Уважаеми госпожи и господа,
Струва ми се, че тук се отдели твърде малко място на един според мен важен въпрос - защо непростимо дълго време ООН бе пасивен зрител на това, което ставаше ежедневно в Косово и не изпълни функциите си да предотвратява и да обуздава конфликти.
Днес шведският министър-председател г-н Першон струва ми се даде едно правилно обяснение и идея за възстановяване на ролята на ООН.
Според него в организацията съществува едни архаичен елемент - правото на вето от страна на петте страни, постоянни членки на Съвета за сигурност - първоначално страните победителки във Втората световна война САЩ, Русия, Великобритания, Франция и впоследствие и Китай. Когато се създаде ООН и се прие нейния устав, първите четири страни може би си мислеха, че ще бъдат вечни съюзници и съмишленици във всичко в международната политика. Това бе опровергано твърде скоро, но Уставът си е непроменен и до днес. Така ООН може да действа ефективно само в едни случай - когато тези пет страни са единодушни. Само една от тях може чрез вето да спре каквото и да е разумно за останалите четири и за всички други страни-членки решение. По едно добро стечение на обстоятелства при кризата в Босна и Херцеговина тези пет страни постигнаха единодушие и тази криза кратко след това стана история. В случая с Косово не се стигна до единодушие между петте и ... се стигна до днешната трагедия.
Това, което г-н Першон заяви без заобикалки е, че ако искаме в бъдеще да нямаме такива провали на ООН, както в случая с Косово и тази организация да не загуби смисъла си, правото на вето на петте трябва да се ограничи по разумен начин - не непременно да се премахне изцяло, но например да се изключи при едно суперквалифицирано мнозинство в полза на дадено решение в Съвета за сигурност. Тъй-като аз в предишни дописки тук изказах надежди, че след разрешаването на кризата в Косово по един или друг начин, ще бъдат извлечени изводи и ще бъдат направени стъпки към един "нов ред", сметнах за възможно да предложа на Вашето внимание днешните изявления на шведския министър-председател.
Аз не мога веднага да преценя, дали една промяна в този смисъл не крие други рискове, както и дали "петте" ще са склонни някога да се откажат от привилегированат си позиция.
Искрено Ваш,
Иван Иванов,
Упсала, Швеция
|