Прочетох целия тред. Само 3-4 интелигентни поста, от 2-ма човека.
Според някой титани на мисълта от лагера на отворения код, Линукс бил по-добър за десктоп системи от Уин. Между другото съм забелязал, че 95% от писачите на отворен код са безработни програмисти и/или гимназисти и студенти първи курс (това говори добре за квалификацията им). Както и да е, ще отворя нов тред специално на тази тема.
Опен-соурс проектите били по "качествени" и "по-евтини" от Уин алтернативите. Хммм... нека да го сметнем. Качествен опен-соурс проекти за които се сещам в момента -- Апаче, МайСийкуъл, Линукс и тези от сорта са окупирани от комерсиални компании и се пишат от точно определени хора -- тоест никой друг няма право да пипа по соурс-а на официалните дистрибуции. Соурс-кода е достъпен, но единствено за да може глупаци като Вас по този форум да си мислят, че разбират какво става вътре, да пипат по пойнтерите и да прекомпилират и да си мислят, че са номер 1 (кой сега е номер 1 -- Бичето). Когато осерете нещата по ентерпрайз проекти, клиента спира проекта и се принуждава да наеме консултанти от "комерсиални компании специализирани в безплатния софтуер" (какъв оксиморон само), които струват 5 пъти по-скъпо от "платените" алтернативи. Справка - РедХат, Ковалент, етц.
Ковалент е фирма от хората писали Апаче. Цената на Апаче от Ковалент е $1495 на процесор. Като добавите РедХат ентерпрайз цената на Уиндоус 2003 сървър ще ви се стори като пакетче дъвки.
Правителството на Бавария минало на Линукс. За 14000 ПС-та цената била 30 милиона евро. Или 2,200 евро на ПС. Освен това понеже никой не можел да работи с Линукс (естествено, за разликата от Вас идиотите по тоя форум, хората си ценят времето), трябвало да минат поне 6 месеца обучение. Алтернативата - Уин ХР + МС Офис + Сървърни продукти излизат около $700 на ПС. Плюс може да се почне да се работи веднага. Плюс още хиляди неща.
Всъщност решението на германците е повлияно от факта, че Сусе е немска компания. При това се говори, че определени политици са били подкупени от Сусе, за да вземат това очевидно безумно решение.
Това са фактите. Опен-соурс-а е нарочно въведен, за да могат само определен брой хора да капитализират милиардите от него, а всички останали на ниските нива да тънат в мизерия. При комерсиалните технологии, дистрибуцията на парите е доста по равномерна.
Жалкото е, че именно тези, които най-фанатично поддържат опен-соурс-а, са най-преебани и най-бедни и въпреки това не разбират, че ги използват по брутален начин.
|