Естествено, че когато един софтуер е писан специално за една ОС, той много трудно може да се портне за друга. Това е наследствен проблем, който е следствие от това, че цената на операционната система не е вземана предвид, когато е смятана цената на приложението.
Сериозните разработчици вече започват да схващат, че "Уиндоус" не е просто по-кратък начин за изписване на израза "операционна система", а е само една от потенциално многото. Ако си си писал приложението, базирайки се на фирмени стандарти, а не на отворени такива (впрочем, отворените стандарти са не по-малко важни от отворения код), ще имаш проблем с портването и миграцията. Но това не е цена за мигриране, а цена за поправяне на стара грешка.
Пример: аз използвам mysql, но практически не използвам специфичните му функции, разглеждам го като просто една версия на ansi sql. Така програмата ще върви върху произволен sql сървър, включително и върху M$, Oracle и т.н. Ако си ползвал абсцес по стандартен начин (odbc емулация на sql), също няма да ти е особено трудно да си портнеш алгоритмите (има odbc за mysql и всъщност в приложението няма да сменяш нищо, а просто ще регистрираш базата по друг начин). Ако си ползвал само стандартен HTML и javascript, няма да имаш никакъв проблем с ползвнето на други браузери и т.н.
Накратко: ти си прехвърлил част от цената на разработката като цена на операционната система. Спестил си си няколко часа писане (учене), продуктът ти е станал с 1% по-евтин, но си го вързал към скъпата ОС, което в крайна сметка прави цената на приложението (продукт != приложение) по-висока. След две-три години, ако не си промениш концепцията, ще останеш неконкуретноспособен.
Ако по традиция не ми вярваш, чети преса. Всички големи компании (IBM, DELL, HP и др.) вече възприемат този подход. Дори тайванците вече стандартно включват поддръжка на Linux в продуктите си (онзи ден си купих една камера за да си наблюдавам , която разпознава браузерите и по различен начин подава stream-а за IE и за Mozilla).
Митко
|