Безспорно съм съгласен с теб.
Само искам да добавя. Не бива да се забравя, че при кабелният нет нещата не зависят само от преносната среда. Нека си представим ситуацията, че твоя кабелен оператор има перфектна HFC мрежа. Добре. Да си представим, че има страхотен екип Администратори, които са корифей и гурута в DOCSIS. Да си представим (забележете, че вече навлизаме в света на Алиса), че кабелният оператор разпололага съ терминиращи станции DOCSIS 1.1 И ОСВЕН това ВСИЧКИТЕ му модеми са DOCSIS 1.1 certified (УАУ! А може и 2.0?). Отново да допълним представите, че максималното закъснение м/у клиента и терминиращата станция е 4 ms. И точно тук се намесва доставчика. Става въпрос за ИСП-то, което използва медиата на кабелният оператор за да доставя Интернет достъп. Колкото и добра да е кабелната мрежа, колкото и добри да са устройствата в нея, ако доставчика има слаб канал - пиши го бегал.
Идеята е, че при избора на тип медия за достъп до Интернет, ако става въпрос за коаксиална, то човек много добре трябва да се запознае освен с кабелният оператор, и с вероятният Интернет доставчик, както и с каналите с които той разполага.
Искам да добавя и нещо друго, що се отнася до комплексните услуги, които в бъдеще и то не-многоо далечно, ще се търсят все повече и повече от клиентите. Става въпрос за VoIP телефония, видеоконферентна връзка, както и ГАРАНТИРАНИ канали.
Нещото, което ETHERNET не може да предостави по абсолютно никакъв начин ДИРЕКТНО, е QoS. Спецификациите IEEE 802.1D, p, Q са категорично неприложими за класа устройства, които масово се използват от LAN операторите. Не говоря за устройствата в центровете им, а за тези, които са сложени в кутии(което е чудесно) и разхвърляни по етажи, балкони и покриви.
За разлика от ETHERNET, DOCSIS 1.1, 2.0 e QoS ready. Самата идея му е такава.
И тук опираме де основния проблем цена/качество/изпълнение/късмет.
В зависимост от това, което искаш, избираш.
И да спомена само. Аки имаш конфиденциален трафик, обикновенната LAN мрежа не може да ти предостави никаква защита. Не, че е невъзможно, но струва пари. И за край - реализацията на firewalling между самите клиенти в коаксиалната мрежа(което те лишава от необходимостта да правиш безумия на собственият си компютър с цел да не те удари поредният RPC екплойт) е на много високо ниво. Напрактика непробиваем, ако е направен с цел.
Добре, че съм си скромен!
|