) наредба, доведоха до това че те много-много не се занимават с въпроса, ако и да им е работа.
IANAL, ама както е тръгнало ще стана, за което главна заслуга ще имат именно въпросите с интелектуална собственост. И КАТ, разбира се, ама който ми е виждал превозното средство, знае защо .
МАСКЛИНЕ, не е зле тоз постинг да го лепнеш отгоре с надпис "Правни и практическо-правни аспекти на свободния софтуер" - фактите са от първа-втора ръка впечатления и биха спестили по-нататъшни въпроси за това "законен ли е пиратския линукс" и от тоя род.
there is no spoo^H^H^H^Hfork()
|