Имах РедХат6. Ама не се справих успешно и зарязах за дълго време.
И се започнах повторно с Мандрейк8.0... :)
Най-напред по въпросите ти:
"Трябва ми читав отговор за разликите между Линукс и Windows, и ако има по-разбиращи - да дадат мнение дали Линукс ще тръгне нормално на машината ми."
Не съм от най-разбиращите, но уточни какво имаш предвид като разлики.
Що се отнася до термина операционна система, това е базова програма, която се стартира преди всички други програми върху компютъра ти, така че да осигури съвместимост на хардуера със софтуера, както и да бъде среда за стартиране и работа със софтуера.
От гледна точка на производителите: Уиндоуз знаеш от кой се произвежда. Платен е и доста голяма част от приложенията за него - също.
ЛИНУКС се прави от много хора. Тоест самият софтуер - ядро, драйвери, приложни програми се пишат от различни хора и има фирми, които подбират най-подходящия според тях софтуер в една дистрибуция. По-известните дистрибуции са РедХат/Федора (www.redhat.com), Mandrake (www.mandrake.org), Debian (www.debian.org), Suse (www.suse.de; www.suse.com), Слак (www.slackware.org) и т.н.
ЛИНУКС, както и голяма част от софтуера с него е под GPL лиценз, тоест е свободен софтуер. Това означава софтуер с отворен код. Тоест освен компилираната версия на програмата, получаваш и програминият код, който можеш да променяш както ти харесва и дори да разпространяваш по-нататък. Основното изискване на GPL лиценза е, новият продукт, който си създал, ползвайки продукт под GPL лиценз, също да бъде под GPL лиценз.
Софтуер с отворен код не означава задължително безплатен софтуер.
Темата е дълга, по-добре прочети повече из нета или питай по-конкретно (идвай на фестове ;).
В общи линии по-голямата част от софтуера за ЛИНУКС е и безплатна. Което ще рече, че легално можеш да си дръпнеш конретен софтуер по мрежата, да си го инсталираш и ползваш за всякакви цели. (Така де ;)
От гледна точка на операционни системи: ЛИНУКС и Уиндоуз са доста различни като архитектура. Основното е, че ЛИНУКС използва концепциите на Юникс, докато в Уиндоуз няма концепция :) Или по-скоро концепцията е една - 'сглобявай и да върви'.
Тази тема също може да е безкрайна, затова питай точно в каква насока те интересуват разликите между двете системи.
Второ: Дай ясен отговор на въпроса: "защо искаш да ползваш ЛИНУКС". Какъвто и да е той. Отговорът трябва да включва и какъв софтуер ползваш в ежедневието си.
Но тъй като по последното си писал, може да се отговори така:
За ежедневни нужди проблеми едва ли ще имаш някакви. За филми се използва mplayer - един страхотен продукт с невероятни възможности и превъзхождащ няколко пъти всички Уиндоузки плейъри взети накуп ;-P
За музика си имаш WinAmp под формата на xmms.
За офис нужди си има OpenOffice1.1 (www.openoffice.org), който доста прилича на М$ офиса и съхранява съвсем културно .doc, .xls и .ppw формат. Също има и проверка за правописа на български език.
Относно VB скриптове - няма да имаш съвместимост с М$. (То дори при тях си от версия до версия съвместимостта се губи).
За браузване в интернет - Мозила (Нетскейп).
За чат - yahoo messenger, MSN, ICQ, NetMeeting (GnomeMeeting) и т.н. - без проблеми.
Както също ще намериш и доста софтуер за всичко, което може да ти дотрябва в ежедневието ;)
Относно дистрибуциите - споменах ти основните и адресите, откъдето могат да се свалят. Ако си от Пловдив ела в клуба:
open-plovdiv.tk
или се свържи с нас то мейл - ще ти запишем която дистрибуция искаш, а също и каквото можем ще ти кажем/покажем по нея.
"Читави" са всички дистрибуции. Единствени "нечитави" могат да се броят потребители, които не могат да се справят с тях ;)
Има различни дистрибуции, защото има различни изисквания. Тоест различно е подбран и подреден софтуерът при различните дистрота. Освен това се различават по начин на конфигуриране, тулове и т.н. На едни им са удобни едни дистрибуции, на други - други.
Като за начало бих ти препоръчал Мандрейк (9.2), РедХат/Федора, Сузе, Кнопикс (Дебиан базиран).
Първите две със сигурност има инсталация на български език. Дори мисля, че имат и графична система на български език. Инсталацията е лесна, поне колкото при Уиндоуз. Единственото по-сложно нещо е да си наясно с дяловете, за да не си затриеш Уиндоуз-а. Най-добре е, ако поне първият път имаш някой наблизо да ти покаже кое и как.
За всичко друго по инсталацията си има обяснения.
За ЛИНУКС ти трябват 2 дяла - ext3 (примерно) и swap. Ориентировъчно суап дяла по големина трябва да е два пъти големината на оперативната памет. Ако си до 256 МБ. След това и по-малък суап е достатъчен.
Можеш да използваш за делене на диска qptarted, който го има в Кнопикс. Обезателно го стартирай като супер потребител, тоест напиши в конзола:
su
qtparted
(последователно и всяко следвано от ентери, както се разбира).
Кнопиксът се инсталира лесно - пак в конзола пишеш:
knx-hdinstall
и си тръгва един магесник, в който само кликаш "Next" ;))
Но другите дистрота също са лесни за инсталация.
Относно игрите въпросът е малко спорен. За десктоп система - стават. За лаптоп - може би също, но вероятно с магия и някое заклинание в повече ;-P
Аре стига толкова, че роман написах пак :|
Успех
P.S.
Едно от най-важните неща - четене на документация!! Без това просто няма да успееш да овладееш системата.
Ето ти линкове на български учебници:
http://debian-book.photo-forum.net/
http://linux-book.hit.bg/linux-book.html
http://www.linux-bulgaria.org/public/guide.html
P.S.2
За ДОС си има емулатор. Както и за Уиндоуз. Вършат идеална работа.
|