Скъпи приятелю, фактът, че се интересуваш от това да научиш нещо повече, означава, че ти - според всички тестове - принадлежиш към онази група хора, която се стреми към развитие. :)))
Генерационното разделение е условно. Мисля че няма да поставиш под съмнение факта, че по-старите поколения се стремят да задържат развитието, по-младите се опитват да променят статуквото. Това е статистика, това не е оценка за която и да е личност. Например баща ми, който е на над 60 години, постоянно чете новоизлизащи книги, доколкото може да си го позволи. Обаче не се стреми да усъвършенства част от технологичните си познания, пък и не му трябва толкова. И въпреки това - че формално е /според тестовете/ на гранична позиция - аз мисля, че той не приема регресивните инстинкти на своето поколение, а е за промяната. Отделен въпрос е как точно я вижда самата промяна.
Аз лично съм против - нека го кажа грубо - лизачеството, против термина "осанна". Изобщо не свързвам пряко политическата принадлежност с принадлежността към "прогресивната част от населението". Това че именно СДС пое ангажимент към огромното мнозинство /общо взето прогресивната част/ в началото на `97, е статистически факт. Как се справя е друг въпрос, но това е официалната му политика, и, не можеш да отречеш, от нея няма отсъпление. Това най-добре си личи на територията на тъй дълго коментираната от нас външна политика.
Работейки с млади хора, аз лично се изприщвам от мисълта, че те могат прекалено бързо да усвоят тертипите на своите връсници от Западна Европа например, и започнат да се борят истински за обикновените си граждански права. Мога да те уверя, че тогава би станало страшно. Просто нашите младежи все още робуват на измислени не от тях, и доста тъпи схеми. Ще ти дам само един пример, от образованието.
Аз лично бих изринал по-голямата част от хората, които се пъчат с научни титли. Съвсем друг въпрос е кой какви възможности е имал, кой какви бюджети има сега, за развитие. Просто ние заварихме една система като даденост, и имахме изключителната глупост дори да допуснем, че тя е справедлива. И сега, когато има бясна надпревара за технологични пазари, ние дремем и не ползваме изключителния потенциал - интелектуален и човешки - който имаме. Ако бях на мястото на сегашните студенти, бих окупирал не университетите, а Министерството на образованието, където се формират държавните поръчки. И бих упражнил преса, тип "сандвич". Ще натискам отдолу висшите училища, а над тях държавата ще размаха финансов камшик. Ще останат много по-малко преподаватели, но пък по-мотивирани, по-млади и добре платени. Освен това какъв ми е интереса ВУЗът да ме изплюе направо на трудовата борса. Говорих по-преди за пазара на труда. Ами тези западни правила трябва да наложи младото поколение, и със сила, ако трябва, да преодолее организираната съпротива. Защото тя би ни погубила именно като нация...
|