По молба на MAXIMUS, модератора и North Face:
Киноложките изложби от най-високо ниво са тези с присъждането на CAC и/или CACIB. Ако може да се направи аналогия с един друг спорт, тениса - може да се каже, че изложбите с право на присъждане на CACIB (наричани накратко CACIB изложби) са нещо като турнирите от "Големия шлем", а изложбите с право на присъждане на CAC (наричани накратко САС изложби) са нещо като големите международни тенис турнири.
Тук е мястото да изясня две широко разпространени заблуди и неправилно използвани термини. Много често ще чуете, че САС изложбите са национални, а CACIB изложбите - международни. Това е абсолютно погрешно, тъй като и двете изложби са МЕЖДУНАРОДНИ, на тях могат и участват кучета не само от България, но и от чужбина, на тях могат да се канят и съдят съдии не само от България, а и от чужбина (примери: на последния CAC в Червен бряг съдеха съдии от България, Сърбия и Франция, а на последния САС в Лесковац, Сърбия, участваха и доста български кучета). Пак по аналогия с тениса може да се каже, че САС изложбите са нещо като ОТКРИТО първенство на дадената държава.
Другата заблуда, че CAC и CACIB са титли, които кучетата печелят на самите изложби. Всъщност и двете са само кандидатури за титли. Точният превод от френски на съкращението CAC е "канидатура за шампион", а на CACIB - "кандидатура за международен шампион по красота".
На CAC изложбите това колко точно САС-а и как се присъждат се решава от националните правилници на всяка една национална киноложка организация и поради това има различия между отделните страни. У нас САС се присъжда на най-доброто мъжко и на най-доброто женско куче, получили задължително оценка отличен в класовете междинен (интермедиа), работен, открит и шампиони. Така теоретично при максимален брой кучета на една САС изложба могат да се присъдят 8 САС-а - по 2 (за мъжко и женско във всеки един от 4-те класа). Не може обаче да получи САС куче, което се е класирало на първо място в класа си, но с оценка мн.добър или по-ниска. R.CAC или резервен САС се присъжда на кучетата, класирани на второ място, с оценка отличен, във всеки един от класовете междинен, открит, работен и шампиони. Малко по-особено е положението с САС-а в шампионския клас. Ако кучето спечелило САС-а в този клас вече е национален шампион на България, то неговия САС се присъжда по право на кучето, класирано непосредствено след него и получило R.CAC. Тези правила важат и за клубните, еднопородни изложби, с право на присъждане на САС, като в този случай клубовете могат (а и е редно) да ограничават броя на присъжданите САС - например един САС за двата пола. В различните държави съществуват различия в правилата за присъждане на САС - в Румъния например не се присъжда САС в шампионския клас, а само тяхна национална титла Invingator (победител), в Гърция се дава само един САС в порода - т.е. на BOB, победителя на породата и R.CAC на най-доброто куче от противоположния пол. В Сърбия правилата са като при нас.
Кандидатурите САС се проверяват и потвърждават от националните киноложки организации СЛЕД изложбите. Много хора си мислят че карнетките САС, които получават на самата изложба са документ са потвърдена кандидатура. Всъщност това е документ, че такава е присъдена в дена на изложбата от съдията, но тя се потвърждава и става валидна едва след предването на отчета за изложбата от организатора и потвърждаването му от БРФК.
С тези кандидатури САС се кандидатства пред БРФК за присъждане на кучето на титлата "Национален шампион на България". Как става това и какви са условията е тема на друга тема, но ако ви интересува ...
Почти по същия начин седят нещата и при CACIB изложбите, само че при тях правилата - тези на FCI - важат за всички страни и са задължителни за тях. На САСИБ изложба се присъждат същия брой САС и при същите условия, НО .... накрая идва по-голямата цел - кандидатурата CACIB за международен шампион по красота. На всяка CACIB изложба се присъжда по един CACIB за мъжко и един CACIB за женско куче за всяка една порода. Те се избират между победителите с оценка отличен в класовете интермедиа, работен, открит и шампиони. Най-доброто куче измежду тях получава CACIB, а подгласникът R.CACIB. Кандидатурите се присъждат от съдията на изложбата, изпращат се заедно с отчета за изложбата от националната организация до FCI, и от там като потвърждение се получават т.нар. CACIB карнетки или картички. Ако кучето което спечели CACIB е вече международен шампион - Int.Ch. - от FCI му изпращат CACIB карнетка с червена лената ANNULE (за спомен от изложбата и признание за качествата на кучето), а CACIB карнетката я получава този с R.CACIB.
Трябва да се отбележи, че спечелването на първо място, дори ис оценка отличен, НЕ ГАРАНТИРА автоматично получаването на CAC или съответно CACIB. Съдията може да прецени, че кучето не заслужава кандидатурата и да не му я присъди. Същото се отнася и за R.CAC и R.CACIB.
С 4 CACIB получени в поне 3 страни, едната от които трябва да е страната където кучето е регистрирано (България в нашия случай) или страната-патрон на породата (например Германия за шнауцерите или Русия за борзоите), при поне 3 различни съдии за период между първата и последната изложба ПОВЕЧЕ от година и един ден - се става Международен шампион по красота, Int.Ch. Това е най-високото звание за едно куче, което се вписва в родословието му пред името, с тази титла се записва в каталозите и така осе записва и в родословията на кученцата потомство от него.
Уфффф, доста трудно беше, но го написах. Сега очаквам въпросите и евентуално, поправки, ако съм сбъркал нещо. Но преди да питате, моля ви прочетете (за тези които знаят английски) правилата на FCI в темата, закована най-отгоре в този клуб.
|